gebe
  1. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

Halikarnas Balıkçısı'ndan Aganta Burina Burinata Kitabının Tanıtımı ve Özeti

Konu, 'Kitap Kurdu' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

Halikarnas Balıkçısı Aganta Burina Burinata Kitap Özeti

Aganta Burina Burinata Kitap Özeti

Sevgili melekler, daha önce hayatı ile ilgili bilgiler verdiğimiz Halikarnas Balıkçısı Aganta Burina Burinata Kitap Özeti ve tanıtımı ile ilgili bilgiler de şöyle...

Aganta Burina Burinata Halikarnas Balıkçısı'nın en ünlü eseridir. 1945 yılında yayımlanan romanda deniz sevgisi, denizin çekiciliği, denizcilerin yaşadığı zorluklar, güzellikler genel olarak denizdeki yaşam bir kahraman vasıtasıyla anlatılmaktadır.

Başlıca Roman Kahramanları

Mahmut: Romanın başkişisidir. Denizci bir ailenin çocuğudur.

Süleyman Kaptan: Mahmut'un babasıdır.Kendisine ait gemisiyle geçimini denizden sağlamaktadır.

Kirpi Halil: Mahmut'un yanında çırak olarak çalıştığı ayakkabıcıdır.

Fatma: Mahmut'un çocukluk arkadaşı ve ilk aşkıdır.

Hakkı Reis: Mahmut'un amcasıdır.

Ayşe: Mahmut'un karısıdır.

Özet

Mahmut babası Süleyman Kaptan ile Milas'a gitmektedir. Milas'a vardıklarında ahbapları Bakkal Fehmi'nin yanına giderler. Bakkal Fehmi Süleyman Kaptan'ı çok değişmiş bulur.

Süleyman Kaptan oğlunu Kirpi Halil'in yanına çırak olarak verir. Mahmut burada herkesle dost olur.Özellikle Halil'in anlattığı deniz yaşamı onu çok etkiler.Mahmut aynı zamanda mahalle mektebine de devam etmektedir. Mektebi ve hocayı hiç sevmemekte onun ezberletmek istediği metinleri ezberlememekte bu yüzden hep azar işitmekte bazen de dayak yemektedir. Mahmut hoca ders anlatırken deniz hayali kurmaktadır. Komşularının kızı ve yakın arkadaşı Fatma onun bu hâline çok üzülmektedir. Bugünlerde Mahmut'u derinden sarsan bir olay olur Hayatı zorluk içinde geçmiş oğlunun hasretiyle yanan Topal Murat ölmüştür.

Mahmut denizde iken bir mektup alır. Mektup annesindendir; Babasının gemisiyle beraber bir seferde öldüğü bütün serveti olan gemisinin battığı evi geçindirme işinin ona kaldığı yazmaktadır.Farklı gemilerle değişik yerlere gitmeye başlar.Delikanlı olmaya başlayan Mahmut annesini de kaybeder. Zamanla denizin haşin yüzü ile karşılaşır. Maddi zorluklar sıkıntılı bir hayat onu zorlamaktadır. Memleketini sakin bir hayatı Erkek Fatma ile evliliği hayal etmeye başlar. Bir gün memleketine dönmeye karar verir

Memleketine döndüğünde ilk işi Ateşoğlu'nun evine gitmek olur. Köyde her şey değişmiştir. Fatma ile görüşemez. Bazı esrarengiz olaylar hisseder ve Fatma ile nihayet karşılaşır. Fatma eski Fatma değildir. Bir balık seferinde onu kötü emellerine alet edemeyen bazı adamların yüzüne sıktığı kurşunla yüzünün yarısı parçalanmış gözünün biri akmıştır. Mahmut Fatma'yı çok sevdiği için her şeye rağmen onunla evlenmek istediğini memlekete onun için döndüğünü anlatır. Fatma sonra konuşalım diyerek ondan ayrılır. Ertesi gün Fatma onun hayatını mahvetmemek için köyü terk eder . Mahmut onu çok arar fakat bulamaz

