gebe
  1. ms_enemy

ms_enemy Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    11
    Ödül Puanları:
    0

Grip Aşısı Kimlere Gerekli?

Konu, 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' kısmında ms_enemy tarafından paylaşıldı.

Grip Aşısı Kimlere Gerekli? [​IMG] Yavaş yavaş yaz sıcaklarını geride bıraktığımız şu günlerde, sonbahar ve kış mevsiminin zorlukları da aklımıza geliyor. Kuşkusuz grip de, bu sevimsiz kış misafirlerinden biri. ‘ Alt tarafı basit bir grip ‘ deyip te geçemiyoruz, bazen erişkinleri bile süründürüyor, dünya çapında salgınlar yapıyor. Elbette; anne babalar bir de çocuklarını düşünüp endişeleniyorlar, ‘Acaba çocuğuma grip aşısı yaptırmalı mıyım?’ sorusu akıllarını kurcalıyor.
    Grip açısından yüksek riskli kabul edilen ve mutlaka aşılanması önerilenler şunlar:
    65 yaş üstü kişiler
    Hangi yaşta olursa olsun; astım, şeker hastalığı,böbrek veya kalp hastalığı gibi kronik sağlık sorunları olanlar
    Bağışıklığı zayıflatan ilaçlar kullananlar
    Uzun süreli aspirin tedavisi alanlar
    Grip mevsiminde en az 3 aylık gebe olacak kadınlar [​IMG] Bu yüksek riskli gruplar dışında ; 6- 23 ay arası bebekler de, gribe yakalanırlarsa hastaneye yatacak kadar ağır geçirme riskleri olduğundan aşı için uygun adaylardır. Küçük çocuklarda grip yüksek ateşe yol açarak bakteriyel enfeksiyonu taklit edebilir, ateşli havaleye, orta kulak iltihabına neden olabilir. Bu yaş grubundaki çocuğunuzu, altta yatan başka bir hastalığı olmasa da aşılatmak uygun olacak, böylece bu riskler azaltılabilecektir. Yine 2 yaş altı çocuklarla aynı evde yaşayan veya bakımını yapan kişiler de, hastalanıp çocuğa bulaştırmamak için aşılanmalılar. Özellikle evde 6 aylıktan küçük bir bebek varsa, o aşı olamayacağı için aile bireyleri aşı olarak onu enfeksiyondan koruyabilirler. Grip aşısı emziren anneler için de uygun bir aşıdır. 2006'da, aşılanması önerilen grupların kapsamı genişletilerek; 6 ay- 59 ay arası çocukların ve 50 yaş üstü erişkinlerin aşılanması da önerilmektedir.
    Grip aşısı için Ekim, Kasım ayları uygundur. Ancak, 9 yaşını doldurmamış çocuk ilk kez aşılanacaksa, 1 ay arayla 2 doz aşı gerekli olacaktır. Tekrar dozu yapılmazsa, yeterli koruma sağlanamayabilir. O yüzden, fazla geç kalmadan harekete geçin ve doktorunuzun önerisini sorun.

alıntı

2. İzmirella

İzmirella Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    10
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Grip Aşısı Kimlere Gerekli?
    paylaşım için teşekkürler.. emeğine saglıkkk

3. Güler

Güler Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Grip Aşısı Kimlere Gerekli?

bilgin icin tesekkürler. bende astim oldugu icin her sene grip asisini vurdurum.

Grip Aşısı Kimlere Gerekli? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Hamielikte grip aşısı olmak

Hamielikte grip aşısı olmak

Hamilelikte gırış aşısı olmak doğrumu kızlar bende aşı olmak istiyorum. Önceki nezlemi gribimi atlattım da güvenle aşı olabilir miyim bebeğime bişey olmaz değil mi ?
  2. gebeler grip aşısı yaptırabilirmi?

gebeler grip aşısı yaptırabilirmi?

5 aylık gebeyim ve her kış ağır grip olurum ve bu tüzden de iki yıldır grip aşısı yaptırıyordum. Bu sene henüz olmadım ama korkuyorum.Acaba gebeyken grip aşısı yaptırabilirmiyim? Teşekkürler şimdiden cevaplarınız için..
  3. Kimler Grip Aşısı Yaptırmalı?

Kimler Grip Aşısı Yaptırmalı?

Kış aylarının en yaygın hastalığı olan gribal enfeksyonlara karşı koruyucu amacı ile yaptıralan grip aşısı hakkında sizlere merak etitğiniz bilgileri sizler için aktarıyoruz. Grip aşısı kimler olmalı? Kimlere grip aşısı yaptırabilir gibi soruların yanıtlarını Bayındır Söğütözü Hastanesi'nden Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Aslı Karademir yanıtlıyor. Bayındır Söğütözü Hastanesi'nden...
  4. GRİP AŞISI FAYDALI MIDIR?

GRİP AŞISI FAYDALI MIDIR?

grip aşısı faydalımı,grip aşısının faydası varmı,grip aşısı fayda sağlıyormu,grip aşısı olan grip olmazmı,grip aşısı faydaları nelerdir,grip aşısı hastalıktan korurmu,grip aşısı faydalımıdır,girp aşısı fayda ve zararları hakkında bilgiler Dünya Sağlık Örgütünün verileri korkunç bir gerçeği gözler önüne serdi. Dünya Sağlık Örgütü yaptığı açıklamada mevsimsel gribe dünyada 3 ile 5 milyon...
  5. Grip aşısı ne zaman yapılır?

Grip aşısı ne zaman yapılır?

Grip; burunda akıntı, tıkanma, yüksek ateş, öksürük, ağrı, kırıklık ve yorgunlukla seyreden viral bir hastalıktır. Basit bir nezleden farkı semptomlarının çok daha şiddetli olması, çocuklarda, yaşlılarda ve kronik hastalık gibi nedenlerle vücut direnci düşük olan kişilerde hastanede yatmayı gerektirecek kadar şiddetlenebilmesidir. Hatta zamanında tedavi edilmediğinde, zatürre gibi başka...

Sayfayı Paylaş