gebe
  1. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0

Hadislerle Nasihat

Konu, 'Hadis-i Şerifler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

resimli nasihatlar nasihat ile ilgili ayetler nasihat ile ilgili hadisler hadisleri Ahmed b.Hanbel(r.aleyh)den:Halid b. Velid(r.a)den rivayet edildiğine göre,bir arâbî Resûlullâh(s.a.v)e geldi:
    -Yâ Resulullah,beni dünya ve ahiretde müstasni kılacak (amelden) sormak için,size geldim.dedi.

Resulullah(s.a.v)de soracaklarını sor.buyurdular:

- İnsanların en bilgini olmak istiyorum;dedi.

- (Resulullah s.a.v) :Allah dan kork ki, insanların en bilgini olasın;buyurdu.

- İnsanların en zengini olmak istiyorum;dedi.

- (Resulullah s.a.v) :Kanaatkar ol ki, insanların en zengini olasın;buyurdu.

- insanların en âdili olmayı arzu ediyorum;dedi.

- (Resulullah s.a.v) :Kendin için arzu etti ini,insanlar içinde iste ki, İnsanların en âdili olasın;buyurdu.

- insanların hayırlısı olmayı arzu ediyorum;dedi.

- (Resulullah s.a.v) :İnsanlara faydalı ol ki, insanların hayırlısı olasın;buyurdu.

- Allah katında,insanların en seçkini olmayı arzu ediyorum;dedi.

- (Resulullah s.a.v) :Allahı zikretmeyi ço alt ki,Allah katında,insanların en seçkini olasın;buyurdu.

- İmânımı tamamlamak istiyorum;dedi.

- (Resulullah s.a.v) :Ahlakını güzelleştir ki,İmanın tamam olsun;buyurdu.

- İhsan ehlinden olmak istiyorum;dedi.

- (Resulullah s.a.v) :Allahı görüyormuş gibi ibadet et ki, Sen Onu göremesen bile,O seni görür.

ihsan ehlinden olasın;buyurdu.

- İtaatkarlardan olmak istiyorum;dedi.

- (Resulullah s.a.v) :Allahın farzlarını eda et ki,İtaatkârlardan olasın;buyurdu.

- Allahın huzuruna günahlardan arınmış olarak varmak istiyorum;dedi.

- (Resulullah s.a.v) :Cenabetten temizlenmek için guslet ki,Günahlardan temizlenmiş olarak, Allaha kavuşasın.

- Kıyâmet gününde nûr içerisinde haşrolunmayı arzu ediyorum;dedi.

- (Resulullah s.a.v) :Hiçbir kimseye zulmetme(haksızlık yapma) ki,Kıyâmet gününde nûr içerisinde haşrolunasın.

- Kıyamet gününde Rabbimin merhamet etmesini arzu ediyorum;dedi.

- (Resulullah s.a.v) :Nefsine ve Allahın kullarına karşı merhamet et!Rabbinde sana Kıyamet günü merhamet eder.

- Günahlarımın az olmasını istiyorum;dedi.

- (Resulullah s.a.v) :İsti farı ço alt ki,günahların azalsın;buyurdu.

- İnsanların en şereflisi olmayı istiyorum;dedi.

- (Resulullah s.a.v) :İnsanlara işin hakkında şikayetçi olma ki,İnsanların en şereflisi olasın;buyurdu.

- İnsanların en kuvvetlisi olmayı arzu ediyorum;dedi.

- (Resulullah s.a.v) :Allaha tevekkül et ki,İnsanların en kuvvetlisi olasın;buyurdu.

- Allahın rızkımı genişletmesini istiyorum;dedi.

- Temizli e devam et!Allah senin rızkını genişletir.

- Allah ve Resulünün sevdiklerinden olmak istiyorum;dedi.

- (Resulullah s.a.v) :Allah ve Resulünün sevdi ini sev ki,Onların sevgililerinden olasın;buyurdu.

- Kıyamet gününde Allahın gazabından emin olmak istiyorum;dedi.

- (Resulullah s.a.v) :Allahın yarattıklarından hiçbirine öfkelenme ki,Kıyamet gününde Allahın gazabından emin olasın.

- Duamın müstecap olmasını arzu ediyorum;dedi.

- (Resulullah s.a.v) :Haram yemekten sakın ki,duan müstecap olsun;buyurdu.