Mahmut tekrar denize dönmeye hazırlanırken bir teklifle karşılaşır. Köyün zenginlerinden Zeynel Ağa kızı Ayşe ile evlenmesini teklif eder. Yalnız denizlere sonsuza kadar veda edecekti. Ayşe ile Mahmut evlenirler. Varlıklıdırlar. Önce çok mutlu olurlar. Mahmut özlediği sakin hayata kavuşmuştur. Bahçede sebze meyve yetiştirmektedi. Bir çocukları olacakken çocuk düşer. Gün geçtikçe Mahmut bir toprak adamı olamayacağını anlar. Denizleri her türlü zorluğuna rağmen çok özlemektedir.

Nihayet bir gün ailesini zenginliklerini feda ederek asıl sevgilisi olan denizi sonsuza dek tercih eder.

Halikarnas Balıkçısı'ndan Aganta Burina Burinata Kitabının Tanıtımı ve Özeti konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Düş Sokağı Sakinleri - Aganta Burina Burinata

Düş Sokağı Sakinleri - Aganta Burina Burinata

Süzülüp geçerim geceden Zaman akar ayak uçlarımdan Sessizlik gelir yerini alır Bir öykü zorlar dilimi Ben söylerim sen dinlersin Birden filizlenir düşünceler Silinir dünya açılır kapılar sonsuzluğa Du ri ri da Biter gece düşler devam eder Usul usul söylenir türküler Avucumda kavrulmuş bir yaz İçim hüzün dolu okyanus Ben yağarım sen büyürsün Birden filizlenir düşünceler Silinir dünya açılır...
  2. Gülüşün ve Unutuşun Kitabı Tanıtımı

Gülüşün ve Unutuşun Kitabı Tanıtımı

gülüşün ve unutuşun kitabı gülüşün ve unutuşun kitabı milan kundera ile ilgili bilgiler burada melekler. Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği adlı romanıyla tüm dünyanın tanıdığı Milan Kundera eserleri arasında yer alan Gülüşün ve Unutuşun Kitabı bugün sizlere tanıtmak istediğimiz kitap melekler :) Kitap okumayı seven meleklerimize tanıtacağımız Gülüşün ve Unutuşun Kitabı Milan Kundera tarafından...
  3. Suçluyorum Kitabı Yazarı ve Tanıtımı

Suçluyorum Kitabı Yazarı ve Tanıtımı

Suçluyorum Kitabının Yazarı Kim Suçluyorum Kitabının Yazarı Sevgili melekler, bu yazımızda bahsedeceğimiz kitap Suçluyorum adlı kitap. Kitabın yazarı ise Emile Zola. :) Suçluyorum,Emile Zola’nın Dreyfus Olayı isimli kitabında aktardığı,Yahudi kökenli bir subayın haksız yere casuslukla suçlanması ve yargı süreci ile ilgili 13 Ocak 1898 yılında gazetede yayınlanan mektubudur.Bu mektubun...
  4. Halikarnas Balıkçısı Aganta Burina Burinata Kitap Özeti Var mı

Halikarnas Balıkçısı Aganta Burina Burinata Kitap Özeti Var mı

Halikarnas Balıkçısı Aganta Burina Burinata Kitap Özeti Var mı sitenizde, şu anda kitabı okuyamayacağım ama Halikarnas Balıkçısı Aganta Burina Burinata Kitap Özeti paylaşırsanız sevinirim
  5. Huzur Sokağı Kitabının Özeti ve Kısaca Tanıtımı

Huzur Sokağı Kitabının Özeti ve Kısaca Tanıtımı

Huzur Sokağı Kitap Özeti Huzur Sokağı Kitabının Özeti Önümüzde ki günlere televizyon dizisi olarak ekranlarda izleyeceğimiz Huzur Sokağı kitap özeti ve tanıtımı ile karşınızdayız melekler :) Romanda müslümanlığı kendisine yol edinmiş bir adam ile dini islam ama müslümanlıkla hiçbir ilgisi olmayan bir kızın âşkını anlatıyor. İstanbul'un kenar semtlerinden birinde kırık dökük, irili...

Sayfayı Paylaş