gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.218
    Ödül Puanları:
    113

Halay

Konu, 'halk oyunları' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

hızlanan halay hızlı oynanan halaylar hızlanan halaylar isimleri halayların isimleri Halay: Orta Anadolu ile Güneydoğu Anadolu'da Çorum, Sivas, Malatya illerinin bulunduğu bölgede, toplu, düz dizi biçiminde ve oyuncuların birbirine tutunarak oynadığı oyun türüdür.
    Halay Oyunları

Halay, birlik, beraberlik, yardımlaşma gibi toplu hareket anlamına gelmektedir.

Halayın tanımlarına gelince, davul ve zurna eşliğinde, toplu olarak oynanan en az üç kişiden başlayıp genişleyebilen, toplu düz dizi halinde ve disiplinli bir şekilde oynanan, kadın ve erkek el ele tutuşarak, halka teskil ederek ve muntazam ritimlerle ayak vurarak oynanan oyundur. Halaylar davul ve zurna eşliğinde oynanır. Eller, omuzdan, parmaklardan ve belden tutularak oynanır. Halayın başındaki oyuncuya "halaybaşı", sondaki oyuncuya "poççik" denir.

Mendil sallamanın özel bir önemi vardır. Halaylar 1,2,3,4 bölümlü olarak olabilirler.

Tek bölümlü halaylar: Tek melodiyle hızlanarak oynanırlar.Ancak aynı melodinin ağır olarak devam ettiği halaylarda vardır.

İki bölümlü halaylar: Bunlarda iki melodi ve iki ayrı ritim vardır. Ağır başlayan
    birinci bölüme ağırlama denir. Ağırlama kısmı oturaklı ve gösterişli olur. Genellikle
    "hoplatma", "yelleme", "yeldirme", "sıktırma", "yürütme" adlarını alır.

Üç bölümlü halaylar: Bu halaylarda 3 melodi ve 3 ritim vardır. Ancak bazen
    2 melodi ,3 ritim olabilir. Çoğunlukla "ağırlama" ile başlar "yürütme" ile devam eder, "hoplatma" ile sona erer.

Dört bölümlü halaylar: Bu halaylarda genellikle 4 melodi, 4 ritim bulunur. Her bölümün ayrı adları vardır. Oyun yavaştan başlar gittikçe hızlanır ve son bölümde en hızlı noktaya ulaşır. İlk bölüm "ağırlama" ile başlar, "yanlamaya" geçer "oynatmayla" hızlanır, ""hoplatma" ile son bulur

Halay konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Yurtseven Kardeşler - Halayımız Bitmesin

Yurtseven Kardeşler - Halayımız Bitmesin

yurtseven kardeşler gelin halay çekelim Gelin halay çekelim Hep el ele verelim [2] Halayımız bitmesin Eğlenelim dönelim [2] Çalsın davul zurnalar Oynasın bütün dostlar Sevincimiz bitmesin Gönlümüzde halaylar Çalsın davul zurnalar Oynasın bütün dostlar Halayımız bitmesin Gönlümüzde halaylar Yana sıra adımlar Hiç susmasın çığlıklar [nak]
  2. Yurtseven Kardeşler - Halay Zamanı

Yurtseven Kardeşler - Halay Zamanı

halay cal yurtseven kardeşler çal dj yurtseven kardeşler halaylar halayları halay Ben BÖyle BİrŞey GÖrmedİm Etmedİm, Nerdeyİm Neredeyİm Anlamadim Bİlemedİm, Yuh Bana Tuh Bana Kafamiza Vura Vura, Adim Adim Gİttİm Varamadim Ben Yanina, Ah Be Öyle GÜzel Öyle Fistik Oynamasi, Kivirmasi Yok Ben Çildiracam, Ah Ben İÇİn İÇİn Yaniyorum, BaŞka Yere Baksam Da GÖzÜm Ona Kayiyor, SaĞ Sol GÖzlerİm Onda,...
  3. Efkan Şeşen - Gidişim Halaylarla

Efkan Şeşen - Gidişim Halaylarla

bir gece vakti bilinmeyen yollarda tenim rüzgarlarda yanarken oy hoyrat ellerin her inişinde sevdalarım bilenir oy gidişim al kanlarla gidişim halaylarla gidişim sonsuzluğa sarılır bayraklarla her seher vakti adımlanan yollarda sesim türkülerle yanarken oy güzel yüzlerin her gülüşünde sevdalarım çoğalır oy gidişim al kanlarla gidişim halaylarla gidişim sonsuzluğa sarılır bayraklarla
  4. Halay çekmek zayıflatıyor

Halay çekmek zayıflatıyor

rüya tabirleri halay çekmek rüyada halay rüyada çekmek ruyada cekmek ne anlama gelir Sevgili meleklerim, Sağlıklı yaşam için zayıf olmak,zayıf kalmanın yolu çok kalaymış....Halay çekmek:deli: Diyetisyen Özgür Atalay, düğünlerde çekilen halayların insanları zayıflattığını ileri sürdü. Atalay, artan besin tüketimi ve azalan fiziksel aktivitelerin şişmanlığa davetiye çıkardığını belirtti....
  5. halay basi seyredin...

halay basi seyredin...

ş u köpeğin marifetine bakın biiiii :piha::piha: http://img190.imageshack.us/my.php?image=halaybasi.mp4

Sayfayı Paylaş