gebe
  1. GREY

GREY Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    362
    Ödül Puanları:
    63

Güneşe Yaklaştıkça Hava Soğur mu?

Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında GREY tarafından paylaşıldı.

Güneşe Yaklaştıkça Hava Soğur mu, nedeni nedir, ısınır mı, geçmiş tarihi resimleri hakkkında detaylı bilgi alalım arkadaşlar.

Sizi bilmem ama ben hep merak etmişimdir Güneşe yaklaştıça hava durumu ya da atmosfer ne olur diye. Hepte sıcak olur diye düşündüm ben. Artık bilimsel gerçeklerle konuşmak gerekiyor. Bakalım sıcaklık azalıyor mu yoksa artıyor mu Güneş'e yaklaştıkça.

YÜKSEKLİK VE SICAKLIK

Güneş’e yaklaştıkça sıcaklığın artmasını düşünmek,ilk bakışta insana mantıklı gelir.
    1780’li yıllara gelinceye dek herkes böyle düşünüyordu. O yıllarda balonlarla deney yapıldıkça öyle olmadığı anlaşıldı. Yükseldikçe hava soğuyordu.
    Gökyüzüne doğru uzanan hayali bir merdivene tırmandığınızı düşünün. Her 1000 metrede bir sıcaklığın 1,6 santigrat derece azaldığını ölçersiniz.
    Yeryüzündeki hiçbir yükseklik bize Güneş’in sıcaklığını daha yoğun hissettirmez. Bunun sebebi uzaydaki muazzam mesafelerdir. Zira Güneş, 150 milyon kilometre ötededir.

İstanbul Taksim’deki anıtın önünde duran bir kişiyi ele alalım. Bir adım atarak, örneğin Çin’deki bir orman yangınının sıcaklığını duyabilir mi?
    Bütün mesele atmosferdeki molekül yoğunluğu ile ilgilidir. Güneş’ten çıkan ışınlar atomlara enerji verirler. Bu enerji, atomların hareketini arttırır birbirlerine daha fazla çarpmalarına yol açar. Böylece ısı açığa çıkar.
    Yaz günlerinde sokakta yürürken Güneş’in sıcaklığını çok daha yoğun hissederiz. Buna sebep olan, daha fazla ışın gelmesidir. Yükseğe çıkıldıkça havadaki molekül sayısı azalmaya başlar. Buna paralel olarak aralarındaki çarpışmalar da azalır.

Güneşe Yaklaştıkça Hava Soğur mu? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. güneş

güneş

Devlet başkanı, halife, baba, mal, mülk güzel kadına, Bolluk ve berekete, hayatı devam ettiren ana sebep ve unsurlara, Güneşe sahip olmak, onün üzerinde bulunmak, onu kucaklamak vs., devletle kurulacak fayadıl münasebete ve o nisbette sorumluluk üstlenmeeye, Güneşin evde doğduğunu görmek akrabadan biriyle evlenmeye, Güneşin yeryüzüne inmesi, yönetimden halkın fayda görmesine, Güneşin yakması...
  2. hava

hava

Ayakları yerden kesik vaziyette havada dikilmek geçici olarak şeref ve makam sahibi olmaya, Havada olduğunu görmek yolculuğa, bir işi yapmakta gösterilen kararsızlığa, Havadan yere düşmek iş ve meslekte gerilemeye yahut üzüntüde olanın bundan kurtulmasınna, Hava insanın nefsine, büyüklenmeye, Yerle gök arasında, ayakta dikilerek irticalen konuştuğunu görmek şeref ve nimete, Havanın açılması...
  3. güneşe yaklaştıkça hava niçin soğuyor?

güneşe yaklaştıkça hava niçin soğuyor?

Dünyamızdaki ısının kaynağı güneş olduğuna göre ve bir dağın tepesi güneşe daha yakın iken orada hava niçin daha soğuk oluyor? Öncelikle şunu söyleyelim ki, güneş ile dünya arasındaki mesafeyi düşünürsek, bir dağın tepesine çıkmakla bu mesafedeki azalış çok önemsiz kalır. Güneş dünyamızdan 149,5 milyon kilometre uzakta iken dünyamızdaki en yüksek dağın yüksekliği 9 kilometreyi bile bulmaz....
  4. Neden nükleer santral kullanılıyorda hava su güneş enerjisinden yararlanılmıyor?

Neden nükleer santral kullanılıyorda hava su güneş enerjisinden yararlanılmıyor?

Herkesin bildği gibi japonyadki nüklerr santralerin havaya ve suya karıştığı tahmin edliyor peki neden nükler santral? biz TÜRKİYE olarak çok zengin bi ülkeyizz ne çöl ne kuraklık suyumuz var güneşmiz var peki ama neden bu kadar çok kaynağa sahipken(yer altı ve yer üstü)neden nükleer santral ben onu anlyamıyorum biri bana anlatsın çok gereksizz ve insan sağlığına zararlı lütfen sorumu...
  5. Doğum yaklaştıkça heyecanlarımız

Doğum yaklaştıkça heyecanlarımız

Spinal Duygu yoğunluğu Kızlar dogum yaklaştıkça ne gibi duygulara kapılıyorsunuz Doğumdan korkan ben zaman yaklaştıkça korkumun gittiğini farkettim ve ameliyata sıfır korku ile gittim Hemde doğumu spinal anestezi ile yaptıgım halde hıc heyecan korku yoktu doktor bile şaşırmıştı :)

Sayfayı Paylaş