Hadi kızlar sigarayı bırakalım

Cevap: Hadı kılzar sigarayı bırakalım

İlk destekçin benim sanırım canım.Ben de hiç kullanmadım.eşim içiyordu ona da bıraktırdım:)çok mutluyum bu yüzden.

Son düzenleme:

gunde 40 sigara içen kaça düşürecek bacım yazmamışın...yok anacım ben bırakamam o kadar zevkle içiyomki 9 yaşımdan beri bir kez bile deneyemedim bırakmayı söz verdiğim şeyi yaparım yapmalıyımda bir tek buna boynum bükük kalıyo o yüzden denemiyorum bile.ama güzel bir teşvik yapabilenleri alkışlıyorum teşekkürler harika bölüm için

SİGARANIN ZARARLARI

SİGARA İÇMENİN VÜCUDA ETKİLERİ
Artık herkes sigaranın ne kadar ne kadar zararlı olduğunu biliyor. Tütünün kanserojen olduğunu duymayan,bilmeyen kalmadı. Anca, sigaranın zararları bununla bitmiyor,her türlü kalp ve akciğer hastalığına yol açıyor, damar tıkanıklığı felce kadar götürebiliyor.
İlk nefes ... ve sonrası
Sigara içtiğiniz anda, vücudunuz etkilenmeye başlar. Nabzınız yükselir,daha hızlı nefes alıp vermeye başlarsınız. Kan dolaşımınız yavaşlar. Sigara içinde yaklaşık 3.700 zehirli madde barındıran bir karışımdır. Bunların büyük bir bölümü kanserojendir. En zararları da karbon monoksit,hidrojen siyanid ve amonyaktır ve bu zehirli kimyasal maddeler,bir nefes sigarayla kan dolaşımınıza karışır. Bunun sonucunda
virgs.gif
astım
virgs.gif
ciğer yangısı
virgs.gif
göğüs ağrıları başlar. Daha sık nezle
virgs.gif
grip ve soğuk algınlığı geçirmeye başlarsınız.

Her on üç saniyede bir kişi
virgs.gif
sigaraya bağlı bir hastalıktan hayatını kaybetmektedir. Her yıl dünyada 2.500.000 milyon kişi sigara yüzünden hayatını kaybetmektedir. Bu ölümlerin başlıca sebebi akciğer kanseridir
virgs.gif
ikinci önemli sebep kalp hastalıkları ve diğer kanser türleridir.

İnsan vücudunda
virgs.gif
hiçbir bölüm yoktur ki; sigarada bulunan kimyasal maddelerden etkilenmesin. Bu bölümde
virgs.gif
vücudunuzda kısa bir tur yapacağız ve vücudunuzun ne halde olduğunu size göstereceğiz:

Baş ve Yüz
Bir sigara bağımlısı olarak
virgs.gif
ağız kanserine yakalanma riskiniz çok yüksek. Ayrıca tütün duman diş eti hastalıklarına yol açar
virgs.gif
diş çürümesine ve nefesinizin kötü kokmasına sebep olur. Bunların yanı sıra sigara bağımlılarında kronik baş ağrılarında rastlanır. Beyne giden oksijende azalma olur bu da beyin damarlarının daralmasında neden olur. Bu durum kişiyi felce kadar götürür.

Akciğer ve Bronşlar
Soluk borunuzdan ve bronşlarınızdan geçen duman göğsünüze iner. Sigara dumanındaki hidrojen siyanid
virgs.gif
bronşlarınızın çeperini yakar ve kronik öksürük ortaya çıkar. Bronşlar zayıfladıkça
virgs.gif
bu bölgede pek çok hastalık oluşur. Akciğer salgılarında azalma olur ve bu da kronik öksürüklere yol açar. Sigara içenler
virgs.gif
içmeyenlere on kat daha fazla akciğer kanseri olma riski taşırlar.

