Hacerül Esved Taşı Nedir?

Mahperver

Yeni Üye
Üye
hacerül esved nedir hacerül esved taşı taşı nedir kabe
Televizyonda her gorusumde nedir icinde neler var anlami nedir diyemerak ettigim eylerden biridir bu taş..
Bazı seyleri hiç bilmeden kabulleniriz..hayatımıza bir şekilde girmiş olan ve dinimizle alakalı olan bu olay ile ilgli buldugum bilgileri sizinle paylaşmak istiyorum..

Hz. İbrahim Aleyhisselam, Kabe'nin inşasını bitirdikten sonra oğlu İsmail Aleyhisselam ile tavafa başlangıç sırasını bildirmek için: “İsmail, bana bir taş getir de tavafın nereden başlayacağını işaret edeyim.” dedi. Hz. İsmail Aleyhisselam da Cebel-i Kubeys'ten bir taş alıp babasına verdi. O da tavafın başlayacağı bugünkü Kabe'nin köşesine taşı koydu. Taş, yumurta şeklinde 18-19 santimetre yarıçapında idi. Konduğu yer, yerden üç arşın 4 parmak yüksekliğinde idi. Böyle yükseğe konmasının sebebi ve sırrı her yerden herkesin görebilmesi için idi. Rengi vaktiyle beyaz olan bu taş, çokça istilam edildiği yani selamlanıp öpüldüğü için kırmızımsı (kırmızımsı esmer bir taş) haline gelmiştir diye rivayet edilmektedir. Hacerü'l-esved, melekler tarafından, peygamberler tarafından ve Efendimiz Muhammed Aleyhisselam tarafından öpülmüştür. Hacerü'l-Esved'i öpmek, Cenab-ı Hakk'ın saltanat-ı İlahiyesine kurbiyete (yakınlığa) bir işaret olması itibariyle hürmet, teslim ve ikrar manasını ifade eder. İşte bunun içindir ki, Hz. Ömer Efendimiz (ra) “Vallahi seni öpüyorum. Senin taş olduğunu, zarar ve fayda veremeyeceğini de biliyorum. Eğer Resulullah'ın seni öptüğünü görmeseydim, seni öpmezdim.” demiştir.

Kabe, Huzaalıların eline geçtikten sonra, Hacer-i Esved, onların rakibi olan Cürhümlüler tarafından kaçırılıp sonradan Huzaa kabilesi tarafından yeniden ele geçirilerek tekrar yerine konulmuştur. Daha sonraları Abbasi Halifelerinden Muktedirbillah zamanında Mekke'yi zaptetmiş olan Karamite (Kırmitîler) reisi Tahir tarafından koparılıp Küfe Mescidine konulmuştu. 20 sene sonra, Halife Mutî' Billah tarafından 24 bin dinar karşılığında geri alınıp Mekke'ye getirilmiş, bugünkü yerine konulmuştur.

Hacer-i Esved, muhtelif zamanlardaki yangınlarda kırılmıştır. Şimdi 12 parça olarak birleştirilmiştir. Ufak bir parçası Kanuni Sultan Süleyman zamanında bir Hadım Ağası tarafından İstanbul'a nakledilmiş, Süleymaniye civarındaki Kanuni Sultan Süleyman türbesine asılmıştır.

Rivayete göre Hacer-i Esved kıyamet gününde Kabe'yi tavaf edenlere şahit olacağından bunu aşk ile yapmak gerekir. Halk arasında hacdan gelenlerin avuçlarının içlerinin öpülmesi hacca gidip tavaf edenlere Hacer-i Esvedin şahitliği bir de ya öperek ya da dokunarak veya uzaktan ellerini açarak Hacer-i Esved ile temas kurmaları sebebiyledir. Çünkü hacı “elestü birabbiküm” bezmindeki ikrarı burada yenilemiş olduğundan memleketinde henüz hacca gidememiş kimselerin onu tasdik etmeleri, avucunun içini öpmeleri bundan dolayıdır.

020-8021.jpg

kiyamet gununde Allah bir tasin sahitligine gerek duyacak diyorsunuz.
bunun putlara tapmakla ne farki var? dusunun!
ustelik islamdan onceki mekke turizmi, gordugunuz gibi aynen devam ediyor.
dunyada hergun binlerce kisi acliktan oluyor!
Yuce Allah, Yuce Yaratan, cehaletten korusun. Amin.

