gebe
  1. Misafir

Misafir Forum Okuru

Hackerlere e-imza darbesi

Konu, 'Donanım Haberleri İnceleme' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

Banka hesaplarını ele geçirmesini engellemek için uygulama genişletilecek. Son yıllarda sanal alemin korkulu rüyası haline gelen hackerların, internet banka hesaplarını ele geçirmesini engellemek için ''e-imza'' uygulamasının yaygınlaştırılması istendi.

Sanal Banka Mağdurları (SBM) Derneği Başkanı Cem Polatoğlu, yaptığı açıklamada, internet bankacılığında ''e-imza'' uygulamasının mutlaka kullanılması gerektiğini söyledi.

Sistemin ufak bir aparat (token) ile uygulandığını ve USB'ye takıldığını belirten Polatoğlu, işletimi ile ilgili şunları kaydetti:

''Banka şifrenizi girdikten sonra, 128 bit'lik, her seferinde yeni 'key' üreten, kredi kartı büyüklüğünde ve sigorta kapsamında kopyalanması hemen hemen imkansız olan bu e-kartın 4 haneli şifresi giriliyor. Banka sistemi, kartı görüp onayladıktan sonra işlem yapabiliyor. Yani hackerın şifreleri elde etmesi yeterli değil, e-kartın aslını da çalması gerek. Bunun dışında e-kart'ın şifresini de bilmeli.'' Polatoğlu, bu sistemi şu anda Türkiye'de bir tek bankanın uyguladığını ifade ederek, ''O da opsiyonlu. Yani seçeneğe ve ayrı bir ücrete tabi. Bu işin, yani güvenliğin, opsiyonu, seçeneği olmaz. Her dönem hatta her işlemde masraf diyerek para alan banka, bu imkanı da internet bankacılığı kullanıcılarına vermek zorunda. Bunu da, internet bankacılığı kullandırtarak elde ettiği artıyı hesaplayarak ücretsiz vermeli'' dedi.

Bu önlemleri tüm bankaların mutlaka alması gerektiğine dikkati çeken Polatoğlu, ''Aksi takdirde bu sanal soygunlar giderek daha yaygınlaşacak ve bankalar mevduat toplayacak insan bulamayacaklar. Nitekim şimdiden insanlar, şirketler korkudan ya mevduatlarını internet bankacılığı olmayan hesaplara, bankalara aktardılar ya paralarını kasada tutuyorlar veya eski usul paraları 'yastık altına' saklıyorlar'' diye konuştu.

internethaber.com

2. tuqqce

tuqqce Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    394
    Ödül Puanları:
    83
    Cevap: Hackerlere e-imza darbesi
    emeğine sağlık..

Hackerlere e-imza darbesi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Garanti Belgesinde E-imza

Garanti Belgesinde E-imza

Yılbaşından itibaren üretilen ve ithal edilen her ürün için garanti belgesi onaylatılması zorunlu olacak. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın Garanti Belgesi Uygulama Esaslarına Dair Yönetmelik'te yaptığı değişiklik Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, yıl başından itibaren imalatçı-üretici ve ithalatçı firmalar, her cins ve marka mal için garanti belgesi onaylatmak zorunda. Tüketicinin ve...
  2. Şili Darbesi

Şili Darbesi

şili darbesi 1973 Şili Darbesi 1973 Şili Darbesi, 11 Eylül 1973'te sosyalist başkan Salvador Allende'nin devrilip General Pinochet'in iktidara geldiği askeri darbedir. ABD'nin onayı ve desteği ile yapılan bu darbeyle dünyanın seçimle başa gelmiş ilk sosyalist hükümeti devrilmiş ve yerine 17 yıl sürecek bir diktatörlük kurulmuştur. 11 Eylül sabahı, Salvador Allende ve kendisini destekleyenler...
  3. Duyguları ifade eden yazılı imzalar

Duyguları ifade eden yazılı imzalar

yazılı forum imzaları forum imzaları yazılı duygusal imzalar duygusal videolar duygu ifade eden resimler Benim imzam duygularımı ifade eden slogan şeklinde olsun diyorsanız ve bu imzalarınızı hareketli istiyorsanız işte tam sizlik imzalar
  4. e imza nedir nasıl alınıyor bilgi varmı

e imza nedir nasıl alınıyor bilgi varmı

Merhaba.E imzanın ne olduğunu, nasıl alındığını, ne işe yaradığını tam olarak sizden öğrenebilirmiyim. Herkes farklı şeyler söylüyor da..
  5. e-imza almak istiyorum nasıl alabilirim

e-imza almak istiyorum nasıl alabilirim

Merhaba benim e-imza almam gerekiyor ama nasıl yapacağımı bilmiyorum.Bilgisi olan ve bana yardımcı olabilecek bir arkadaş varmı aranızda ?

Sayfayı Paylaş