gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.213
    Ödül Puanları:
    113

Gölge Oyunu Nedir?

Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

gölge oyununun içeriği gölge oyunu nedir oyunu nedir kısaca içeriği kısaca bilgi Gölge oyunu nedir gölge oyununun özellikleri hakkında sizlere merak ettiğiniz bilgileri sunuyorum. [​IMG]
    Genellikle deriden kesilmiş bir takım insan, hayvan ve eşya tasvirlerinin arkadan ışık verilerek, gölgelerinin gerili beyaz bir perde üzerine düşürülmesiyle oynatılan oyun. Doğu'da ortaya çıkarak yetkinleşen Gölge Oyunu'nun büyüsel -dinsel kökenlerden kaynaklandığı Çin'de 11. yüzyıla uzandığı belirtilmektedir. Çin'de Buddhacı ve Taocu efsaneler ile Çin tarihinden öyküleri işleyen Gölge Oyunu, 13. yüzyılda yer aldığı Hindistan'da hinducu destanları işlemiş, bu yolla da Endonezya Gölge Oyunu üstünde etkili olmuştur. Endoneza'da İslamcı etkiler kazanan Gölge Oyunu, 15. yüzyıldan başlayarak Tayland'da da yer almıştır. Orta Doğu'da, en eski Gölge Oyunu metinleri Mısır kökenlidir. Gölge Oyunu, 16. yüzyılda, geleneksel Tür tiyatrosuyla birlikte yeniden canlanmıştır. Doğu Asya örneklerine karşıt, Türk Gölge Oyunu olan Karagöz, geleneksel dinsel biçimlerin dışında gelişme gösterdiği kadar, dünyevi ve komik içerikli de olmuş, toplumsal eleştirel çizgiler taşımış; bütün Osmanlı topraklarına, Yunanistan ve Balkanlar'a yayılmıştır. Avrupa'da 17. yüzyıldan başlayarak tanınan Gölge Oyunu, kukla oyununun yaygınlığı karşısında gelişme olanağı bulamamış; ancak Fransa'da "Çin gölgeleri"adı altında, kabare tiyatrosu özellikleri içinde ele alınmıştır. Gölge oyunu, bu geniş yayılma süreci içinde birçok kültür etkinleşmesini kendinde barındırmış; temel özelliği aynı kalmakla birlikte, tasvirler ve oynatma bakımından teknik ayrılıklar gösterdiği kadar, değişik toplumlardaki işlevselliği bakımından da içerikçe ayrı özellikler göstermiştir.

2. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

güzel umarım doğru bilgiye ulaşmışımdır

3. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

Başka sitelerde böyle şeyler yazmıyor. Doğru mu değil mi açıkçası şüphe duydum. İnşallah doğrudur öğretmenden azar işitmem :) yinede ellerinize sağlık.

4. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

Başka sitelerde böyle şeyler yazmıyor. Doğru mu değil mi açıkçası şüphe duydum. İnşallah doğrudur öğretmenden azar işitmem :) yinede ellerinize sağlık.

5. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

işallah doğrudur yaaaa terreddütde kaldım

6. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

benim tam olarak istediğim bilgi böle değildi ama yinede teşekkürler :)

7. kayıtsız üye

kayıtsız üye Forum Okuru

Gölge Oyunu Nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Gölgeler

Gölgeler

Merhabalar degerli misafirimiz, sitemizde toplu bir temizlik yapmak zorunda kaldik. Su anda gormek istediginiz konuyu maalesef sizlere sunamiyoruz. ilgili sayfamizin google siralamalarindan dusmesi icin gerekli algoritmik degerleri sitemize verdik. Verdigimiz rahatsizlik icin sizlerden ozur dileriz. Dilerseniz yukaridan sitemizin logosuna tiklayarak anasayfamiza gidebilir, Ya da ust sag...
  2. gölgeler

gölgeler

Merhabalar degerli misafirimiz, sitemizde toplu bir temizlik yapmak zorunda kaldik. Su anda gormek istediginiz konuyu maalesef sizlere sunamiyoruz. ilgili sayfamizin google siralamalarindan dusmesi icin gerekli algoritmik degerleri sitemize verdik. Verdigimiz rahatsizlik icin sizlerden ozur dileriz. Dilerseniz yukaridan sitemizin logosuna tiklayarak anasayfamiza gidebilir, Ya da ust sag...
  3. gölge

gölge

Hayatta iz bırakan değerli insanlara, sultan ve yöneticiye, Kadının gördüğü gölge kocasına, İnsanın kendi gölgesi dünyasına ve durumuna, Yazın gölgesi sevinç ve refaha, Güneşte yanıp, gölgeye gelerek oraya oturmak kederden kurtulmaya; gölgede otururken üüşüyüp, güneşe giderek ısınmak yoksulluktan kurtulmaya, Kış güneşinin gölgesi kısa süren mutluluk ve sevince delalet eder.Size zarar vermek...
  4. Sherlock Holmes: A Game of Shadows fragmanı ( Gölge Oyunu )

Sherlock Holmes: A Game of Shadows fragmanı ( Gölge Oyunu )

Dünyanın en ünlü detektifi Sherlock Holmes (Robert Downey Jr.) ve güvenilir ortağı Dr. Watson (Jude Law), bu macerada suç dahisi düşmanları Moriarty (Jared Harris) ile yüzleşirler. Sizlerde benim gibi bu tür filmleri seyretmeye bayılıyorsanız arkadaşlarım mecburen 16 Aralık 2011 tarihini beklemek zorundasınız zira bu film bu tarihte piyasaya çıkacak. Çekimleri tamamlanmış ama kurgusu vs...
  5. Gölge Nedir, Nasıl Uygulanır?

Gölge Nedir, Nasıl Uygulanır?

saç gölgesi, saç gölgelendirme, saç gölgeleri Sevgili melekler, saçlarında değişiklik yapmak isteyen bayanların kuaförlere yaptırdıkları uygulamalardan biri gölgelemedir. Gölge saçın bir iki ton açık ya da koyu renkleriyle saç rengine yansımalar ve derinlik verilmesi işlemine verilen isimdir. Gölge, saçlarınızda farklı bir ışıltının meydana gelmesini sağlar. Gölge işlemi kendi kendinize...

Sayfayı Paylaş