gebe
  1. kördügüm

kördügüm Tatlı ve Çalışkan Melek Üye

Beğenilen Mesajlar:
    12
    Ödül Puanları:
    0

Güvercinlerde Sever

Konu, 'Aşk Hikayeleri' kısmında kördügüm tarafından paylaşıldı.

Birgün terasta güvercinlerimi besliyordum. Nerden bilebilirdim ki o günü bir daha hiç unutamayacağımı. Küçük 5 , 6 yaşlarında , babam tarafından güvercin sevgisi kazandırılan ve onlara bakmakla şereflendirilen bir çocuktum. Kocaman plastik sandalyemde oturmuş , henüz yere ermeyen ayaklarımla birer ikişer mısır taneciklerini güvercilere sallıyor , kapmaya çalışan güvercinleri gördükçe seviniyordum. Ne kadar güzel yaratmıştı yaradan diye geçiriyordum içimden , sarısı mavisi , kırmızısıyla adeta özenle yaratılmışlardı. Hele en çok sevdiğim bir çift vardıki onları saatlerce izlemeye doyamıyordum. Ailem arkadaşlarımla oynamam gerektiğini , giderek içime kapandığımı düşünsede saatlerce o çifti izlemekten sıkılmıyordum. İkiside sapsarı , sadece boyunlarının altı ve kafaları beyazdı. Gün boyu beraber dolaşırlar , birbirlerinden bir an olsun ayrılmazlardı. Onlara öylesine bağlanmıştım ki , yaptıkları her harekete gülüyor sevinçle el çırpmak istiyor fakat el çırpmamın çıkaracağı sesin onları ürküteceğini düşünerek kendimi bastırıyordum. Bir çalı süpürgesinin dikişlerini sökerek , çöplerini etrafa saçıyor , sonra güvercinlerin , o çöpleri yuvalarına götürüp özenle yerleştirdiğini izliyordum. Hatta mimarisi iyi işlenmemiş , hoşuma gitmeyen yuvalara , minicik ellerimle , süpürge çöpleri taşıyor , kendi hayalimi inşa ediveriyordum.

Bahar aylarında yumurtlama mevsimleriydi, sürekli takip ettiğim çiftin yuvalarına , süpürge çöplerini götürmesi beni heyecanlandırıyordu.Doğacak yavruları gözümde canlandırıyor , elimde ilk tutuşumu hayal ediyordum. ßir bahar rüzgarı esiyordu o gün. Rüzgardan uçan herhangi bir nesne zaten tetikte olan kuşları ürkütmeye yeterde artardı bile. Dediğimde çok geçmeden oldu zaten , siyah naylon bir poşet rüzgarla birlikte havalanmış hışımla geçmişti güvercinlerin önünden. ßabam rüzgarlı havada güvercilerin kafeslerinden dışarı salınmaması gerektiği söylerdi , havada rüzgarla boğuşan güvercinlerimi yere indirmeye çalışırken bu sözleri kulağımda duyar gibi oluyordum. Minicik kalbim , ya bişey olurda birisi kaçarsa , yada etçil kuşların saldırısına uğrarsa diye korkudan küt küt atıyordu. Kutudan avuç avuç alıp yere saçtığım yemlerin etkisi olmuyor , rüzgar daha bir şiddetli esiyordu. Dakilar süren uğraşlarım sonucunda , rüzgarın şiddetinin azaldığını ve kuşların yere indiğini gördüm. Hepsine bir göz gezdirdim , içlerinden bir tane eksik çıkarsa babama ne derdim, nasıl hesap verebilirdim , saymayı beceremiyor olsamda , tüm kuşlar hafızamda kayıtlıydı. Yine korktuğum olmuş , üstelik en sevdiğim çift olan sarı güvercinlerin erkeği kaçmıştı , rüzgara yenik düşmüş bir yırtıcı kuş tarafından yakalanmış yada başka bir güvercin besleyicisi tarafından alıkoyulmuştu. O an yalnız kalan eşinin görüntüsünü halen az önce görmüş gibi hatırlarım. ßir yuvaya , bir yanıma uçuyor , şaşkın bir halde eşini , erkeğini arıyordu. Yeni hazırlanmış , bi kaç gün içinde yumurtaların süsleyeceği yuvada sessizlik hakimdi artık. O gün terasta uzun süre kaldım , ta ki hava iyice kararana , tüm kuşlar yuvasına çekilip

