Hadi rekor kıralım

Karınca dünyasında aşılması çok zor hatta imkansız olarak görülen bir tepe varmış bu tepeyi deneyen hiçbir karınca başarılı olamamış kimileri yolun yarısında kendini aşagı bırakmış kimileri düşmüş kimileri ise yolun henüz başında vazgeçmiş tırmanmaktan karıncalar o tepeyi artık imkansız bir tepe olarak görmeye başlamış... birgün birkaç karıncaya o tepeyi tırmanırlarsa iyi bir ödül vaad edilmiş karıncaların çogu kabul etmiş ve belirledikleri birgünde toplanmışlar ve toplamışlar bütün karıncaları o tepenin yamacına karıncalar başlamış tırmanmaya yolun yarısına geldiklerinde sus pus olan karıncaalr başlamış 'imkansız tırmanamazlar tepeye , kimse yapamadı bunlarda yapamaz , yazık olacak' gibi konuşmaya zamanla karıncalar düşmeye başlamış 3 2 derken sadece bir karınca kalmış aşağıdakiler gene başlamış konuşmaya ama bu sefer biraz daha sesli ve bagırarak karınca bunalrı hiç dinlemeden ilerlemiş yoluna ve çıkıp tepeye boy göstermiş aşağıdaki karıncalar hayret ve heyecanla karıncanın aşağı inmesini beklemiş nihayet karınca aşağıya inmiş ve şu farkedilmiş karınca sağırmış yani konuşulan bütün olumsuz cümlelerin hiçbirini duymamış ve kendi olumlu düşünceleriyle başarmış bu imkansızı...

Evin varsa bir sıfır koymalısın varlıklar hanene,
İşin varsa bir sıfır daha koymalısın,
İş seninse üç sıfır daha koymalısın,
İşin iyi gidiyorsa üç sıfır daha,
Araban varsa bir sıfır,
Yazlığın varsa bir sıfır daha,
Daha sıralanabilir sıfırlar hanesi...
Ancak,
Sağlığın varsa bir koyarsın başına,
Bütün sıfırlar anlamlı bir değere ...ulaşır.
Yoksa sonuç sıfırdır, hiç uğraşmayasın boş yere...

mevlanadan güzel sözler

Gel, gel, ne olursan ol yine gel,
İster kafir, ister mecusi, ister puta tapan ol yine gel,
Bizim dergahımız, umitsizlik dergahı değildir,
Yüz kere tövbeni bozmuş olsan da yine gel...
Ben yaşadıkça Kur'an'ın bendesiyim
Ben Hz.Muhammed'in ayağının tozuyum
Biri benden bundan başkasını naklederse
Ondan da bizarım, o sözden de bizarım, şikayetçiyim...
Ölümümüzden sonra mezarımızı yerde aramayınız
Bizim mezarımız ariflerin gönüllerindedir...
Güneş olmak ve altın ışıklar halinde
Ummanlara ve çöllere saçılmak isterdim
Gece esen ve suçsuzların ahına karışan
Yüz rüzgarı olmak isterdim....
Aklın varsa bir başka akılla dost ol da, işlerini danışarak yap...
Şu toprağa sevgiden başka bir tohum ekmeyiz
Şu tertemiz tarlaya başka bir tohum ekmeyiz biz...
Biz güzeliz, sen de güzelleş, beze kendini
Bizim huyumuzla huylan, bize alış başkalarına değil...
Bir katre olma, kendini deniz haline getir
Madem ki denizi özlüyorsun, katreliği yok et gitsin Beri gel, beri !
Daha da beri ! Niceye şu yol vuruculuk ?
Madem ki sen bensin, ben de senim, niceye şu senlik benlik...
Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol..
Mevlana Celalettin Rumi

Kadın ve erkek niçin görüşmek ister, tüm sebepleri saydım ve hepsini
bir kenara koydum, çöpe attım... Hiç bir sebebim yokken kadınla
görüşmeye, baktım ki en büyük sebep çıktı ortaya.... Seninle görüşmek
öyle ihtiyaç haline geldiki, nefes almaktan daha da önemliydin....Peki
neydi sebep, seninle değil de başkalarıyla ...görüşmek için hiç bir neden
yokken, seninle görüşmemin sebebi sadece sendin... Sebebi sen olan bir
görüşmenin nedeni yoktur, nedeni olmayan bir görüşmenin en büyük neden
olduğunu bilmek, kadınla erkeğin buluşmasını kutsal kılar, bildiğim en
"hoş kutsal" sensin ey yaren, seni görmek için çok nedenim varken
nedensizdim seninle buluşurken, bir de baktımki benim en büyük nedenim
senmişsin zaten....

Sadakat ya birine koşmaktır ya da birinden kaçmaktır… Sadakat, erdem değildir esasında sevgiden kör olmaktır… Hep kaçtığın şeye, Eninde sonunda yakalanmaktır, sadakat… Yemin etmeden bir daha düşün… Çünkü, Sadakatla başlayan herşey ihanetle biter..♥ ♥

buda ramiz dayıdan

mokdfhgdfgcg7.jpg

Bir aşk için yapabileceğin her şeyi yaptığına inanıyorsan ve buna rağmen hala yalnızsan, için rahat olsun. Giden zaten gitmeyi kafasına koymuştur ve yaptıkların onun dudağında hafif bir gülümseme yaratmaktan başka hiçbir işe yaramayacaktır. Sen kendini paralarken o her zaman bahaneler bulmaya hazırdır. Hani ağzınla kuş tutsan “Bu kuşun kanadı neden beyaz değil diye bir soruyla bile karşılaşabilirsin.. iki ucu keskin bıçaktır bu işin. Yaptıklarınla değil yapmadıklarınla yargılanırsın her zaman. Bu mahkemede hafifletici sebepler yoktur. İyi halin cezanda indirim sağlamaz. Sen, “Ama senin için şunu yaptım” derken o, “şunu yapmadın” diye cevap verecektir.
Ve ne söylersen karşılığında mutlaka başka bir iddiayla karşılaşacaksındır. Üzülme, sen aşkı yaşanması gerektiği gibi yaşadın. Özledin, içtin, ağladın, güldün, şarkılar söyledin, düşündün, şiirler yazdın. “Peki o ne yaptı” deme. Herkes kendinden sorumludur aşkta. Sen aşkını doya doya yaşarken o kendine engeller koyuyorsa bu onun sorunu. Bir insan eksik yaşıyorsa, ve bu eksikliği bildiği halde tamamlamak için uğraşmıyorsa sen ne yapabilirsin ki onun için HAYATI ISKALAMA LÜKSÜN YOK SENİN. Onun varsa, bırak o lüksü sonuna kadar yaşasın. Her zamanki gibi yaşayacaksın sen. “Acılara tutunarak” yaşamayı öğreneli çok oldu. Hem ne olmuş yani, yalnızlık o kadar da kötü bir şey değil. Sen mutluluğu hiçbir zaman bir tek kişiye bağlamadın ki..

İki kez insan annesinden ayrılır;
Biri doğarken, biri ölürken...
İki kez insan sevgiliye bağlanır;
Biri başlarken, biri biterken...
İnsan hayata iki anlam yükler;
Biri ağlarken, biri gülerken
Ve insan sadece bir kez kıymet bilir,
O da elindekini kaybederken...

Geri