gebe
  1. fırtına

fırtına Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    29
    Ödül Puanları:
    0

Güz Sancısı Filimi Üzerine Bir Yorum

Konu, 'Filim Tanıtımları Fragmanları' kısmında fırtına tarafından paylaşıldı.

[​IMG] Filme, hakkında hiç bir yorum ve yazı okumadan gittim.Tomris Giritlioğlu adı benim için yeterliydi.TRT den beri izlediğim ve çok sevdiğim bu değerli yönetmenin, Salkım Hanımın Taneleri'ni sinemaya uyarlamadaki başarısının ardından;o kitabın, tarihimizde azınlıklara yapılanlar anlamında devamı gibi algılanabilecek Güz Sancısı'nın, film olmuş halini kaçırmam olası değildi elbet.Üstelik, filmin sinemanın en sevdiğim salonunda oynaması ayrı bir keyifti.Bir ekstra keyifde filmin üçüncü haftası olmasına rağmen salondaki doluluktu.
    Filmin açılışıyla birlikte ilk sahneler perdeye yansımaya başlayınca, güzel bir film izleyeceğim duygusu hakim oldu bende,hoş bir açılışı vardı çünkü .Film ilerledikçe, hayatımda ilk defa bir film üzerine yazacağım yorum için olumsuz cümleler, bu kez ilk izlenimlerimle yer değiştirir bir hale büründüler beynimin içinde.

Bugüne kadar beğenmediğim bir film üzerine yorum yazmadım.Yazdığım yerlerde, insanlara bir yararı olsun diye hep beğendiğim filmler üzerine olumlu düşünceler aktardım.Ama bu film boyunca, sürekli iyi sahneleri öne çıkarıp,kusurlara bahaneler aramaya başlasam da,yönetmene kıyamasam da ,tüm sempatime rağmen;çok sağlam ve bir film için çok ama çok elverişli bir konuya ciddi anlamda yazık olduğunu kabul etmek zorunda kaldım.

Sorun bütçemiydi ya da başka sebeplermiydi bilmiyorum.Ama, Salkım Hanımın Tanelerindeki muhteşem oyuncular ve oyunculukları düşününce;bu filmdekiler, Beren Saat hariç,ortaokul müsamereleri düzeyindeydi.Figürasyon tam anlamıyla berbattı.Yağma sahneleri inandırıcılıktan son derece uzak ve üstünkörüydü.Erotizmden bu kadar uzak, ruhsuz ve beceriksiz bir sevişme sahnesini bu düzeyde bir yönetmenden daha önce izlediğimi hatırlamıyorum.

Bir olasılık, yapımcı bütçeyi sınırladıysa ve mecburiyetler vardıysa diye bir çıkar yol aramaya çabalasam da;yine de, neden Tomris Giritlioğlu bu filmi ,bu oyuncularla çekti diye düşünmekten kendimi alamıyorum.Tüm suçu oyunculara fatura edip yönetmeni aklamak istemiyorum.Ama, Salkım Hanımın Taneleri'nde figürasyon dahil onca başarılı seçimler yapmış bir yönetmen, bu filmde, neden bu kadar yanlış diye de sürekli düşünüyorum.

Kısacası; sinema için çok elverişli bir romandan yapılmış bu film; benim için, büyük bir hayalkırıklığı oldu.Keşke, Salkım Hanımın Taneleri için yazdıklarımı, Güz Sancısı içinde tekrar edebilseydim.Ve herkese, koşa koşa gidip, zevkle izleyin diyebilseydim.Çok üzgünüm.

Güz Sancısı Filimi Üzerine Bir Yorum konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Filler Üzerine

Filler Üzerine

Her milletten öğrencilere ödev vermişler, Filler üzerine yazın diye... Bakalım kimler ne yazmış? Fransızlar: Fillerde cinsel yaşam. Çinliler: Fil pişirmenin bin yolu. İngilizler: Safaride fil avlama teknikleri. Almanlar: Filler ve fillerin Alman Dil ve Kültürü'ne etkileri. İranlılar: Filler çarşafa nasıl sokulur? Amerikalılar: Daha büyük ve görkemli fil...
  2. Güz Sancısı film tanıtımı

Güz Sancısı film tanıtımı

goz sancisi göz sancisi göz sancısı filmi sancısı gözsancısı Güz Sancısı Açıkçası daha vizyona girmeden çok öncelerinden verilmeye başlanan reklamlar nedeni ile Güz Sancısı filmine olan merakım daha fazla arttı. Yaklaşık 10 yıllık bir aradan sonra beyazperdeye dönüş yapan Tomris Giritlioğlu'nun yönetmenliğini yapması daha bir ilgi çekici. Salkım Hanım'ın Taneleri filmi ile büyük başarı...
  3. Güz Sancısı Filmi Vizyonda

Güz Sancısı Filmi Vizyonda

Babası milliyetçi, zengin bir toprak ağası olan Behçet, babasının bağlantıları ve isteğiyle siyasete adım atar. Bu dünyadaki bazı gelişmeleri kendi ahlak yapısına uygun bulmayan Behçet yine de kendi milliyetçiliğinin bakış açısını doğru bulmaktadır. Behçet Türk milletinin Batılılarca kuşatıldığına ve bunun bariz kanıtının Kıbrıs'la ilgili olayların...
  4. Güz Sancısı Film Tanıtımı

Güz Sancısı Film Tanıtımı

Tür : Dram Gösterim Tarihi : 23 Ocak 2009 Yönetmen : Tomris Giritlioğlu Senaryo : Nilgün Öneş , Etyen Mahçupyan , Yılmaz Karakoyunlu (Kitap) Yapım : 2008, Oyuncular Murat Yıldırım (Behçet) , Beren Saat (Elena) , Okan Yalabık , Belçim Bilgin Erdoğan (Nemika) , İlker Aksum , Hüseyin Avni Danyal (Kenan Bey) , Umut Kurt , Avni Yalçın , Tuncel Kurtiz (Kamil Efendi) , Zeliha Berksoy...
  5. 'Güz Sancısı' Avrupa'ya açılıyor

'Güz Sancısı' Avrupa'ya açılıyor

6-7 Eylül olaylarını konu alan Tomris Giritlioğlu filmi 'Güz Sancısı' 30 Nisan'da Avrupa sinemalarında. Türkiye'de 600 bine yakın seyirci tarafından izlenen film, Yunanistan'da 17, Almanya'da ise 25 sinemada gösterilecek. 6 – 7 Eylül olaylarını anlatan “Güz Sancısı”, Avrupa’da 30 Nisan’da gösterime giriyor. Tomris Giritlioğlu’nun yönettiği, Yılmaz Karakoyunlu’nun eserinden uyarlanan ve...

Sayfayı Paylaş