gebe
  1. suskun_gız

suskun_gız Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    14
    Ödül Puanları:
    0

Gozde Yabanci Cisim

Konu, 'İlk Yardım Çeşitleri' kısmında suskun_gız tarafından paylaşıldı.

gözde yabancı cisim Çocuklarda ve işçilerde sıkça rastlanabilir. Açık havada oynayan çocuklarda bitki parçaları ya da toprak taneleri, kesimi, düzeltilmesi, sıva işinde çalışan işçilerde ise ve sıva parçacıkları göze kaçar. Gözde yanma, batma, sulanma, kaşıntı ve ovmaya ba lı kızarıklık görülür. Hatalı müdahaleler göze zarar verir ve yabancı cismin çıkarılması da güçleşir. İlkyardımcı, kişinin gözlerini ovmasını önlemeli bol suyla yıkandıktan sonra gözlerini kapattırıp cismin gözyaşı ile çıkmasını beklemelidir. Bu olmuyor ve cisim gözle görülebiliyorsa temiz bir bez parçasının kenarı ile alınabilir. Çıkartma işleminden pamuk kullanılmaz. Yabancı cisim yine çıkmıyorsa kişi nakledilir.

Gozde Yabanci Cisim konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. gormek gozden ıbaret degıldır

gormek gozden ıbaret degıldır

Adamın biri,ilk defa gitttiği küçük bir kasabada şaşkın şaşkın gezindikten sonra yol kenarında duran bir arabanın yanına sokulmuş ve arka koltukta tek başına oturan coçuğa; - Buraların yabancısıyım,parkın hemen yanı başında ki fırını arıyorum.Çok yakın olduğunu söylediler demiş. Çocuk arabanın penceresini iyice açtıktan sonra; - Bende buraların yabancısıyım,ilk defa geliyorum.Ama sağ...
  2. Burunda Yabanci Cisim

Burunda Yabanci Cisim

Çocuklarda görülebilir. Buruna sivri, uzun cisimler sokmamak gerekir. Yabancı cismin oldu u tarafın karşısındaki burun köküne bastırılarak kişi sümkürtülür. Başarılı olunamazsa kişi nakledilir
  3. Bogazda Yabanci Cisim

Bogazda Yabanci Cisim

Bogaza takılan yabancı cisim, elle ulaşılabiliyorsa elle çıkarılır. Aksi takdirde çocuksa baş aşa ı tutularak, büyükçe iki kürek kemi i arasına vurularak yardım edilir
  4. Kulakta Yabanci Cisim

Kulakta Yabanci Cisim

Kulaga nohut, mercimek gibi gıdalar, boncuk tanesi, böcek ya da bitki parçaları kaza ile kaçabilir. Özellikle böcekler hareket ve sesleri ile çok rahatsızlık verir. Su ile şişen tahıllar ve kuru baklagillerin çıkarılması çok zorlaşır. Bazen kula ı temizlemekte kullanılan pamuk, çöpler kulakta kalabilir. Kulaktaki yabancı cisimleri çıkartmak için sivri, uzun cisimler sokmak do ru de ildir....

Sayfayı Paylaş