gebe
  1. Misafir

Misafir Forum Okuru

Halil Ergün(Ali Rıza Bey) röportajı

Konu, 'Biten Diziler' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

ali rıza mete kimdir ’Giderek gerçek bir efsane oluyoruz’
    ‘Yaprak Dökümü’nün otoriter Ali Rıza Bey’i Halil Ergün: “Bu diziyle insanlara güzel mesajlar veriyoruz. Geniş bir kesim dizimizi seviyor ve giderek bir efsane haline geliyor. Bu kadar kalabalık bir izleyici grubumuzun olması, bir sürü abuk subuk hayal satan ürünlerin yanında çok umut verici...”

* Dizide canlandırdığınız Ali Rıza Bey nasıl bir adam?
    Biraz nesli tükenmiş bir baba, daha doğrusu nesli yok olmuş insan. Çok bilinen de bir roman kahramanı. Bugüne uzantılarında tabii biraz farklılıklar çıkıyor çünkü roman günümüze adapte edildi. Belli değerleri korumaya çalışan, ailesini bir arada tutmaya çalışan bir emekli kaymakam Ali Rıza Bey....

* Siyasal mezunusunuz. Oyunculuk merakı nereden geliyor?
    Çok eski... Lise yıllarım Türkiye’de tiyatronun altın çağının yaşandığı bir dönemdi. Bütün Anadolu’da tiyatrolar vardı, düşünce hayatında bir kıpırdanma söz konusuydu. Türk tiyatrosu üzerine de büyük tartışmalar vardı. Halk tiyatrosu, devrimci tiyatro, klasik tiyatro gibi kavramların konuşulduğu dönemlerdi. Bizim de gençler olarak hayata başka türlü bakmayı çalıştığımız günler... Şahsi olarak da benim kendimi ifade edecek bir yer aradığım zamanlar... Mülkiye’de çok önemli bir tiyatro hareketi başlamıştı. Tiyatro, benim için bir sevda gibi değildi, kendimi ifade edecek bir alan anlamına geliyordu. Çok aaaif aldım. 12 Mart’tan sonra da 1974 yılında sinemaya başladım.

* Yaprak Dökümü’ne nasıl ’evet’ dediniz?
    Arka arkaya diziler yaptım. Çok yorgundum aslında, hiç düşünmüyordum yeni bir şey... Ama ‘Yaprak Dökümü’ deyince düşündüm. Çünkü biraz kalitenin düştüğünü görüyordum, biraz kolaj kültürüne dönüşüyordu diziler. Zengin bir edebiyatımız var. Kitleleri avlayan projelerdense kaliteli bir şey olmasını tercih ettim. Kültürel çözülmenin yaşandığı bugünlerde güzel bir mesaj verecektik bu diziyle, o yüzden kabul ettim.

ALİ RIZA’YLA BENZİYORUZ

* Ali Rıza ile benzer yönleriniz var mı?
    Tabii... Her ne kadar kalabalıkların insanı olsam da modern ilişkilerin içinde olsam da klasik bir yanım var. Bir de ahlaki fazileti savunuyorum. İnsanların çağlar boyu değişmeyen hasretlerinin takipçisi olmaya çalışıyorum, izler buluyorum bu yüzden kendimde. Ali Rıza Bey’in çok iyi inşa edilmesi gerekiyordu, hâlâ da çalışıyorum.

* Hep ataerkil baba rolleri teklif ediliyor size, sebebi ne olabilir?
    Televizyonda öyle başladı. Herhalde iyi beceriyorum bu işi diye, bir de yaşımız ve dönem gereği de olabilir. Bir dahaki çalışmalarda daha renkli öneriler gelmesini ve değişmesini istiyorum. 70 tane sinema filminde çok değişik karakterleri canlandırdım ama televizyonda hep baba oynuyormuşum gibi geliyor.

* Dizinizde Türkçe çok düzgün kullanılıyor. Diğer dizileri bu anlamda nasıl değerlendiriyorsunuz?
    Hepsini seyredemiyorum tabii ama yakaladıklarım oluyor. Gençler sokak dilini kullanıyorlar. Bu naturalizm değil. Naturalizm demek, sarkmanın, kirlenmenin birebir sanat eserinde sergilenmesi olmamalı. Gurur duyarak konuşabiliyorum ki insanlara güzel bir şey sunuyoruz.

* Reytinglerde Çarşamba akşamının sarsılmaz galibi ‘Avrupa Yakası’nı bile geçmeyi başardınız...
    Evet, çok sevindirici, geçmese de önemli değil. Geniş bir kesim dizimizi seviyor ve giderek efsane haline geliyor. Bu kadar geniş bir kesimin dizimize ilgi göstermesi, bir sürü abuk subuk hayal satan ürünlerin yanında çok umut verici...