akşam ezanı okununcaya kadar. Sarı dişi kuş umutsuzca bi tünekte sabahı bekliyordu.
    Üzüntümü belli etmeyerek eve girdim , birkaç yudum yemek yiyip , anneme başım ağrıyor deyip , yatağa girdim. Sabah ilk işim terasa çıkıp , erkek güvercinin yuvaya dönüp dönmediği kontrol etmek oldu , orda karşılaştığım manzaralarla bir kez daha yıkıldım. Erkek kuştan eser yoktu , dişisi ise onu aramaktan deliye dönmüş , kafasını başının arkasına çevirmiş , sürekli yerde daireler çiziyordu.Kanatlarını uzun süre yere çarpmaktan kan bürümüştü .Yanına gidip elime aldım , çünkü benden kaçmaya ne gücü kalmıştı , nede yaşamak için bir sebebi vardı artık. Elime aldığım o anı üstünden yaklaşık 12 yıl geçmiş olmasına rağmen dün gibi hatırlarım. Birkaç gün sonra , yemeden içmeden kesilen , kan revan içinde kalan dişi güvercin , hayatını kaybetti. Artık ikiside yoktu , oysa bir hafta öncesine kadar ne kadarda sevinçle kanat çırpıyorlardı. Kurduğum hayallerin hiçbiri gerçekleşmeyecek , yuvaları hiç dolmayacaktı.

İşte aşk dedikleri bu olmalıydı , şimdi daha iyi anlıyordum. O gece içim parçalanırcasına hıçkırarak ağladım. Aşk ı çok acı bir şekilde öğrenmiştim. Hayat tecrübelerle doluydu. ßu olay benim en acı tecrübem olmuştu.

alıntı..

Güvercinlerde Sever konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Anadolu’da Güvercinler

Anadolu’da Güvercinler

Güvercinler, kentlerin vazgeçilmez kuşları… Kaya Güvercini (Columba livia) gibi türlerin yaşamak için kentleri seçmelerinden dolayı en tanınan kuşlar arasında birinciliği onlara vermek doğru olacaktır. Güvercinlerin insanla bu denli içli dışlı olması onlara özel anlamlar yüklenmesine de neden olmuştur. Örneğin Eski Yunan mitolojisinde güzellik ve aşk tanrıçası Aphrodite’yi (Roma’da Venüs)...
  2. Hünkari Güvercinleri...

Hünkari Güvercinleri...

Tüm batılı kaynaklarda anavatanının İzmir ve Manisa çevresi olduğu tanımlanmaktadır. Bu inanılmaz güzellikteki ırk Osmanlı İmparatorluğu döneminde Manisa daki Şehzade saraylarında geliştirilmiştir. “Hünkari” adı da aslında buradan gelmektedir. O dönemde sadece sarayda yaşayanlar tarafından yetiştirilmesine izin verilen bu kuşların bazıları halk tarafından yakalanarak gizlice mağaralarda...
  3. Takı Severlere

Takı Severlere

Merhabalar degerli misafirimiz, sitemizde toplu bir temizlik yapmak zorunda kaldik. Su anda gormek istediginiz konuyu maalesef sizlere sunamiyoruz. ilgili sayfamizin google siralamalarindan dusmesi icin gerekli algoritmik degerleri sitemize verdik. Verdigimiz rahatsizlik icin sizlerden ozur dileriz. Dilerseniz yukaridan sitemizin logosuna tiklayarak anasayfamiza gidebilir, Ya da ust sag...
  4. GÜvercİnlerİ Uzaktan Kumanda Ettİler

GÜvercİnlerİ Uzaktan Kumanda Ettİler

Çinli bilim adamları, güvercinlerin beynine elektrotlar yerleştirerek uçuşlarını uzaktan kumanda etmeyi başardılar. 2005 yılında da fareler üzerinde benzer başarılı bir deney yapılmıştı. Çinli bilim adamları, güvercinlerin beynine elektrotlar yerleştirerek uçuşlarını uzaktan kumanda etmeyi başardılar. 2005 yılında da fareler üzerinde benzer başarılı bir deney yapılmıştı. Yeni Çin Haber...
  5. Onu seversin çok seversin

Onu seversin çok seversin

0'∂αη σηυηℓα вαşℓαяѕıη нαуαтα, !.... 1 вαкмışѕıη gιяινєямιş нαуαтıηα, !...... 2 ∂є вιя ∂üşüνєяιя αкℓıηα, !...... 3 güηℓüк ∂üηуα∂α тєк zєνкιη∂ιя αѕℓıη∂α, !.... 4 ∂öятℓüк gє¢єя zαмαηıη σηυηℓα, !........ 5 ναкιт ηαмαzα уσктυя вυ вαğℓıℓıк, !....... 6 üѕтü вι ιηѕαη αѕℓıη∂α, !...... 7 ¢ιнαη∂α уσктυя σℓαη ση∂α, !..... 8 кöşє σℓυяѕυη кσηυşυякєη σηυηℓα, !...... 9 ∂σğυяυяѕυη göяємєуιρ...

Sayfayı Paylaş