gebe
  1. PeLiNiM

PeLiNiM Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    57
    Ödül Puanları:
    0

Hadislerle berat kandili

Konu, 'Hadis-i Şerifler' kısmında PeLiNiM tarafından paylaşıldı.

Hepimizin duasının kabul olması dileğiyle Hadislerde berat kandilini kavrayalım. Ebu Hüreyre Radıyallahu And’dan rivayet edildiğine göre: Resulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem efendimiz şöyle buyurmuştur: —“Şaban ayının on beşinci gecesinin ilk vaktinde Cebrail (a.s) bana geldi; şöyle dedi:
    —“Ya Muhammed, başını semaya kaldır. Sordum.
    —“Bu gece nasıl bir gecedir? Şöyle anlattı:
    —“Bu gece, Allah-u Teala, rahmet kapılarından üç yüz tanesini açar. Kendisine şirk koşmayanların hemen herkesi bağışlar. Meğer ki, bağışlayacağı kimseler büyücü, kahin, devamlı şarap içen, faizciliğe ve zinaya devam eden kimselerden olsun. Bu kimseler tövbe edinceye kadar, Allah-u Teala onları bağışlamaz.

Gecenin dörtte biri geçtikten sonra, Cebrail yine geldi ve şöyle dedi: "Ya Muhammed başını kaldır. Bir de baktım ki, cennet kapıları açılmış.
    Cennetin birinci kapısında dahi bir melek durmuş şöyle sesleniyor: "Ne mutlu bu gece rüku edenlere.
    İkinci kapıdan dahi bir melek durmuş şöyle sesleniyordu: "Bu gece secde edenlere ne mutlu".
    Üçüncü kapıda duran melek dahi, şöyle sesleniyordu: "Bu gece dua edenlere ne mutlu." Dördüncü kapıda duran melek dahi şöyle sesleniyordu: -"Bu gece, Allah'ı zikredenlere ne mutlu".
    Beşinci kapıda duran melek dahi, şöyle sesleniyordu: "Bu gece Allah korkusundan ağlayan kimselere ne mutlu."
    Altıncı kapıda duran melek dahi, şöyle sesleniyordu: "Bu gece Müslümanlara ne mutlu." Yedinci kapıda da bir melek durmuş şöyle sesleniyordu: "Günahının bağışlanmasını dileyen yok mu ki, günahları bağışlansın.
    Bunları gördükten sonra, Cebrail'e sordum: "Bu kapılar ne zamana kadar açık kalacak?
    Şöyle dedi: "Ya Muhammed, Allah-u Teala, bu gece, Kelp kabilesinin koyunlarının tüyleri sayısı kadar kimseyi cehennemden azat eder."

Hadislerle berat kandili konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. berat kandili

berat kandili

Kandiliniz Mübarek Olsun Berat Kandili olan bu mübarek geceyi nasıl ihya edeceğiz? Cenab-ı Hak buyuruyor: 'Apaçık kitaba yemin olsun ki, Biz Kur'an-ı mübarek bir gecede indirdik. Biz, gerçekten uyarıcıyız. O mübarek gecede, her hikmetli iş katımızdan bir emirle ayırt edilir...'(Duhan, 44/1-4) Ayette geçen, 'mübarek gece'den maksat; Berat gecesidir. Kur'ânın bu gecede, Yedinci semadan...
  2. Hadislerle Berat Kandili

Hadislerle Berat Kandili

Ebu Hüreyre Radıyallahu And’dan rivayet edildiğine göre: Resulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem efendimiz şöyle buyurmuştur: —“Şaban ayının on beşinci gecesinin ilk vaktinde Cebrail (a.s) bana geldi; şöyle dedi: —“Ya Muhammed, başını semaya kaldır. Sordum. —“Bu gece nasıl bir gecedir? Şöyle anlattı: —“Bu gece, Allah-u Teala, rahmet kapılarından üç yüz tanesini açar. Kendisine şirk...
  3. berat kandiliniz mübarek olsun

berat kandiliniz mübarek olsun

Bu Gece Berât Gecesidir. Umûmî af kapsamına dahil olabilme dileğiyle ... Resûl...-ü Ekrem Aleyhisselât-ü Vesselâm buyurdular ki: "Şâban'ın 15. gecesi geldiğinde geceyi uyanık ibadetle, gündüzü de oruçlu olarak geçirin. O gece güneş battıktan sonra Allah rahmetiyle dünya semasına tecelli eder ve şöyle seslenir: İstiğfar eden yok mu, affedeyim ve bağışlayayım. Rızık isteyen yok mu,...
  4. Berat Kandili İle İlgili Hadisler

Berat Kandili İle İlgili Hadisler

Berat Kandili Hadisleri Berat Kandili İle İlgili Hadis Merhaba Sevgili Melek'ler ve bizi ziyaret eden sevgili misafirler, sizler için ve tüm müslüman alemi için bu yazımızda Berat Kandili ile ilgili hadisleri paylaşıyoruz. Hazret-i Âişe validemiz, (Ya Resulallah, Allahü teâlâ seni günah işlemekten muhafaza buyurduğu halde, neden Berat gecesinde çok ibadet ettin?) diye sordu. Peygamber...
  5. Berat Kandilini Anlatan Hadis-i Şerifler Buyrun

Berat Kandilini Anlatan Hadis-i Şerifler Buyrun

Berat Gecesi İle İlgili Hadis Berat Gecesi İle İlgili Hadisi Şerifler Sevgili melekler, üç kandilden biri olan Berat Kandili önemi hakkında sizleri daha önce bilgilendirmiştik. Bu yazımızda da yine Berat kandilinin önemi hakkında Berat gecesi ile ilgili hadis paylaşımında bulunacağız.. :) Peygamber Efendimiz (s.a.s.) bu geceyi Hz. Âişe validemize tanıtırken şöyle buyurmuştur: Bu gece...

Sayfayı Paylaş