gebe
  1. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0

Hadislerde Fatiha Suresi

Konu, 'Hadis-i Şerifler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

fatiha suresi ile ilgili hadisler fatiha ile ilgili hadisler Allah ile Kulu Arasındaki Taksim
    Allah Teâlâ buyurdu ki: "Ben namazı kulumla kendi aramda iki kısma böldüm, yarısı bana ait, yarısı da ona. Kuluma istediği verilmiştir.

Kul: "elhamdu lillâhi rabbil-âlemîn" deyince, Azîz ve Celîl olan Allah: "Kulum bana hamdetti" der. "er-rahmânir-rahîm" deyince, Allah: "Kulum beni övdü" der. "mâlik-i yevmid-dîn" deyince, Allah: "Kulum beni büyükledi" der.

"Yalnız sana ibadet eder, yalnız senden yardım isteriz" deyince, Allah: "Bu benimle kulum arasındadır, kuluma istediğini verdim" der.
    "Bizi doğru yola sevket, kendilerine nimet verdiğin kimselerin yoluna, gadaba uğrayanların ve dalâlete düşenlerin değil" dediği zaman, Allah: "Bu da kulumundur, kuluma istediği verilmiştir" buyurur.

Hz. Peygamber (SAV), Ubey İbnu Ka'b (RA)'a uğradı. O namaz kılıyordu. Rasulullah şöyle buyurdu:

"Nefsimi kudret elinde tutan Zat-ı Zü'l-Celâl'e yemin ederim ki, Allah, Fatiha'nın bir mislini ne Tevrat'ta, ne İncil'de, ne Zebur'da, ne de Furkan'da indirmemiştir. O (namazlarda) tekrarla okunan yedi ayettir." (Tirmizi hadisin sahih olduğunu söylemiştir. Nesai'nin yine Ebu Hüreyre'den yaptığı bir rivayette: "O (Fatiha suresi) benimle kulum arasında taksim edilmiştir. Kuluma istediği verilmiştir" ziyadesi vardır.)

(Tirmizi, Sevabu'l-Kur'an 1, (2878)
    (Müslim, Salat 38, (395); Muvatta, Salat 39, (1, 84-86); Tirmizi, Tefsir, Fatiha, (2954, 2955); Nesai, İftitah 23, (2,135, 236)

alıntı

2. meleklerin sultanı

meleklerin sultanı Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Ce: Hadislerde Fatiha Suresi
    çok güzel bir konu emeğine sağlık....

3. mislinay

mislinay Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    39
    Ödül Puanları:
    0
    Ce: Hadislerde Fatiha Suresi

paylaşım için saol canım emeğine sağlık konun güzel gerçekten

4. BöğüRTLen

BöğüRTLen Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Hadislerde Fatiha Suresi

teşekkürler güzel paylaşım için.

5. Monera

Monera Forum Okuru

emeğine sağlık

6. Ayışık

Ayışık Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0

gerçekten çok özel bir dua

Hadislerde Fatiha Suresi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Fatiha suresi, okunuşu ve meali

Fatiha suresi, okunuşu ve meali

fatiha suresi okunuşu elham suresi meali elham duasi duası 1.بسم الله الرحمن الرحيم Bismillāhirahmānirahīm Rahmân ve Rahîm olan Allah i adıyla. 2.الحمد لله رب العلمين Elhamdü lillâhi rabbil'alemin. Hamd âlemlerin Rabbi,olan Allah'-a/-için dır. 3.الرحمن الرحيم Errahmânir'rahim. o Rahmân ve Rahimdir, 4.ملك يوم الدين Mâliki yevmiddin. Din gününün ,sahibidir. 5.اياك نعبد واياك نستعين...
  2. İşte Fatiha Suresi Anlamı Diyanet İşleri Başkanlığı

İşte Fatiha Suresi Anlamı Diyanet İşleri Başkanlığı

Fatiha Suresi Anlamı Nedir Diyanet Fatiha Suresi Anlamı Diyanet İşleri Başkanlığı Bu sabah sizler için Almanca Fatiha Suresi Meali paylaşımında bulunmuştuk. şimdi ise Diyanet İşleri Başkanlığı Fatiha Suresi ve anlamı hakkında ki bilgi ve merak edilen konulara değiniyor ve şimdiden okuduğunuz tüm Fatiha Sureleri kabul olsun diyoruz Melek'ler. Fatiha Süresi Müddesir sûresinden sonra...
  3. Fatiha Suresi Fazileti Nedir diyenler buraya!

Fatiha Suresi Fazileti Nedir diyenler buraya!

Fatiha Suresi Fazileti Nedir Fatiha Suresi'nin Faziletleri Merhaba Sevgili Melek'ler diyor ve öncelikle hepinize hayırlı ramazanlar diliyoruz. Sevgili Melek'lerim, bu yazımızda en faydalı dualar arasında başı çeken Fatiha Suresi fazileti hakkında sizlere merak edieln bilgileri aktarıyor ve Fatiha Suresi faziletleri nelerdir hepbirlikte öğreniyoruz. Fatiha Suresi övgü ve dua olarak...
  4. Fatiha Suresi İle İlgili Bilgiler istiyorum sizden

Fatiha Suresi İle İlgili Bilgiler istiyorum sizden

Merhaba arkadaşlar ben sizden Fatiha Suresi İle İlgili Bilgiler paylaşımında bulunmanızı rica ediyor ve hepinize hayırlı ramazanlar diliyorum.
  5. Fatiha Suresi Nasıl Okunur - Fatiha Suresi Okunuşu

Fatiha Suresi Nasıl Okunur - Fatiha Suresi Okunuşu

Fatiha Suresinin Okunuşu Fatiha Suresi Nasıl Okunur Daha önce ki bir yazımızda Fatiha Suresi nasıl inmiştir diye bilgileri paylaşmıtık. Şimdi de Fatiha Suresi nasıl okunur diyen tüm arkadaşlarımız için, bu yazımızda Fatiha Suresi okunuşu paylaşımında bulunuyoruz Melek'ler. Elhamdü lillâhi rabbil'alemin. Errahmânir'rahim. Mâliki yevmiddin. İyyâke na'budü ve iyyâke neste'în,...

Sayfayı Paylaş