gebe
  1. Misafir

Misafir Forum Okuru

gözlerinizi açabilirsiniz!

Konu, 'Hayat Bilgisi' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

Doğan cüceloğlu’nun eğitimdeki katılımcılarla aralarında geçen konuşma: — Arkadaşlar! Aranızda ölümcül hastalığı olan var mı? — Allah’a şükür hocam, bildiğimiz kadarıyla yok.
    — Ne güzel! Peki, bana istisnasız bütün insanların, yani 7 milyar insanın da başına geleceği garanti olan bir şey söyler misiniz?
    — Ölüm!
    — Gerçekten de ölüm bütün insanların başına geleceği kaçınılmaz olan tek şeydir. Doğum da bütün insanların başına kesinlikle gelmiştir ama bundan sonra gelmesi kesin olan tek şey ölümdür. Diğer hiç biri insanların tamamının başına gelmeyecektir. Peki, madem öleceğimiz garanti; bu benim ölümcül bir hastalığım olduğunu göstermez mi? Öleceğim belliyse, benim ölümcül bir hastalığım olduğu da açıktır. Peki, ne zaman öleceğimizi biliyor muyuz?
    — Hayır!
    — Şu saniye içinde olma ihtimali var mı?
    — Var.
    — Yarın?
    — Evet.
    — 30 yıl sonra?
    — Olabilir.
    — Peki, bunlardan hangisinin sizin başınıza geleceğini biliyor musunuz? Mesela akşam eve sağ salim varacağınızı nereden biliyorsunuz? Peki, bir de tersini düşünelim: Bu akşam eve döndüğünüzde, bu sabah evden çıkarken sağ salim bıraktıklarınızı sağ bulma garantiniz nedir? Var mıdır böyle bir garanti?
    — Yoktur hocam.
    — Peki, nereden biliyoruz az sonra telefonumuzun çalmayacağını ve evdekilerden birinin az önce öldüğünün bize söylenmeyeceğini?
    — Hocam! Konuyu değiştirsek?
    — Ama en yalın ve açık gerçek üzerine konuşuyoruz, biraz daha devam edelim bence. Peki, acaba bunu dün gece bilseydiniz; yani evde akşam birlikte olduğunuz kişilerden birinin yarın ölüm günü olduğunu bilseydiniz o zamanı aynı dün gece olduğu gibi mi geçirirdiniz? Aynı iletişim mi olurdu? Onunla aynı konuları mı konuşurdunuz?
    — Kesinlikle çok farklı geçerdi hocam!
    — Şimdi sizden rica ediyorum, lütfen biraz arkanıza yaslanın, gözlerinizi kapatın ve bu sabah evden çıkarken evde bıraktıklarınızdan birinin gerçekten öleceğini düşünün; dün akşamınızı nasıl geçirirdiniz? Aynı iletişim mi olurdu? Onunla aynı konuları mı konuşurdunuz? Aynı konular tartışma ya da gerginlik konusu olur muydu? Yoksa önemsiz hale mi gelirdi? Bu sabah evden çıkarken bu son görüşünüzde ona ne derdiniz? Onun boynuna sarılmakta tereddüt eder miydiniz? Çok sıkı sarılmaya mı, aynaya mı vakit ayırırdınız? Ona yüreğinizin ta derinlerinden gelen bir “seni gerçekten çok seviyorum!” demeye ne gerek var diye düşünür müydünüz? Onun ölecek olması sizin ona duyduğunuz sevgiyi yoğunlaştırmaz mıydı? (Burada bazı katılımcıların ağladığı görülür belli ki dün akşam yaptıklarından bir kısmının ne kadar anlamsız olduğunu şimdi fark etmişlerdir.) Şimdi gözlerinizi açabilirsiniz; acaba kaç tartışmamızı bu kadar gereksiz şekillerde yapıyoruz, kaçı gerçekten hayatta hayatımızdakinin varlığından daha önemli, hangilerinde “şimdi kalbini kırdım ama zaman içinde ben ondan özür dilemesini bilirim?” diye kendi kabuğumuza çekilip tartışmaları donduruyoruz? Sebep olduğumuz kırgınlıkları tamir etme imkânımız gerçekten var mı? Buna zamanımız kaldı mı acaba?

gözlerinizi açabilirsiniz! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. gözler!!

gözler!!

Balarısıyla gözlerinizi değiştirmek istermiydiniz? Düşünmek bile ürpertici. Balarısına pekala yakışan ve onun bütün ihtiyaçlarına mükemmel şekilde cevap veren bir çift petek gözün insan yüzüne vereceği şekil bir yana dursun,hayatımızdan kırmızı rengin çıkması dahi razı olabileceğimiz bir şey değildir. Gerçi biz gözümüzü kendimiz seçmedik. Hiçbir canlı kendi gözünü kendisiseçmedi.Ama...
  2. Bir anlık öfke bebeğinizin ölümüne yol açabilir

Bir anlık öfke bebeğinizin ölümüne yol açabilir

Ağlayan bebek karşısında öfkesine hakim olamayan ebeveynler, şiddetle sarstıkları bebeklerinin ağır nörolojik (zihinsel) engelli olmasına neden olabiliyor. Çocuk istismarı sayılan ‘Sarsılmış Bebek Sendromu’na maruz kalan her üç bebekten biri ölüyor. - Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Sosyal Pediatri Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Gazi Üniversitesi Çocuk...
  3. dikkat bu odalar zihin açabilir..

dikkat bu odalar zihin açabilir..

belki herkesın ayrıca bir çalışma odası olmayabilir ama ayrı odanız varsa onun içinde de bir masa yada bir çalışma kösesi ayarlayabilirsiniz gercekten insanın çalıştıgı alan çok önemli kendimden biliyorum dagınık ve karışık bir ortamda masada asla çalışamam ....... çalışma odası yada masası isteyenler için iç açıcı zihin açıcı modellerr............:)...
  4. Tumblrda nasıl hesap açabilirim

Tumblrda nasıl hesap açabilirim

Merhaba .Tumblr hesap açmak istiyorum ama nasıl yapabilirim bunu link var mı bana verebileceğiniz ?
  5. Sıkışan Vidayı Nasıl Açabilirsiniz ?

Sıkışan Vidayı Nasıl Açabilirsiniz ?

Bu konu; sıkışan vidayı açma konusunda bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, tamirat işlerine eliniz yatkınsa eğer, size harika bir pratik bilgi verecğeiz. Diyelim ufak bir tamirat işiyle uğraşıyorsunuz ama vidayı bir türlü gevşetemiyorsunuz. Gücünüz de yetmiyor , zaten vida da paslanmış, çıkmam diyor. Çözümü basit :D:D Sıkışan yahut paslanan vidaları çıkarmak oldukça zordur....

Sayfayı Paylaş