- Kıyamet gününde rabbimin ayıplarımı örtmesini arzu ediyorum;dedi.

- (Resulullah s.a.v) : Din kardeşlerinin ayıplarını ört ki,Allahda Kıyamet gününde senin ayıplarını örtsün.

- Günahlardan veya hatalardan kişiyi ne kurtarır;dedi.

- (Resulullah s.a.v) :Göz yaşı dökmek,hudu(Allaha boyun e mek) ve hastalıklardır;buyurdu.

- Hangi hasene Allahû Tealâ katında (sevap olarak)daha büyüktür?dedi.

- (Resulullah s.a.v) :Güzel Ahlak,Tevazu ve belalara sabretmektir;buyurdu.

- Hangi seyyie(kötülük),Allahû Tealâ katında (günah olarak)daha büyüktür?dedi.

- (Resulullah s.a.v) :Kötü Ahlak,Açgözlülük ve cimriliktir,buyurdu.

- Dünya ve Ahirette Allahın gazabını gideren şey nedir?dedi.

- (Resulullah s.a.v) :Gizli sadaka vermek ve Sılay-ı rahim yapmak(akraba ziyareti),buyurdu.

- Kıyamet gününde Cehennem ateşini ne söndürür?dedi.

- (Resulullah s.a.v) Dünyadaki bela ve musibetlere sabretmektir;buyurdu. [​IMG] [​IMG]

alıntı

2. Ayışık

Ayışık Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Hadislerle Nasihat
    allah hepimize bu güzellikleri nasip etsin

Hadislerle Nasihat konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Hadisler

Hadisler

HADİSLER (Allah Rasûlü) “Din nasihattir/samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah'a, Kitabina, Peygamberine, Müslümanlarin yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi. Müslim, Imân, 95. Islâm, güzel ahlâktir. Kenzü'l-Ummâl, 3/17, HadisNo: 5225. Insanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez. Müslim, Fedâil, 66; Tirmizî, Birr, 16....
  2. büyüklerden nasihatler

büyüklerden nasihatler

büyüklerden nasihatler büyüklerden nasihatlar nasihat büyüklerin nasihatları büyük nasihatlar Büyük müceddid imam rabbani şöyle buyurur; ”hakikaten dini yaşamak ve şeraite uygun hareket etmek ehli sünnet vel cemaat yoluna girmeğe bağlıdır.veliler kurtuluş fırkasını temsil ederler.bu büyüklere tabi olmadan kurtuluş çok zordur.bunların davet ettiği hak yola uymadan kimse felaha...
  3. On Nasihat

On Nasihat

ON NASİHAT 1-) Hergün okuyabildiğin kadar Kur'an oku, Peygamber (sav)'e de salatı çokca getir. 2-) Beş vakit namaz ile velevki iki rekat ta olsa gece ve kuşluk namazına devam et. 3-) Üzerine farz olan zekatı ver. Az da olsa hergün sadaka ver. Eğer verecek bulamaz isen bu vazifeyi güzel söylemekle yerine getir. Ramazan orucu ile beraber her ayda üçgün oruç tut. 4-) Allah'ın sevdiklerinden...
  4. nasihat İlahisi

nasihat İlahisi

nasihat ilahisi Ölmeden önce yapacağın Dört şey var sakın unutma Önce tövbe et sonra halelleş Kefenini biçtir mezar yerini seç Bilirsin ki ölüm vaki olacak Vücudun toprak altında kalacak Dünya malından bir şey kalmayacak Yerin yalnız ahiret olacak İşte onun içindir ki şükret Dünya malından vazgeç Düşmanlarınla barış Dostlarınla halelleş Son nefeste dahi güler yüzlü ol ki Öldüğün dahi anlaşılmasın
  5. hadis

hadis

ARKADAŞLAR HER GÜN KARDEŞİM BANA GÜNDE BİRTANE (HADİS-İ ŞERİF)GÖNDERİYO.BENDE SİZLERLE PAYLAŞMAK İSTEDİM. *Şüphesiz ki ALLAH sizin suretlerinize ve mallarınıza bakmaz Ancak kalplerinize ve amellerinize bakar. *Cennet cepecevre nefsin hoşuna gitmeyen şeylerle sarılmış, Cehennem de(bedevi ve arzu iştahları kabartan)şehavatle sarılmıştır. *Müminin hali dış görünüşü...

Sayfayı Paylaş