GÜL;Baş ve göz ağrısına birebir

MEÇHUL

Daimi Üye
Üye
GÜL;Baş ve göz ağrısına birebir
gül resimleri gül kurusunun faydaları kurusu faydaları resmi
Çiçeklerin en güzel en güzel kokanı olan gül'ün bir çok faydası olduğunu biliyormuydunuz.Ben gülden bir reçel yapılır diye biliyordum.Birde aşıklar için en büyük silah diye düşünüyorum:)Ama meğersem güzel kokulu çiçeğimizin ne güzel de faydaları varmış.Kokusu, rengi ve görüntüsüyle insanların duygularını ifade eden gülün “ilaçların da en güzeli olduğu” bir kitapla anlatılmış.Buyrunuz..
gul-3336.jpg

Kokusu, rengi ve görüntüsüyle insanların duygularını ifade ederken iyi ve güzel olan her şeyle özdeşleştirdiği gülün “ilaçların da en güzeli olduğu” bir kitapla anlatıldı.
Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Deontoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayten Altıntaş, Isparta Valiliğinin katkılarıyla yazdığı “Gül, İlaçların En Güzeli” isimli kitabında gülün derde deva yanlarını ortaya koydu. Bir tutam gülün, baş, göz ve kulak ağrılarını giderdiği, bayılanı ayılttığı, cilde, beyne kuvvet, kalbe ferahlık verdiği, mide ve karaciğere şifa dağıttığı ifade edilen kitapta sağlıklı yaşam için de önemli ipuçları veriliyor.
Göz hastalıkları, gözler, göz altları, göz kapağı ve çevresindeki şişlikler için kuru gülle hazırlanan ilaçları öneren Altıntaş, gül kurusunun sivilce, çıban ve cilt hastalıklarına iyi geldiğini bildirdi. Gülden elde edilen macunun da birçok alanda ilaç olarak kullanıldığını anlatan Altıntaş, bu macunun sindirimi kolaylaştırdığı, karaciğere kuvvet verdiği ve midedeki salyayı, balgamı temizlediğini söyledi.
Gül macunu nasıl hazırlanır?
400 gram gül yaprağı temizlenir, 800 gram şekerle ovulur ve bir kabın içinde güneşe bırakılır. 20 gün güneşte bekletilir, sonra sırlı çömleğe konur. Gül macunun en önemli etkisi, mideyi ve karaciğeri rahatlatmasıdır.

Geri