Hacı Bektaş ve Mevlana

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Hacı Bektaş ve Mevlana
hacı bektaş veli ve mevlana sözleri hacı bektaş veli ile mevlananın sözleri ve mevlananın mevlana ya ait sözler anlamları
Hacı Bektaş Veli ve Ünlü düşünür Mevlana'nın arasında geçen çok güzel ve anlamlı ders çıkartılması gereken bir olayı sizler için paylaşıyorum
mevlana_s-8044.jpg

Bir adam kötü yoldan para kazanip bununla kendisine bir inek alır.
Neden sonra, yaptıklarından pişman olur ve hiç olmazsa iyi bir şey
yapmış olmak için bunu Hacı Bektas Veli'nin dergâhına kurban olarak bağışlamak ister.
O zamanlar dergâhlar ayni zamanda aşevi işlevi görüyordu. Durumu Hacı
Bektas Veli'ye anlatır ve Hacı Bektas Veli
- ' helal değildir ' diye bu kurbanı geri çevirir. Bunun üzerine adam
Mevlevi dergâhına gider ve ayni durumu Mevlana'ya anlatır .
Mevlana ise ; bu hediyeyi kabul eder.
Adam ayni şeyi Hacı Bektas Veli'ye de anlattığını ama onun bunu kabul
etmemiş olduğunu söyler ve Mevlana'ya bunun sebebini sorar. Mevlana söyle
der:
- Biz bir karga isek Hacı Bektas Veli bir şahin gibidir. Öyle her leşe
konmaz.O yüzden senin bu hediyeni biz kabul ederiz ama o kabul etmeyebilir.
Adam üşenmez kalkar Hacı Bektas dergâhı'na gider ve Hacı Bektas
Veli'ye, Mevlana'nın kurbanı kabul ettiğini söyleyip bunun sebebini bir de Hacı
Bektas Veli'ye sorar.
Hacı Bektas da söyle der:
- Bizim gönlümüz bir su birikintisi ise Mevlana'nın gönlü okyanus
gibidir. Bu yüzden, bir damlayla bizim gönlümüz kirlenebilir ama onun engin
gönlü kirlenmez. Bu sebepten dolayı o senin hediyeni kabul etmiştir.

" Böylesi tevazu ve incelikle, birbirlerini yermek yerine yüceltebilmeyi becerebilen insanlar olmamız dileğiyle...

!..acil..!

ben bu siteye hacı bektaş velinin sözlerinin anlamlarını bulabilirim diye girmiştim aslında ama yinede şu sözlerin anlamlarını verebilir misiniz? çok acil ödev için...
- İlimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır-
-sıkıntılı günler birlik ve beraberlikle aşılabilir.el ele verince güzel günler çabuk gelir-
sadece çok acil bu iki sözün anlamını istiyorum..!

- İlimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır- ( Aydınlıklar, ancak ilim ve irfan ile mümkündür. Eğer bir kişi eğitimle alakalı gerekli şeyleri yapmaz ise sonu mutlaka karanlık ve bilgisizlik olacaktır.
-sıkıntılı günler birlik ve beraberlikle aşılabilir.el ele verince güzel günler çabuk gelir-

İnsanlar hayatlarındaki sıkıntıları ancak el ele vererek yani birlikte hareket ederek çok daha kısa süre yada süreler içerisinde atabilirler.

güzeldi ama ben ödevimle alakalı hikaye değil sadece tak bir kelime istemiştim onları da koysanız iyi olur...:):):)

hacı bektaş velinin sözlerinin anlamlarını sözlerin anlamlarını verebilir misiniz? çok acil ödev için...
- İlimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır-
sadece çok acil bu iki sözün anlamını istiyorum..!

cevaplar

- İlimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır:::cevabı
zamanında okuyup yazmazsak gelecek bilgisizliktir anlamında

sıkıntımızı birlik ve beraberlik ile aşabiliriz.el ele verince ise kötü günleri yener güzel günleri getiririz

Geri