gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

Halide Edip Adıvar hakkında bilgi verirmisiniz

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

Slm.Ben Halide Edip Adıvarın hayatını araştırıyorum.Fazla geniş bilgi bulamadım.Bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz lütfen..

2. TİTAN

TİTAN *Melekler Mekanı*

Beğenilen Mesajlar:
    2.685
    Ödül Puanları:
    113
    Türk bir romancımızdır. Siyasal alanda da etkinlik göstermiştir.
    İstanbul'da doğmuştur . Kimi kaynaklara göre doğum yılı 1884'tür. İngiliz terbiyesiyle yetişmesini isteyen babası onu Üsküdar Amerikan Kız Koleji'nde okuttu. Orada Rıza Tevfik'den (Bölükbaşı) Fransız edebiyatı dersleri aldı ve Doğu'nun mistik edebiyatını dinledi. Sonradan evlendiği Salih Zeki'den de matematik dersleri alıyordu. Koleji 1901'de bitirdi. 1908'de gazetelere yazmaya başladığı kadın haklarıyla ilgili yazılardan ötürü gericilerin düşmanlığını kazandı. 31 Mart Ayaklanması'nda bir süre için Mısır'a kaçmak zorunda kaldı.1909'dan sonra eğitim alanında görev alarak öğretmenlik, müfettişlik yaptı. Balkan Savaşı yıllarında hastanelerde çalıştı. Gerek bu çalışmaları, gerekse müfettişliği sırasında İstanbul semtlerini dolaşması, ona çeşitli kesimlerden insanları tanıma fırsatını verdi. 1919'da Sultanahmet Meydanı'nda, İzmir'in işgalini protesto mitinginde yaptığı etkili konuşma ünlüdür. 1920'de Anadolu'ya kaçarak Kurtuluş Savaşı'na katıldı.

1943'te CHP Ödülü'nü alan Sinekli Bakkal Türkiye'de en çok baskı yapan roman olmuştur. Sinekli Bakkal'ı izleyen romanların ise yazarın ününe katkıda bulunacak nitelikte oldukları söylenemez.

Adıvar çeşitli alanlarda etkinlik göstermiş, siyasal ve toplumsal konularda da hem Türkçe, hem İngilizce kitaplar yazmış, İngilizce'den Türkçe'ye çeviriler yapmıştır. Zamanının dış ülkelerde en çok tanınan Türk yazarı olmuştur. Yapıtlarından kimileri İngiliz, Fransız, Alman, Rus, Macar, Fin, Urdu, Sırp, Portekiz dillerine çevrilmiştir.

Halide Edip Adıvar hakkında bilgi verirmisiniz konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Halide Edip Adıvarın kişiligi hakkında bilgi

Halide Edip Adıvarın kişiligi hakkında bilgi

Halide Edip Adıvarın kişiligi hakkında bilgi istiyorum kısa yada uzun bilgi fark etmez yeter ki siz bilgi içeren bir mesaJ ATIN BANA
  2. Halide Edip Adıvar hakkında bilgi

Halide Edip Adıvar hakkında bilgi

Halide Edip Adıvar biyografi Halide Edip Adıvar kimdir Merhaba Sevgili Melek'ler, bu sayfamızda Halide Edip Adıvar ve hayatı hakkında merak edilen bilgilere değiniyor ve v hakkında kısa bilgi sunuyoruz. Halide Edip Türk kadınının iş, düşünce ve edebiyat alanında başarılı olan bir örneğidir. Kadın haklarının ateşli bir savunucusu olarak yıllarca mücadele vermiştir. Gördüğü eğitim...
  3. Halide Edip Adıvar biyografi bilgileri

Halide Edip Adıvar biyografi bilgileri

Halide Edip Adıvar kimdir Halide Edip Adıvar hayatı hakkında bilgiler Türk Tarihi'nde adını duyuran kadınların başında geliyor ünlü romancı ve siyasal alanda da wetkinlikler gösteren Halide Edip Adıvar... Sevgili Melek'ler, biz de bu yazımızda Halide Edip Adıvar kimdir diyen misafilerimiz için, Halide Edip Adıvar biyografi bilgilerini paylaşmak istedik. Halide Edip Adıvar (1884 - 1964)...
  4. Halide Edip Adıvar özgeçmişi

Halide Edip Adıvar özgeçmişi

Halide Edip Adıvar Biyografisi kısa Halide Edip Adıvar özgeçmişi Merhaba Sevgili Melek'ler, bu yazımızda bizden Halide Edip Adıvar biyografi bilgilerini isteyen misafirimiz için, sizlerle ve ilgili tüm arkadaşlarımızla Halide Edip Adıvar hayatıyla ilgili bilgileri paylaşıyoruz. Halide Edip Adıvar 1884 yılında dünyaya gelmiştir. 9 Ocak 1964 hayatını kaybetmiş Türk yazar, siyasetçi,...
  5. Halide Edip Adıvar Resimleri

Halide Edip Adıvar Resimleri

Halide Edip Adıvar Resimleri Halide Edip Adıvar Görselleri Merhaba Sevgili Melek'ler, bu sayfamızda bir çok romana imzasını atmış olan ünlü yazar Halide Edip Adıvar resimlerini sizler için ve bu konuda bizden ricada bulunan misafirlerimiz için paylaşıma açıyoruz.

Sayfayı Paylaş