gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

Gusülde küpe deliklerinin yıkanması şart mı bu konuda bilginiz var mı

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

arkadaşlar ben gusül abdesti alırken küpe takmıyorum acaba bu sorun olur mu Gusülde küpe deliklerinin yıkanması şart mı bu konuda bilgi verir misiniz?

2. Misafir

Misafir Forum Okuru

Küpe deliklerinin Gusül alırken yıkanması şart mı

Kulaktaki küpe deliği kapanırsa, gusül abdestine mani olurmu

Gusül abdestinde küpe deliklerine su girmesi için kesinlikle iğne vs. gibi bir şey kullanmayınız! Bu, dinen gerekli bir şey değildir. Çünkü kulak delikleri vücudun dışından sayılmaz.

Yapmanız gereken şey gayet basittir. Gusülde kulaklarınızı yıkarken kulak yumuşaklarını elinizle hafifçe ovarsınız. Bundan fazlasını yapmanız gerekmez. Dinimiz kolaylık dinidir. Allah Teala abdest ve guslü tarif ettiği ayetin sonunda şöyle buyurmaktadır:

Allah size (abdest ve guslü emretmekle) bir güçlük çıkarmak istemiyor. Ama sizi arındırmak ve size olan nimetini tamamlamak istiyor. Belki şükredersiniz. (Maide, 5/6)

Bu ayet, Allah’ın güçlük çıkarmak istemediğini ama bizi arındırmak istediğini bildirmektedir. Kulaktaki küpe deliklerinin ıslatılması ile ilgili herhangi bir hüküm bulunmadığı için gusülde bu işlemin yapılması güçlük doğurur.

Gusülde küpe deliklerinin yıkanması şart mı bu konuda bilginiz var mı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Radyo Nasıl İcat Edildi bu konuda bilginiz var mı

Radyo Nasıl İcat Edildi bu konuda bilginiz var mı

Arkadaşlar Radyo Nasıl İcat Edildi bu konuda bilginiz var ise lütfen bana da acil tarafından Radyo Nasıl İcat Edildi yazarsanız çok ama çok sevinirim.
  2. Oruç Tutarken Acıkmamak İçin Ne Yapılmalı bu konuda bilginiz var mı

Oruç Tutarken Acıkmamak İçin Ne Yapılmalı bu konuda bilginiz var mı

Arkadaşlar ramazan da geldi geliyor derken geldi bile peki Oruç Tutarken Acıkmamak İçin Ne Yapılmalı bu konuda bilginiz ya da öneriniz var mı?
  3. Abdest Alırken Küpe Takılması şart mı

Abdest Alırken Küpe Takılması şart mı

Merhaba arkadaşlar acaba Abdest Alırken Küpe Takmak şart mı bu konuda bilgisi olan arkadaşlarım varsa aranızda bana yazsın
  4. Evlerde Enerji Tasarrufu Nasıl Sağlanır acaba bu konuda bilginiz var mı

Evlerde Enerji Tasarrufu Nasıl Sağlanır acaba bu konuda bilginiz var mı

Selam arkadaşlar acaba Evlerde Enerji Tasarrufu Nasıl Sağlanır bu konuda bilgisi olan varsa bana Evlerde Enerji Tasarrufu Nasıl Sağlanır yazsın lütfen
  5. oğlumun doğuştan pipisinde iki delik var bu durumu yaşayan var mı?

oğlumun doğuştan pipisinde iki delik var bu durumu yaşayan var mı?

merhaba arkadaslara bı sorum olacaktı benım 7 aylık bı oglum var dogustan pıpısınde 2 tane delık var kısa bır sure sonra amelıyatla o 2 delıgı kapatıp yenı bır delık acacaklar amelıyattan sonra ne yapmalıyız çok korkuyorum henüz çok küçük bebeğim yaşayan biri var mı cevap lütfennnn

Sayfayı Paylaş