" Andolsun, insanı kuru bir çamurdan, şekillenmiş bir balçıktan yarattık." (HİCR SURESİ / 26) seni balçıktan yaratan ve seni dillendiren rabbin dilerse taşıda dile getirir ve şahitlik ettirir. çünkü rabbimiz herşeye kadirdir. ayrıca düşündüm! ve sizinde tapınmayla dokunma arasındaki farkı kavrayabilme yetisine sahip olamadığınız kanaati hasıl oldu bende. müslümanın dini vecibelerini yerine getirmesi gözünüze mi batıyor? neden hep müslüman suçlanır bu dünyada. müslüman mekke ye rabbinin davetine icabet etmek için gittiği içinmidirki! dünyada insanlar açlıktan ölüyor? böyle düşünmek olsa olsa embesillik olur. örnek aldığınız batıda insanlar her türlü azgınlık için gezip tozup para harcarken ve bunuda ülkesi zengin kendisi fakir insanların ülkelerini sömürmek suretiyle yaptıklarını ne zaman anlayacaksınız!! yüce Allah, Yüce Yaratan cahilleri islah etsin! islah olmaz iseler bizleri onları cehaletinden muhafaza etsin!.. amin

lokmant yukardaki arkadaşın demek istediği ALLAH ın şahitliğe hele hele de bir taşın şahitliğine hiç mi hiç ihtiyacı olmadığıdır. Ve kendisine canı gönülden katılıyorum. ''O herşeyi bilendir'' zaten. Ama burada sabaha kadar da anlatılsa işin aslı budur budur denilse ne yazik ki gerçekleri kabul etmeyeceğinizden eminim. Zira bu batılı, putperestliği maddi çıkarları uğruna İslam dinine alet edenler ne yazıkki önlemini de alıp Allah ın işine senin aklın ermez SORGULAMA sadece yap diyerek olası itiraz ve mantık yolunu kapamışlardır. İslam'ın özü bu değildir. Yüce Rabbim kandırılan insanlara AKIL FİKİR nasib etsin ! Amin.

lokmant yukardaki açıklamanız.Akla uyğun değildir.Kuran da bahsedilen TAŞ Kabe taaf başlanğıcı taşınımı kasıt ediyor.Allahın kudretindenmi bahsediyor. zorlayarak hüküm çıkarılıyorsa batıldır.Arap uydurmasıdır.Ama Hacca gitmek kuranda yazıyor.Bu bir İbadet şeklidir.Haktır.Hiristiyan milletlerin Ne yaptığı bizi ilğilendirmez.Ama Onlar çok çalışıp dünyayı gezip görmeleri Bizim gibi Tembelleri de nasıl sömüreceklerini öğrenmeleri kaçınılmazdır.Şu bilinmelidirki En büyük ibadetin Çalışmak olduğunu unutup Başka ibadetleri Çalışmaktan üstün tutmak cahilliğin ta kendisidir.Sonuç Hirisyanlara Avuç açtırır durumuna düşürür.Namaz sadece Kendine Çalışmak bütün yaşadığın topluma faydalıdır.Vessalem....

çok teşekkür ederim yarın ki dersimdi

bu arada herkesin geçmiş cumhuriyet ve kurban bayramı kutlu olsun

sen ALLAH'ın işinemi karışıyorsun be insan kıyamette herşey konuşacaktır putlara tapınmak adı üstünde tapınıyorlar ama hacerül esvet taşına dokunmak veya öpmek başka.

Selamün aleyküm... allah c.c. kıyamet gününde nelerin dile geleceğini, nelerin konuşacağını, bazı ayetlerde, bildirmiş, büyük alimlerin kuran tesfirlerinde de yaratılmış olan her bir zerrenin allahın yüksek saltanatı rubibiyeti ile hay ve kayyum sıfatları ile nasıl idare edildiği ve bütün dağların taşların ve tüm zerratın allahın kendi lisanı halleriyle nasıl zikreylediklerini biliyoruz arkadaşlar, o nedenle allah bir taşıda şahit tutar koca bir dağıda, bir gözüde, bir kulağıda, hazreti ömer r.a. konuyu çok kısa ve öz özetlemiştir, bizim için allah c.c. rasulunun s.a.s. gezdiği yollarda kutsaldır, su içtiği, öptüğü yerlerde, biz allahın bizi sevmesi için rasule s.a.s.ın yaptıklarını yapıyoruz.. allaha emanet olun...

Geri