gebe
  1. fırtına

fırtına Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    29
    Ödül Puanları:
    0

Gülhane parkı * istanbul arkeoloji müzesi *

Konu, 'Kültürel ve Sanatsal Etkinlikler' kısmında fırtına tarafından paylaşıldı.

İSTANBUL ARKEOLOJİ MÜZESİ'ne giderken,GÜLHANE PARKI'nın girişinde laleleri gördüm..Uzaktan bile inanılmaz gözüküyorlardı.. Dayanamadım,Müzeye biraz geç kalmayı göze alarak, lalelerin fotoğrafını çekmeye başladım..

o arada saatin farkına varmamışım...Neredeyse 2 saat olmuş, ben hala o lale senin,bu ağaç benim dolaşıyorum,fotoğraf çekiyorum..

Sonra Arkeoloji Müzesi'ne gittim...Kalan 1,5 saatlik sürede hızlı denilebilecek bir tempoyla Müzeyi gezdim...Daha önce defalarca gittiğim Müzede sanki ilk defa görüyormuşum gibi o inanılmaz eserlere,heykellere,Lahitlere,Sütunlara,Büstlere bakmaya doyamadım...Tabii Allah kısmet ederse yine gideceğim,yine bakmaya,gezmeye,oranın havasını tenefüs etmeye doyamayacağım..

Türk Milleti olarak şanslıyız..Geçmişimiz,tarihimiz bize ışık tutuyor..

Bir de tarihi eserlerimizi daha iyi koruyabilsek,onlara daha çok sahip çıkabilsek,değerlerini bilebilsek..Yurtdışına kaçırılmalarına engel olabilsek....

Gülhane parkı * istanbul arkeoloji müzesi * konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Bodrum Kalesi ve Sualtı Arkeoloji Müzesi

Bodrum Kalesi ve Sualtı Arkeoloji Müzesi

Bodrum Kalesi, iki liman arasında, üç taraf denizle çevrili, kayalık bir yarımada üzerine kurulmuştur. Kalenin, kare biçimine yakın bir görünümü vardır. Kale 80x85 metre ölçülerindedir .En yüksek yeri, deniz seviyesinden 47,5 metre olan Fransız Kulesidir . Bodrum Kalesinin duvarlarında 249 arma vardır. Armalar, kulelerin savaş stratejisinin gelişmesiyle, yapılan eklentilerin ve onarımların...
  2. Gülhan - Belki

Gülhan - Belki

gözler hep aynı sözler hep aynı güzel ya da çirkin yüzler hep aynı bıraktım kendimi yağan yağmura yaşadım aşkımı bir film gibi sakladım anları bir resim gibi bıraktım kendimi yağan yağmura belki yarın sana dönerim bilmem sarılıp ağlarım kovsan da gitmem belki de yaşar giderim kimseyi sevmeden belki yarın çeker giderim bilmem ağlasan yalvarsan sana geri dönmem belki de yaşar giderim...
  3. Panaromik İstanbul Müzesi

Panaromik İstanbul Müzesi

panaroma müzesi istanbul panaroma müzesi nerede panorama nerde istanbul Türkiye'den Türkiyenin İlk Panoromik Müzesi Panorama 1453-Tarih Müzesi İstanbul'da 14 yıl önce Topkapı'daki Trakya Otogarı'nın olduğu, bugün ise "Topkapı Şehir Parkı"nın bulunduğu yerde dün sabah 11.30 da Başbakanın katılımıyla açıldı.İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleşetirilen Topkapı Fetih...
  4. Burdur Arkeoloji Müzesi

Burdur Arkeoloji Müzesi

burdur arkeoloji müzesi Müze; ilk defa yakın tarihimizde önemli bir kültür merkezi olan Bulguroğlu Pirkulzade Medresesinin kütüphanesinde bu çevreye ait eski eserlerin koruma altına alınması ile 1956 yılında kurulmuş, 1963 tarihinde de resmen müze haline gelmiştir. Bugün müze Vakıflar Genel Müdürlüğünden 99 yıl intifa hakkı ile alınmış olan Bulguroğlu Pirkulzade Kütüphanesi çevresindeki...
  5. Türkiyede Arkeoloji

Türkiyede Arkeoloji

Türkiye de Arkeoloji hakkında kısaca bilgiler Anadolu’daki tarihsel kalıntılar daha 16. yüz yılda Avrupalı gezginlerin dikkatini çekmişti. Nitekim ilk kazılar da, 19. yüzyılda Avrupalı arkeologlarca yapıldı. Bunlardan biri olan Alman arkeolog Schliemann’ın eski Troya kentinin yerini saptadı ve burada uzun yıllar kazı çalışmalarını sürdürdü. 1882′de Türkiye’deki ilk arkeoloji müzesinin...

Sayfayı Paylaş