gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.224
    Ödül Puanları:
    113

Hacca Giden Kişilerin Tüm Günahları Affedilir mi?

Konu, 'İslam ve İnsan' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

islamda hacca gitmenin yeri hacı olmanın faziletleri hacca gitmenin önemi

Müslümanlar için farz kılınan ve islamın 5 şartından biri olan hac ziyaretine giden müslümanların tüm günahları affedilir mi? Hacı olan kişilerin tövbeleri kabul olup günahları bağışlanırmı gibi sorularınızın yanıtları için sizlere gereken dini bilgileri paylaşıyoruz.

Peygamber Efendimiz (s.a.s) bir hadis-i şeriflerinde şöyle buyuruyor: “Kim kötü söz ve davranışlardan ve Allah’a karşı gelmekten sakınarak haccederse, anasından doğmuş gibi günahsız hale gelir.” Bu konudaki başka bir hadis-i şerif de şöyledir: “Hac, öncesini yıkar (önceki günahları ortadan kaldırır).” Hac, kul hakkı hariç diğer günahlar için bir kefarettir. Ancak bunun için asgari olarak şu şartlara riayet edilmesi gerekir:

1- Hacca giderken ihlâslı olmak. Yani Allah rızası dışında hiçbir mülahaza taşımamak ve niyetini son derece halis tutmak gerekir.

2- Hacca gitmek için hazırlanan paranın helalinden ve temiz olmasına dikkat etmelidir. Hacca giderken haram veya şüpheli paradan uzak durmalıdır.

3- Kul hakları için sahiplerinden helallik alınmalı, Allah hakkı olan namaz, oruç, zekat gibi ibadetlerden eksik olanlar kaza edilmeli, en azından bunları kaza etme niyet ve kararlılığı içinde olmalı ve fiili olarak da kaza etmeye başlamalıdır.

4- Hac boyunca başkalarını rahatsız edecek kötü davranışlardan ve çirkin sözlerden durmalıdır.

5- Haccı farzlarıyla, vacipleriyle ve sünnetleriyle tastamam şartlarına uygun olarak tamamlamalıdır.

Hacca Giden Kişilerin Tüm Günahları Affedilir mi? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. İhanet affedilir mi?

İhanet affedilir mi?

İlişkilerde aldatma artık sıradan hale geldi. Araştırmalara göre sadakatsizliğin bedeli o kadar da ağır değil. Özür dilemeyi bilen kendini affettirmeyi de beceriyor Sadakat tartışması dünyanın bütün ülkelerinde yaşanıyor. Çiftler üzerindeki sosyal denetim azaldıkça ihanet de artıyor. Avrupa ve Amerika'da yapılan son araştırmalara göre aldatanlar eşlerini kaybetmeyi göze alamıyor. Mesele...
  2. Ailevi sıkıntılar günahları siler mi ??

Ailevi sıkıntılar günahları siler mi ??

insanın başına gelen sıkıntılar onun günahlarına keffaret olacaktır. Peki, ailevi sıkıntılar? İnsanın başına gelen sıkıntılar onun günahlarına keffaret olacaktır. Bu bakımdan insanın aile içinde çektiği sıkıntılar da onun günahlarına keffaret olacaktır. Ebu Hüreyre (radıyallahu anh) anlatıyor: "Amellerinizde orta yolu ve doğruyu bulmaya çalışın. Mü'mine musibet nevinden her ne ulaşır...
  3. Nişanda giysem mi ? giymesem mi?

Nişanda giysem mi ? giymesem mi?

abimin nişanında ne giysem nişanda ne giysem arkadaşımın nişanında Melek´lerim bu cumartesi yakin bir aile dostunun kizi nisanlaniyor, abartili giyinmek istemiyorum sade olayim diyorum. Sizde bu uygunmudur? Arkadasima sordum, birde size danisayim dedim.
  4. Hacda günah işlense Allah afedermi?

Hacda günah işlense Allah afedermi?

Bir kimse hac borcunu yerine getirdikten sonra, hiçbir günah onun haccına zarar vermez. Hac ayrı işlenen günah ayrıdır. Kişi haccın sevabını alır, işlediği günah da ayrı değerlendirilir. Haccın gitmesi, bozulması diye bir şey söz konusu olamaz. Bu yıl Allahü teâlâ nasip etti hacca gittim. Çok kalabalık olduğu için kadın erkek birbirine girmişti. Zaman zaman baş örtüleri açılıp saçları...
  5. Hacca görevli giden hacı olurmu?

Hacca görevli giden hacı olurmu?

Sual: Fakir bir kimse, sağlık görevlisi olarak veya başka bir görevle Mekke’ye gidip hac yapsa, hac borcundan kurtulur mu, ileride zengin olsa, tekrar hacca gitmesi gerekir mi? CEVAP Mekke-i mükerremeye, hac vaktinde her ne suretle gidilirse gidilsin, orada farz olarak niyet edip hac yapan, hac borcundan kurtulur, ileride zengin olsa da, tekrar hacca gitmesi gerekmez. (Redd-ül Muhtar) Kişi...

Sayfayı Paylaş