gebe
  1. Misafir

Misafir Forum Okuru

Güven Geliştirmek Için

Konu, 'Hayat Bilgisi' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

GÜVEN GELİŞTİRMEK İÇİN

1. ***En ön sırada olun. Pek çok insan arkada oturmak için mücadele eder. Niçin? Fazla dikkat çekmemek için. Çünkü kendilerine güvenleri yoktur. Önde oturmak güven getirir.

2. ***Göz teması kurmaya çalışın.

Gözünüzün içine bakmayan insan hakkında, şu sorular akla gelir:

· Ne saklamaya çalışıyor?

· Neden korkuyor?

· Bir şey mi söylemek istiyor?

Göz temasından kaçınırsanız kendiniz hakkında iyi bir şey söylemiş olmazsınız. “Korkuyorum, güvenim yok. ” dersiniz. Bu korkuyu diğer insanın gözünün içine bakmayı sağlayarak yenin.

Böylece ona “ Dürüstüm ve açığım. / Sana söylemekte olduğum şeye inanıyorum. / Korkmuyorum. / Kendime güveniyorum. ” dersiniz.

3. ***Yüzde 25 daha hızlı yürüyün.

Darbe yemiş, yoksulluk içindeki insan, ayaklarını sürükleyerek ve tökezleyerek yürür. Kendine güveni sıfırdır. Yürüyüş biçiminiz ufaktan bir yarış olsun, size güven verecektir.

4. ***Düşüncelerinizi çekinmeden söylemeyi deneyin.

Toplantılarda gönüllü olarak bir şey söyleyin. Yorum yapın. Öneri getirin. Soru sorun. Konuşan son insan olmayın.

5. ***Kocaman gülümseyin.

Şu küçük testi yapın. Kendinizi yenilmiş gibi hissetmeyi ve aynı zamanda büyükçe gülümsemeyi deneyin. Koca bir gülüş size güven duygusu verir. Korkuyu yener. Endişeyi kovar. Karamsarlığı alaşağı eder. Gerçek bir gülüş değerlerinin muhalefetini eritir, hem de o anda size kızmayı karşıdaki sürdüremez.

Çok duymuşumdur. “Evet, ama bir şeyden korktuğumda veya bir şeye kızdığımda, kendimi gülümseyebilecek gibi hissetmiyorum.” Elbette hissetmeyeceksin. Kimse hissetmez. İşin püf noktası kendimize “Gülümseyeceğim” diye emrivaki yapmaktır. Ve gülümseyin. Gülümsemenin gücünden yararlanın

Güven Geliştirmek Için konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Güven...

Güven...

İngiltere'de yargıçların maaşı yoktur. Onun yerine ihtiyaçları oldukça kullandıkları kredisi sınırsız çek defterleri vardır. Ingiliz devleti hakimlerine o kadar güveniyor yani. Birgün hakimin biri bir bankaya gidip 1.000.000 poundluk bir çek bozdurmak istediğini söylemiş. Tabii ortalık birbirine girmiş. Banka yöneticileri en üst makamdan onay almadan bu kadar parayı veremeyecekleri...
  2. yeteneğimizi geliştirmek elimizdemi?

yeteneğimizi geliştirmek elimizdemi?

Ben iş dünyasında yönetimlerin ve yöneticilerin, çalışanların yetenekleri ve güçlü yanlarına odaklanmaları gerektiği üzerine yazdıkça, annelerden çocukları ile ilgili ne yapmaları gerektiğine dair mektuplar alırım. "Sen şimdi iş dünyasını filan bırak, çocuğumla ne yapacağım, onu söyle" der gibilerdir her seferinde. Herkesin birbirinin eteğinden çekiştirdiği bir dünyada bunun bir...
  3. Güven Kıraç

Güven Kıraç

1968 yılında doğdu. M.S.Ü. Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü mezunudur. Çeşitli TV dizileri, TV programları, sinema filmleri ve reklam filmlerinde oyunculuk yaptı. Ayrıca 1986 yılından bu yana çeşitli tiyatrolarda oynadı. 2 yıl Devlet tiyatrosu sanatçısı oldu, sonra istifa etti. Oynadığı oyunlar ve tiyatrolar; Adana Devlet Tiyatrosu; Ağrı Dağı Efsanesi İki Kalas Bir Heves, Sıkıyönetim....
  4. Hafızanızı Geliştirmek Elinizde

Hafızanızı Geliştirmek Elinizde

Randevularınızı unutuyor musunuz? İsimleri ve yüzleri hatırlamakta güçlük mü çekiyorsunuz? Anahtarlarınızı nereye koyduğunuzu unutup hayıflanıyor musunuz? Betty Fielding'in, orta yaş üstündeki kişilerin hafızasını geliştirmek amacıyla hazırladığı 10 basit yöntemin öğretildiği "Hafıza El Kitabı"nda ilk adım olarak, hafızanın nasıl çalıştığının anlaşılması için çaba sarf...
  5. kendine güven

kendine güven

Bir kaleci maç içerisinde birkaç pozisyonda tesadüf eseri de olsa gol kurtardığı andan itibaren kendini dünyanın en iyi kalecisi zanneder. Başarısız bir kaleci olduğunu bilse bile. En azından maç sonuna kadar. Bu konyak içerek ısınmak gibi bir şeydir. Buna benzer o kadar çok örnek yaşıyoruz ki her an. Bazen kendimiz baş aktör oluyoruz, bazen iş arkadaşlarımız ve bazen de bizi yönetenler....

Sayfayı Paylaş