Haklıyım Beddua ediyorum | Melekler Mekanı FORUM - 01 Eylül 2016

Haklıyım Beddua ediyorum

Konu, 'Dini sorularınız ve cevapları' kısmında handanca tarafından paylaşıldı.

1. handanca

handanca Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    106
    Ödül Puanları:
    63
    beddua etmek günahmı beddua etmek günahmıdır tutarmı tutarmı tutarmi
    Beddua etmek günahmıdır?

Haklı olduğum bir konuda beddua ettim.

Bu konudada pişmanlık gelmedi hiç. Günah işlemiş oluyormuyum?

2. SadmiN

SadmiN ♥ Ölürüm Sana Mavimm ♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    915
    Ödül Puanları:
    113
    Ya aslında beddua dediğimiz şey yüreği yanan kişinin Allah'a, kendisine kötülük yada fenalık yapanla ilgili bir yakarış bir duadır. Çok büyük acılar yada kötü durumlar harincinde ben, bedduanın edilmemesinden yanayım. Yani bununda günah olduğunu hiç bir şekilde düşünmüyorum.
    Ama dediğim üzere yinede etmemek lazım. Hatta birer anne baba isek evlatlarımız ne kadar kötülükte yapsa yaramazlıkta yapsa en onlara beddua etmemeliyiz. Anne için " Sütü önüne geçer " derler ama, babaların bedduasının kesinlikle tuttuğunu duymaktayız.

3. BaHaRR

BaHaRR Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    kesinlikle neolursa olsun beddua etmemek gerekli ettiğimiz beddua arşta sallanıp haksız olan kişinin başına sarılıyormuşki
    kim haklı kim haksız yaradan bilirbu kendimizde olabiliriz
    ama yüreği yanan insanın ilk işi beddua oluyor.........

4. makber

makber Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    merhaba...
    beddua...aslında hiç yapmamız gereken bi duadır...ama ayettede olduğu gibi ''insan zayıf yaratılmıştır'' zayıf olduğumuz için hiç bir şeye dayanamıyoruz.başımıza musibet geldiği anda ALLAHtandır diyemiyoruz...
    beddua dediğimiz şey aslında mazlumun ahıdır bu sebeplede asla yerde kalmayacağına inanmamız lazım.ALLAH C.C asla adeletsiz değildir.muhakkak haksız olan kişiden sebebini bi şekilde sorar.gerek dünyada gerek ahirette..kısaca beddua haklı olduğunuz vakit günah değildir ama yapmasak daha iyi...
    özellikle anne ve babalar çocukları bi yaramazlık yaptıklarında hemen 'ALLAH BELANI VERSİN ,ALLAH CEZANI VERSİN'gibi hitap kullanırlar.sadminim o halk arasında ne kadar yaygın olsada aslı yoktur..anne ve babanın bedduası diğer insanlara nazaran daha çabuk tutar..ileride çocuğun kolu bacağı kırılınca yada bi kaza geçirince anne ve baba bence bunun sebebini başka yerde aramasınlar. ilk önce kendilerine baksınlar...,

umarıö anlatabilmişimdir..

sevgiler...

AYŞEDEN bunu beğendi.
  5. handanca

handanca Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    106
    Ödül Puanları:
    63
    Ben patronuma yapıyorum valla. İtiraf edeyim:)
    Napim hakkımızı yiyor. Bize maaş yok kendi gezmelerde...

6. zaga

zaga Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    patron haketmiş :)))

7. esnacr

esnacr Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Melekler başımıza ne gelirse gelsin beddua etmeyelim, ben inanıyorumki allah haksızlık yapana mutlaka karşılığını verir sabretmek bu dünyada yapabileceğimiz en güzel davranıştır.

8. $ul€

$ul€ Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    423
    Ödül Puanları:
    0
    kendini tutmak iyi ama bazen insanın gözü dönüyo

9. seerose

seerose Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    60
    Ödül Puanları:
    48
    Insanin bazen elinde olmuyor,cok buyuk haksizliga ugrayinca icinden geciyor iste dili soyleme de geciyor.Bazen ben de derim bana yasattiklarini sende yasa,sen de anla diye.

10. Münzevi

Münzevi Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    56
    Ödül Puanları:
    28
    "Bed"dua etme "good"dua et diye bir duvar yazısı vardı o aklıma geldi nedense. :)

Beddua etmekten uzak durmaya çalışşam da kimi zaman hakkımı helal etmiyorum dediğim olmuştur ancak bunu da kendi nefsim için söylememeye çalışıyorum.
    Şu dünyada affedici olmak çoğu zaman zor ama aff dilemek için affetmek de gerekiyor diye düşünüyorum...

Paylaşımlar çok güzeldi emeğinize sağlık...

11. Münzevi

Münzevi Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    56
    Ödül Puanları:
    28
    Aklıma bir kıssayı getirdi bu mesele... Paylaşmak istiyorum müsadenizle.

Tasavvufta 4 kapi vardir :
    1-Şeriat Kapısı
    2-Tarikat Kapısı
    3-Marifet Kapısı
    4-Hakikat Kapısı
    Öğreti olarak bu kapilar birer birer geçilerek Hakikate ulaşılır.
    Öğrencilerinden biri Mevlana'ya sormuş.
    -Efendim, bu 4 kapi mes'elesini ben pek anlayamiyorum. Bana anlayabilecegim bir lisanla anlatir misiniz ?
    "Şimdi bak, karşi medresede dersini çalışan dört kişi var. Hepsi rahlelerine eğilmis. Sen git bunların hepsinin ensesine bir şamar at, sonra gel sana anlatayım."

