gebe
  1. nisan

nisan Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    15
    Ödül Puanları:
    0

H.z eyyübün sabri

Konu, 'Dini Hikayeler ve Şiirler' kısmında nisan tarafından paylaşıldı.

hz eyübün hayatı hz eyüpün hayatı hazreti eyübün hzeyübün kıssası H.z eyyüb ün sabri

Allahü Teâlâ'nın has kulu Eyyûb aleyhisselâm, îshak aleyhisselâmın oğlu lys'in oğullarından olup Yûsuf aleyhisselâm ile çağdaş bulunuyordu. Geniş serveti, arazisi, sürüleri ve çok evlâdı vardı. Allahü Teâlâ'nın bu nimetlerine karşı şükrünü tam ifa eder, gece ve gündüzünü ibadetle geçirirdi.

Fakat onun bu ibâdet ve tâatlerini hazmedemeyen Şeytan, kendisine mal ve evlâd acısı, azabda elem, meşakkat ve bedende zahmet ile dokunmuştu. Bütün bunlara karşı senelerce gösterdiği büyük sabrın nihayetinde Rabbına şöyle nida etti:

— Ey Rabbim, benim halim şu. Zahmet ve acı ile bana Şeytan dokundu, vesveseye yol buldu. Sen merhamet edenlerin en merhametlisisin.

Allahü Teâlâ da cevaben şöyle buyurdu:

— Depren ayağınla, işte —yani deprenince bir kaynak zuhur etti— sana bir yıkanacak su, serin ve içecek. Yıkan ve iç, için dışın iyileşsin, yorgunluğun dinlensin, yüreğin soğusun.

Ne kadar dikkate şayan bir noktadır ki, Allahü Teâlâ, Eyyûb aleyhissclâmın duasına cevap olan kurtuluş mucizesini verirken bile evvelâ ona böyle bir hareket emretmiştir. Burada bir emir Hz. Eyyûb'a söylendiği gibi Kur'ân-ı Kerîm'de hikâye olunarak Resûl-i Ekrem Aleyhisselâm'a hitaben bir itirazı cümle imiş gibi bir imâ da yapılmıştır. Ayak vurmak, ayakla deprenmek, mengilemek, olduğu yerde tepinmeye, çabalamaya veya sefer veya hicret veya gaza etmeye, yani cihadın mümkün olabilen her kısmına uygun olabileceğine göre bu imâ, kıssanın hisse noktalarından birini teşkil eder. Eyyûb aleyhisselâmın deprendiği bu arzın Gabiye olduğu naklolunmuştur.

Allahü Teâlâ, Eyyûb aleyhisselâma bu hareket emrinden sonra şöyle buyurdu:

— Elinle bir demet tut da vur onunla ve yemininde durmamazlık etme!

Hz. Eyyûb hastalığı sırasında bir hâdise dolayısiyle zevcesine yüz deynek vurmaya yemin etmişti. Bu suretle bir demet yaparak vurmakla yeminin yerine geleceği kendisine ruhsat olarak gösterilmiş ve had ile yeminlerde bu; «Eyyûb ruhsatı» nâmiyle baki kalmıştır.

Allahü Teâlâ, Eyyûb aleyhisselâmı çok sabırlı bularak onun güzel kulluğunu methetmiş, ona bütün ehlini yani evlâd, servet ve sıhhatini, beraberlerinde daha bir mislini rahmet olarak hem de temiz akıllılar için bir ibret dersi; ibâdet edenler için bir hatıra olarak bahsetmiştir.

(Enbiya ve Sâd Sûrele

2. esena

esena Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    5
    Ödül Puanları:
    38
    Ce: H.z eyyübün sabri
    paylaşımın için saol canım dostum

3. nisan

nisan Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    Ce: H.z eyyübün sabri

tsklerr canim kardesimm,sni cok seviyorum dostum benim

4. Ayışık

Ayışık Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: H.z eyyübün sabri

emeğine sağlık

5. attga

attga Hamiş Melek

Beğenilen Mesajlar:
    10
    Ödül Puanları:
    0
H.z eyyübün sabri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. H.z ibrahim halilullah

H.z ibrahim halilullah

ibrahim halilullah hz ibrahim halilullah mekke şehri ilahisi mekke şehri ilahisi dinle İbrahim aleyhisselâm Allahü Teâlâ'ya aşırı muhabbeti ve O'nun rızâ ve muhabbetini celbeden ibâdetler ve taâtlerde bulunması sebebiyle, bu peygamberini halis bir dost ittihaz ederek kendisine ilâhî sırlarını vâkıf kılarak ikram buyurmuştur, işte bu sebepten dolayı Hazreti ibrahim'e «Halîlullah = Allah'ın...
  2. Eyyüb(a.s)

Eyyüb(a.s)

Mihnet ve çileye, hayatta çetin imtihanlara tabi tutularak bunu başarmaya ve sonunda rahmet-i Rahman'a ulaşmaya, Eyyüb Aleyhisselamın eşini görmek rahmete nail olmaya, iman üzere dünyadan ayrılmaya delalet eder.Eyyub (A.S.)'i görmek belalara. malin, evladin ve hanimin kay bolmasina ve buna da sabir ile tahammül edilecegine delildir. Bazen O'nu görmek, mal ve çocuklarinin dinden çikmasidir....
  3. h.z isa

h.z isa

Züht ve takvaya, Allah yolunda çile ve sıkıntı çekmeye, tıp ilmini öğrenmeye, kanaatkar olmaya, müjde ve sevince, duaların kabul olunmasına, İsa Aleyhisselamı bir topluluğun içinde görmek bela ve musibetlerden kurtulmaya, Hz. Meryem ve Oğlu İsa Aleyhisseelamı bir arada görmek, orada meydana gelecek bir alamete, O'nu gökten bir yere inmiş görmek o yerde adaletin tecelli etmesine, kafirlerin...
  4. Hz Eyyüp Peygamberin Türbesi

Hz Eyyüp Peygamberin Türbesi

Hz Eyyüp Peygamberin Türbesi nerde bu konuda bana bilgi yazar mısınız şimdiden çok tşkler
  5. Hz Eyyüp Kıssası

Hz Eyyüp Kıssası

Hz Eyyüp Kıssası Hz Eyyüp Peygamberin Kıssası Merhaba Sevgili Melek'ler... Bu sayfamızda Hz. Eyyüp Peygamber'in kıssasını sizlerle ve Eyyüp Peygamber'in kıssasını merak eden tüm misafirlerimiz ile paylaşıyoruz. Geçmiş zamanların birinde bağlarıyla ünlü Suriye topraklarında Eyüp adında zengin ve iyi ahlaklı biri yaşardı. ‘Para insanı saptırır’ derler ya, onunkisi öyle değildi; malı gün...

Sayfayı Paylaş