gebe
  1. gülgüzeli

gülgüzeli Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    15
    Ödül Puanları:
    0

görmediğime inanmam"

Konu, 'İslam ve İnsan' kısmında gülgüzeli tarafından paylaşıldı.

çevremizde, az da olsa, “görmediğime inanman” diyen kişilerle karşılaşıyoruz. Bunlara bu yanlış düşüncelerinden vazgeçirmek için neler söylemeliyiz?
    şurası bir gerçektir ki; varlık âlemi sadece beş duyu ile hissedilebilenlerden ibaret değildir. insan, görme duyusu ile, sadece madde alemini görür. Diliyle tatlar âlemini, kulağıyla sesler âlemini, burnuyla kokular âlemini hisseder. Hâlbuki; elektrik, yerçekimi, ışınlar alemi, radyoaktif dalgalar ve nice gerçekler vardır ki, bunlar, ne görülürler ne de işitilirler. Bununla birlikte, bu gerçeklerin varlığı şüphe götürmez.

işte bu prensibi göz ardı eden bir kısım insanlar, görmediğime inanmam diyerek bütün varlık âlemini, sadece gözleriyle gördükleri maddi eşyadan ibaret sanarak büyük bir hataya düşerler. Hâlbuki bir şeyin gözle görünmemesi onun yokluğuna delil olamaz. Zira bu âlemde gördüklerimize oranla göremediklerimiz çok daha fazladır. Hatta insan vücudunda akıl, hayal, hafıza gibi görünmeyen varlıklar, görünenden kat kat fazladır.

“Görmediğim şeye inanmam” sözünün altında, aklın görevini göze yükleme yanılgısı yatmaktadır. Hâlbuki insandaki her bir duyu ayrı bir âlemin kapısını açar; birinin görevi diğerinden beklenmez. Mesela, göz, kulağın; burun, dilin görevini yapamaz. insan, gözüyle ne yemeğin tadına, ne bülbülün sesine, ne de gülün kokusuna bakabilir. Göz bu organların görevlerini yerine getiremezken, elbette aklın fonksiyonunu da icra edemez.

Malumdur ki; herhangi bir eser, göz ile göründüğü hâlde, ustası akıl ile anlaşılır. “Görmediğime inanmam.” diyen bir insan, bu eserin yapıcısını inkâr durumuna düşer. Aynen bu örnekte olduğu gibi, sonsuz bir kuvvet, ilim ve sanat ürünü olan bu muhteşem kainatı seyrettiği hâlde, onun sanatkârını kabul etmeyen insan, ilim ve akıldan uzaklaşmış olur.

Böyle bir insan, bu kâinatta her an tecelli eden ve Allah’ın varlığını güneş gibi gösteren, yaratma, rızk verme, hayat verme gibi sınırsız olayları nasıl açıklayacaktır?

“Her şeyi maddede arayanların akılları gözlerindedir, göz ise maneviyatta kördür."

2. Ayışık

Ayışık Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: görmediğime inanmam"
    emeğine sağlık

görmediğime inanmam" konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Ege - İnanma

Ege - İnanma

Yolun açık olsun Diyorsun bana Mektubunda yazmışsın Nedir sendeki hal Neler söylersin yar Aşkımızda gözmü var İnanma yalan dolana Aldanma eller sözüne Aşkımıza göz koydular Beni böyle bırakma Yeter yaptığın bu naz Bana da acı biraz Bu aşkı biz yaşadık El sözüyle bozulmaz Söz-Müzik: Taner Çetin - Ege
  2. İnanç, Görmediklerimize İnanmaktır

İnanç, Görmediklerimize İnanmaktır

İnanç, Görmediklerimize İnanmaktır “İnanç, göremediklerinize inanmaktır; bu inancın ödülü ise inandıklarımızı görmektir...” Kim söylemiş bu güzel sözü bilmiyorum, geçenlerde gazetede bir köşe yazarı tarafından günün sözü olarak yazılmıştı... Aklıma takıldı, yoğunlaştım bu sözün üstüne, inandığım şeyler hep göremediklerim miydi, ve en sonunda inandıklarımı görebiliyor muydum diye......
  3. Gözlerin görmediği sevdaya tutsak

Gözlerin görmediği sevdaya tutsak

Sensizlik… Ne zor bunu kelimelerle sana anlatabilmek. Çaresizliğin yakama yapışıp da kırılası boynumu bükmesi, her gece hayalinle avunmak zorunda olmak. ne zor sevgili.. kelimelerim ağlıyor.. gözlerim ağlıyor.. yüreğim ağlıyor.. ruhum ağlıyor.. Gökyüzü ağlıyor... Yer gök ağlıyor.. ben ağlıyorum .. İçimden bin ağaç sökülüyor kökünden.. Ne zor seni sensiz yaşamak.. Sensizliğinde seni...
  4. Ne dedimse inanma....

Ne dedimse inanma....

forumsaati.net
  5. 'Yaşasın Kürdistan dese inanmam'

'Yaşasın Kürdistan dese inanmam'

DTP'li Osman Baydemir, "Başbakan Erdoğan 'Yaşasın Kürdistan' dese bile inanmam" diye konuştu. Baydemir, Başbakan Erdoğan'ın samimi olmadığını dile getirdi. ROJ TV'de dün akşam canlı yayına katılan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Kürtçe yaptığı konuşmasında AKP'nin 'Kürt sorununa' bakışını değerlendi. Başbakan Erdoğan'ın Güneydoğu'daki 2006 Mart olayları...

Sayfayı Paylaş