göz sağlığının önemi

Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

göz sağlığının önemi göz önemi gözün gözün nedir gözümüzün nedir Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Göz Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi, Toplum Sağlığı Araştırma ve Geliştirme Merkezi Başkanı Prof. Dr. Nazmi Zengin, yaptığı açıklamada, vücuttaki en önemli organların başında gelen gözün, sağlığına dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Bu nedenle, göz sağlığını korumanın yollarının iyi öğrenilmesinin faydalı olacağını ifade eden Zengin, günümüzde göz sağlığını etkileyen faktörlerden birinin de sayısı ve kullanımı hızla yaygınlaşan bilgisayarlar olduğunu belirtti.

Zengin, göz bozukluğu derecesinin artmasında doğrudan rolü olmayan bilgisayarların, göz doktorlarına en fazla başvurma nedenleri arasında yer alan göz kuruluğunun başlıca nedeni olduğunu vurguladı.

Günümüzde hemen herkesin, günün birkaç saatini bilgisayar başında geçirir duruma geldiğini dile getiren Zengin, bunun göz kuruluğuna bağlı şikayetlerini önemli ölçüde artırdığını bildirdi.

GÖZ YUKARINDA, EKRAN AŞAĞIDA OLMALI
    Bilgisayara uzun süre bakıldığında göz yüzeyinde kuruma meydana geldiğini belirten Zengin, şunları kaydetti:

''Göz kuruluğu yanma, batma ve kızarıklık olarak ortaya çıkar ve kişinin gündelik yaşamını, iş verimini olumsuz yönde etkiler. Bilgisayara uzun süre bakıldığında göz yüzeyinde kurumaya bağlı yanma, batma ve kızarıklığı önlemek için, ekran göz seviyesinden aşağıda olmalıdır. Çünkü, göz hizasından yukarıdaki ekrana bakan gözün kapağı daha fazla açılacağı için, kuruma daha fazla olur. Bilgisayar ekranı eğer göz hizası ya da biraz aşağıda olacak şekilde konumlandırılırsa, göz kapağı daha az açılacağı için göz kuruması daha az olacaktır.''

Göz kuruluğu rahatsızlığını önlemek için, bunun dışında da bazı ek tedbirlerin alınabileceğini belirten Zengin, ''Uzun süre bilgisayar ekranı karşısında oturan kişiler, gözlerini 2-3 saniye kapalı tutma egzersizleri yaparak, kuruyan gözün yeniden yeterli sıvıya kavuşmasını sağlayabilir. Ayrıca, aşırı kuru veya cereyana maruz kalınan ortamlarda bulunulması da göz kuruluğunu artırmaktadır'' diye konuştu.

göz sağlığının önemi konusuna benzer içeriklerimiz
  1. İşi bilmemin önemi

Bir fabrikada imalat hattındaki çok önemli olan ana makinalardan biri arızalanınca fabrikadaki bütün üretim durdu. Mevcut teknisyenler makineyi çalıştırmak için çok uğraştılar, ancak ne yapılarsa nafile, bir türlü başaramadılar. Sonunda dışarıdan uzman çağırdılar. Uzman gelip makineyi İnceledi. Durumuna baktı. Sonra çantasından bir çekiç çıkardı. Elinde çekiçle makineye yaklaştı. Makinenin...
  2. dua ve önemi

islamda dua ve önemi dua ve önemi DUÂ İnsanlığa rahmet olarak gönderilen bütün Peygamberler ve Hak dostları; darlıkta ve bollukta, ıztırapta ve sürurda, gönüllerini dâima Hak Teâlâ'ya döndürmüşler ve bir niyaz iklîminde yaşamışlardır. Onlar, her halükârda Rabb'e yakarış hâlinde olmanın lüzumunu, hâl ve davranışlarıyla tâlim eden ebediyet rehberleridir. Allah'a sığınmak, bir yaratılış kânunu...
  3. Hamilelikte Diş Sağlığının Önemi Büyük

Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sevil Gürgan, gebelik süresince yemek yeme arzusunun, sık ve abur cuburla beslenmenin artmasının, ağızda asitli bir ortam hazırladığını, bunun da diş çürüklerinin artmasına yol açtığını belirterek, ''Gebeler şişliklerden dolayı diş etlerinde acı hissetseler bile mutlaka dişlerini...
  4. Kadın Sağlığının Dostu: Maydanoz!