Öğrenci gitmiş birincinin ensesine bir tokat asketmis. Tokadi yiyen derhal ayağa kalkıp arkasını dönmüş ve daha kuvvetli bir tokatla Mevlâna'nin öğrencisini yere yıkmış. Öğrenci dayagı yemiş, geri dönecek ama hocasina itaat var.Yaradana güvenip ikinciye de bir tokat asketmis. O da derhal ayaga
    kalkip elini kaldırmış. Tam tokadi vuracakken vazgeçip yerine oturmuş. Öğrenci devam etmiş üçüncüye de bir tokat atmiş. Üçüncü söyle bir kafasini çevirip baktiktan sonra çalışmasına devam etmiş. Dördüncü, tokadi yemesine rağmen hiç oralı bile olmadan çalışmasına devam etmiş.
    Öğrenci Mevlâna'ya dönmüş, olanlari anlatmış.
    Mevlâna ;
    "İşte sana istediğin örnekler;
    Birinci; şeriat kapısını geçememiş biri idi. Şeriatta kısasa kısas olduğu için tokadi yeyince kalkti. Aynısını sana iâde etti.

İkinci; tarîkat kapısındadır. Tokadı yeyince o da kalktı tam tokadı iade edecekti ki, tarikat öğretisinde verdigi söz aklina geldi. "Sana kötülük yapana bile iyilik yap". Onun için döndü, yerine oturdu.

Üçüncü; mârifet kapısına kadar gelmiştir. İyinin ve kötünün tek Yaradan'dan geldiğini bilir, inanır. Yaradan bu kötülüğe hangi iblisi âlet etti diye merakindan şöyle bir dönüp baktı.

Dördüncü; hakikat kapisini da geçmiştir.Yaradan'ın iyinin ve kötünün tek sahibi olduğunu bilir. Onun için dönüp bakmadı bile. "

Son düzenleme: 21 Ekim 2009
    »| HeRCai |« ve sebobelemir bunu beğendi.
  12. handanca

handanca Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    106
    Ödül Puanları:
    63
    Paylaşım için Allah razı olsun. Bildiğim ama zamanda hatırlanması gereken kıssa.
    Emeğine yüeğine sağlık.

13. seerose

seerose Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    60
    Ödül Puanları:
    48
    munzevi,sagol guzel bir paylasimdi.

14. Münzevi

Münzevi Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    56
    Ödül Puanları:
    28
    Siz sağolun dilaranilciğim...

15. elif_3356

elif_3356 Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    beddua

bence beddua edenler daha çok kendini övme amacıyla beddua ederler. ama tavsiye etmem .beddua edenler kendine döner ve onun başına yani o gün işi rast gitmez :bebiss:diyorum yani .zorunda olmasa söylemesin .

Haklıyım Beddua ediyorum konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Beddua

BedduaHz. Ömer (R.A.) naklediyor: “Rasulullah (A.S.) zamanında Abdullah isminde “el-hımâr lakabıyla meşhur birisi vardı; sık sık Rasulullah’ı güldürürdü. Bir defasında içki içtiği için Efendimiz onu cezalandırmıştı. Başka bir defasında yine içki yüzünden huzura getirildi; Efendimiz (A.S.) emretti, yine ceza uygulandı. Onun bu şekilde bir kaç defa cezalandırıldığını gören birisi: “Allah...
  2. beddua

Beddua Hz. Ömer (R.A.) naklediyor: “Rasulullah (A.S.) zamanında Abdullah isminde “el-hımâr lakabıyla meşhur birisi vardı; sık sık Rasulullah’ı güldürürdü. Bir defasında içki içtiği için Efendimiz onu cezalandırmıştı. Başka bir defasında yine içki yüzünden huzura getirildi; Efendimiz (A.S.) emretti, yine ceza uygulandı. Onun bu şekilde bir kaç defa cezalandırıldığını gören birisi: “Allah...
  3. Beddua

Hal ve hareketlerinizdeki yanlışlıklar nedeniyle mahcup olacağınıza işarettir. Hal ve hareketlerinizdeki yanlışlıklar nedeniyle mahcup olacağınıza işarettir. Rüyasında birisine beddua eden kişinin başı derde girer. Eğer kendisine beddua ediliyor ise zamanla sıkıntılarından kurtulur.Ibn-i Sirin (RA) demistir ki: Bir sey için beddua ettigini görmek vehim ve kederdir.
  4. beddua:(

Efendimiz (sas) Rabbimizin kendisine şöyle buyurduğunu belirtiyor:"muhakkak ki kendisinden baska ilah olmayan benim.Ben bütün varlık aleminin tek sahibi ve bütün sultanların sultanıyım.Sizin idarecilerinizin kalpleri benım elimdedir.Kullarım bana itaat ederlerse ben yöneticilerinin kalplerini onlara karşı sevgi şefkatle doldururum.Yok eğer bana isyan ederlerse yöneticilerinin...
  5. Hürrem'e Beddua Kanuni 'ye Dua Ediyorlar !

Bu konu; Kanuni ve Hürem türbeleri hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, ekranların fenomen dizisi Muhteşem Yüzyıl ilgiyle izlenmeye devam ederken gündeme Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan 'ın sözleri damgasını vurmuştu. Bu olayın ardından bugün de İstanbul Kültür ve Turizm Müdürü Doç. Dr. Ahmet Emre Bilgili yaptığı açıklamalarla, dizinin insanları ne derece etkilediğiyle ilgili...

Sayfayı Paylaş