Kalp
Sigaranın kalbe verdiği zararlar tek kelimeyle yıkıcıdır. Nikotin kan basıncını yükseltir ve kanın daha çabuk pıhtılaşmasına sebep olur. Sigarada bulunan karbon monoksitin kandaki oksijeni yok etmesiyle damarlarda kolesterol depolanır ve bu da kalp krizi riskini arttırır. Bunun yanı sıra
virgs.gif
kan dolaşımı bozukluklarına bağlı olarak
virgs.gif
felç
virgs.gif
parmaklarda kangren ve iktidarsızlık
virgs.gif
sigara içenlerde çok sıklıkla görülen hastalıklardır.

Organlar
Sigaranın sindirim sistemine pek çok kötü etkisi bulunmaktadır. Sigara tüketimine bağlı olarak
virgs.gif
midede asit salgılanması artar
virgs.gif
mide yanmaları ve ülser başlar. Sigara bağımlılarında pankreas kanseri çok sıklıkla ortaya çıkar
virgs.gif
büyük ölçüde ölümle sonuçlanır. Sigaranın ihtiva ettiği kanserojen maddeler
virgs.gif
idrarla dışarı atılır ancak bu maddelerin vücuttaki varlığı mesane kanserine yol açar. Sigara yüzünden oluşan yüksek kan basıncı ise böbreklere büyük zarar verir.

Sonuçlar
Sigaranın sağlık üzerindeki kötü etkileri araştırmalarla kanıtlanmıştır. Bu araştırmalar göre
virgs.gif
sigara tiryakisi erkeklerin %40'ı henüz emeklilik yaşına gelmeden hayatını kaybetmektedir. Bu oran sigara kullanmayanlarda %18'dir. Sigara kullanan kadınlarda ise rahim kanseri riski çoğalmaktadır
virgs.gif
hamile kadınların sigara içmesi ise sakat ve ölü doğumlarla sonuçlanmaktadır.

Tüm bunlara rağmen
virgs.gif
sigarayı bıraktığınız anda vücut kendi kendini tamir etmeye başlar. On yıl içinde vücut hiç sigara içmemiş gibi olur. Ancak
virgs.gif
sigarayı bırakmak için kanser ya da kalp hastası olmayı beklerseniz
virgs.gif
vücudunuzun kendini tamir etmesi için pek fazla vakti olamayacaktır. Ne yazık ki
virgs.gif
bu hastalıklar çoğunlukla öldürücüdür. Sigarayı bırakmanız için daha iyi bir sebep olamaz. Ne Dersiniz?

evet be canım bırakmak istemıyorum üzerınde her ne kadar sigara sağlığa zararlıdır yazsada.napayım be kuzum elımede çok yakısıyo valla

bunu istemen lazım..bak ozaman ne oluyor..etrfaındakı ınsanları düşün...annemde içiyordu anneme bi gün sigara içme elin yüzün kokuyor öpemiyorum seni dedim ve bırakmak zorunda kaldı..şimdi yeniden başlamış yanımda değil evde sadece babamla kaldı eskiden yanlarında ses ben vardım bende gidince tekrar sigaraya başladı..abim dışarda ,nasıl bıraktırcam bilmiyorum..her gün sabah 7:30da konusuruz ve ınanmazsınız her defasında içmemesini söylüyorum....inşallah oda bırakacak..
sizden güzel haberler bekliyorum.lütfennnnn....

bu konuyla yakından ilgilendiğin için teşekkürler BÖĞÜRTlencim..yardımını bırakma...hadi elimden ilk BÖĞÜRTLEN tuttu..dizilin...gerçekten...
temiz ve sigarasız bi dünya için..

ama ben hiç yardım göremiyorum...

hani içenler...
hadi arkadaşlar..
bu sitede bi ilki gerçekleştirelim...
topluca bırakalım...
lütfen...
sizleri çok seviyorum...
yazık ciğerlerinize
verdiğiniz paralara..

Geri