Şahsen maydonuzu sevmem ama yerim:DSalatanın, böreğin vs. içinde güzel oluyor:DMaydonuzun gözlere çok iyi geldiğini bilirdim ama kadın sağlığına da iyi geliyormuş:)Meleklerim bol bol maydanoz yiyin.Maydanozdan zarar gelmez:D Kadın Sağlığının Dostu: Maydanoz! Doğanın sunduğu sebze ve meyveler sağlığımız için gerekli vitamin, mineralleri karşılamamıza yardımcı oluyor. Kadın sağlığı için en...
  5. Kadın sağlığının dostu; maydanoz!

Doğanın sunduğu sebze ve meyveler sağlığımız için gerekli vitamin mineralleri karşılamamıza yardımcı oluyor. Kadın sağlığı için en faydalı otlardan biri olan maydanozu mercek altına alıyoruz. Salatalarımıza, yemeklerimize, çorbalarımıza eklediğimiz maydanoz tam anlamıyla vitamin ve mineral deposu. Özellikle çiğ olarak tüketildiğinde içeriğindeki faydalı maddelerden maksimum performans...
  6. Bebeklerde diş sağlığının korunması için !!!

Anne meleklerim bebeğinizin diş sağlığını korumak sizin elinizde , nasıl mı?Bakın çok kolay,neler yapmanız gerektiğini anlatmışlar. Bebeklerde diş sağlığının korunması için flor uygulaması öneriliyor. Gelişen teknolojiyle cila, jel, diş macunu, gargara ve ciklet formuna getirilen flor uygulamaları, çocukların diş sağlığının korunmasına ve çürük riskinin azaltılmasına olanak sağlıyor....
  7. Bebekte Diş Sağlığının Önemi

bebeklerde diş bakımı,önemi, nasıl olmalıdır, bebek diş sağlığı hakkında bilgiler burada Uzmanlar, bebeklerin de diş temizliğine dikkat edilmesi gerektiğini, aksi takdirde dişlerin çıktıktan hemen sonra kaybedilebileceğini bildirdiler. Trabzon Diş Hekimleri Odası Başkanı Önder Taşan, yaptığı açıklamada, bebeklerde bazen dişlerin üzerinde kahverengi lekeler oluştuğunu ya da kırılıp...
  8. hatanelerin önemi

hastanelerimiz lmasaydı ne olurdu yazmışsınız ancak bn listesini arıyorum lütfen listesini çıkarmanızı istiyorum
  9. omega 3' önemi

Omega 3 içeren besinler Omega 3 faydaları merhaba arkadaşlar , hamilelik sürecinizde omega 3 içeren ürünler tüketiyormusunuz özelikle ceviz ve balık mutlaka yenmesi gereken 2 gıda ben hamileliğimde omega 3 hapı kullanmaktansa hergün 3 adet ceviz ve haftada 2 kere mutlaka balık yedim omega 3 hakkında daha detaylı bilgi edinmek için tıkla
  10. Q10 Önemi

Bu konu; Q10 önemi ile ilgili bilgi vermektedir. Meleklerim belki sizlerde benim gibi kozmetik ürünlerinin üzerinde Q10 yazısını görmüşsünüzdür yada ünlü kozmetik ürünlerinin reklamlarında bu terime rastlamışsınızdır. Benim gibi Q10 nedir diyen meleklerim ve ziyaretçilerimiz için aslında cildimizin vazgeçilmez maddesi olan Q10 nedir sorusunun cevabını sunuyorum: Vücutta da bulunan bir madde...

Sayfayı Paylaş