* ‘Yaprak Dökümü’ndeki gibi ağır dramlar yaşayan ve bir daha toparlanamayan çok aile var değil mi ülkemizde?
    Evet, hele büyük kentlerde müthiş bir çözülme var. Nasıl toparlanacak bilmiyorum.

BEN LEYLA’YI AFFEDERDİM

* Kızınız Leyla’nın olaylı bir evliliği oldu, siz karşı çıktınız. Leyla gibi bir kızınız olsa, onu affeder miydiniz?
    Tabii, ben ideolojik olarak affederim. Çünkü insanoğlunun davranışlarının, eylemlerinin, tasarruflarının toplumsal çevreye bağlı olduğunu biliyorum. İnsanlar tek başına kötü ya da yanlış değildir. Onları bu hale getiren şartlardır. İnsanların hatalarına, yanlışlarına onu mahkum etme durumunda aldırmam. Hikayede de öyle olmayacaktır. Leyla’yı eleştirmek ama aynı anda sahip çıkmak lazım. Kötü bir şey yaptı diye gözden çıkarmak olamaz. Çevremde çok yakın bildiğim bir aile var. Kızları kaçmış, annesi ne yapayım burada kötü olacağına orada kötü olsun diyor. Dehşete kapıldım. Çocuk17 yaşında... Sonuna kadar bırakmayacaksın. Çünkü uçurum her taraf, dışarının soluğu doğru değil. Zaten Ali Rıza da gerici biri olduğu için değil, dışarının şartlarına güvenmediği için çocuklarının üzerine titriyor.

* Dizi dışında neler var gündeminizde?
    Her sene öneri getiriyorlar ama ben tiyatrodan çok korkuyorum. Bazı projeler var sinemada ama o da diziyle birlikte gitmiyor. Boşu boşuna yapmam.

Halil Ergün(Ali Rıza Bey) röportajı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Ali Rıza Özdarende

Ali Rıza Özdarende

1876’da Amasya’da dünyaya geldi. İlk öğrenimini Gümüşhacıköy Sıbyan Mektebi’nde yaptı. Orta öğrenimini ise, aynı ilçenin Rüştiye Mektebi’nde tamamladı. Orta öğrenimini ise, aynı ilçenin Rüştiye Mektebi’nde tamamladı. 9 Temmuz 1893’te Rüştiye’den mezun olduktan sonra Amasya’ya gitti. Oradaki Sultan Beyazid-i Veli Medresesi’ne kaydoldu. Bu medresede Müderris Muharrem Efendi’nin derslerine...
  2. Hoca Ali Rıza Hakkında

Hoca Ali Rıza Hakkında

hoca ali rıza tabloları hoca ali rıza nın hayatı sanat anlayışı eserleri hakkında bilgi eserlerinin isimleri Hoca Ali Rıza ( 1858) -------------------------------------------------------------------------------- 1858 yılında Üsküdar'da doğduğu için sanat tarihimize Üsküdar'lı Hoca Ali Rıza adıyla geçmiştir. Süvari binbaşısı Mehmet Rüştü Bey'in oğludur. Rüştiyedeki öğrenciliği sırasında...
  3. Ali Rıza Bey'in hangi kızısınız?

Ali Rıza Bey'in hangi kızısınız?

ali rıza beyin hangi kızıyım testi ali rızanın hangi kızısın rıza beyin kızsın kızısın testi riza kizisiniz Ali Rıza Bey, hepimizin babası oldu kendisiyle tanıştığımız günden bu yana. Kızlarının birbirlerinden ayrı karakterlerde olmasına karşın, hepsi için eşit mesafede, ilkeli ve müşfik bir baba modeli çizdi. O eşit mesafe kurma çabası bazen adaletsizliğe neden olsa da, çocuklarının iyiliğini...
  4. Halil Ergün hayatı

Halil Ergün hayatı

halil ergün halil ergun halil ergün hayatı, kısaca hayatı, hakkında bilgiler, kimdir, biyografi, biyografisi, dizileri, filmleri, resimleri, gerçek adı, ödülleri Yaprak Dökümü dizisinden çok iyi tanıdığımız usta oyunculardan Halil Ergün'ün hayatına dair bilgiler sunuyoruz bu yazımızda sizlere Melek'ler... Halil Ergün, 1946'da İznik'te doğdu. Siyasal Bilgiler Yüksek Basın Yayın...
  5. halil ergün kaza geçirdi

halil ergün kaza geçirdi

hepimizin çok yakından tanıdığı eski sinema oyuncusu ve yaprak dökümünün ali rızası oyuncu halil ergün kaza geçirdi. Ne trafik ne de iş kazası Halil Ergün'ün başına gelen. Ünlü oyuncuyu günlerdir eve mahkûm eden kaza bambaşka... Halil Ergün'ün yaşadığı talihsiz kazayı duyunca hemen aradım, hem geçmiş olsun demek, hem de daha detaylı bilgi alıp, yazmak...

Sayfayı Paylaş