Hacca gitmek için; para biriktirmenin yolu...

mislinay

Yeni Üye
Üye
Hacca gitmek için; para biriktirmenin yolu...
haca gitmek haca gitmek kac para hacca için kaç para lazım hacca kaç hac
3731.jpg

Günde 3 paket sigara içen 52 yaşındaki Abdulhakim Aydın, 5 yıl önce sigarayı bıraktı. Ancak bu zararlı alışkanlığa harcadığı parayı 'sanki içiyormuş gibi' biriktirdi.
Bu sayede 20 bin YTL'lik tasarruf yaptı. Azimli adam, kumbaraya attığı parayla bu yıl kutsal topraklara gidecek. Dönüşte artan parayı da hayır işlerine harcayacak.

Konya'da yaşayan tiryaki, 13 yaşında sigara içmeye başlamış. Bu yüzden astım ve kalp rahatsızlığına yakalanmış. Bu hastalıklarla mücadele ederken bir de beyin kanaması geçirmiş. Yaşadığı onca rahatsızlığın üzerine Ramazan ayını vesile ederek sigarayı bırakmış. Günlük 3 paketin parasını kumbaraya atmaya başlamış. Bu sürede hem sağlığına kavuşmuş hem de 20 bin YTL para biriktirmiş. Dumansız yaşamın tadına varan Abdulhakim Aydın, "Sevinç ve üzüntüde en yakın dostun sigara olduğunu sanırdım; meğerse en büyük düşmanımmış geç anladım." diyor. 28 Kasım'da mukaddes topraklara gitmeye hazırlanan Aydın, tiryakilere şöyle sesleniyor: "İnsan isterse her türlü alışkanlığından vazgeçebilir. Her gün 10 YTL parayı bir kenara koydum. Şimdi hacca gidiyorum. Yıllarca içtiğim sigara nedeniyle birçok hastalığa yakalandım. Sağlığım bozuldu. Ama biriktirdiğim sigara parasıyla kutsal topraklara gidiyorum. Allah herkese nasip etsin."

Bu zararlı alışkanlıktan kendisini kurtarmakla yetinmeyen Aydın, 100'e yakın arkadaşını da sigara içmekten vazgeçirmiş. Onun tavsiyeleri sayesinde aralarında diş doktorundan emekli ve esnafa varıncaya kadar birçok meslekten arkadaşı artık sigara içmiyor. 25 yıllık tiryaki Diş Doktoru Güngör Turan da (54) iki yıldır sigara içmiyor. Aydın'ın uyarı ve tavsiyeleriyle sigarayı bıraktığını ifade eden Turan, "İki yıldır sigaradan uzağım. Hem ailem rahat etti hem de ben. Adeta ikinci baharımı yaşıyorum." diye konuşuyor.
alıntı

Geri