gebe
  1. Misafir

Misafir Forum Okuru

Halk oyunları » Kaşık Dansları

Konu, 'halk oyunları' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

Bu danslardan genel olarak anlaşılan, dansçının elinde tuttuğu ses çıkarıcı bir araçla kendine ölçü vurmasıdır. Bu araç, dansın öylesine önemli bir unsuru durumundadır ki, bunları kullanmak için yapılması gerekli hareketlerin bütünü ile dansın ayrılmaz bir parçası, hatt' kendisi olur. Dans da o aracın adını taşır. Bizde bu danslar için kaşık - tahta veya kemik - en çok kullanılan araç olmakla beraber, başka araçlarda vardır. Çalpara, çağanak, zil gibi.

Halk oyunları » Kaşık Dansları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Halk oyunları/ Artvin Oyunları

Halk oyunları/ Artvin Oyunları

Artvin taraflarının evlenme ve sair cemiyetlerinde Horon oyununa kalkılınca, otuz kırk yıl önceleri havaya silahlar boşaltıldığı da olurdu. Halen silahsız şenlikler her vesilede millî oyunlara sahne teşkil etmektedir. Vilayetin hemen hiçbir bucağında kız veya köçek oynatmak adeti yoktur. Çünkü, ne kadar uzak olursa olsun hısım akraba arasında kadınlar erkekten kaçmazlar. Kış gecelerinde pek...
  2. Halk oyunları/ Balıkesir Oyunları

Halk oyunları/ Balıkesir Oyunları

Başlıcaları Güvende, Balıkesir Zeybeği, Doğru Hava, Köroğlu ve Bengi'dir. Balıkesir Bengisi'ne Tetik Oyunu da denir: (Aman da yallah) Dağlar dağladı beni (sürmeli gözlüm yallah) Gören ağladı beni, (aman da yallah,) Eller ne derse desin, (sürmeli gözlüm yallah) Efk'r bağladı beni (Aman yallah) Zeytin yaprağın dökmez (sürmeli gelin yallah) Muhabbet bizden gitmez, (haydi yallah) Bu gözler seni...
  3. Halk oyunları/ Diyarbakır Oyunları

Halk oyunları/ Diyarbakır Oyunları

diyarbakır düğünleri dbakır halk oyunları diyarbakıroyunları diyarbakır oyun halayları esmer oyunu Başlıca çeşitleri şunlardır: 1. Neni: 4-6 kişiden 15 kişiye kadar toplulukla oynanır. Pek özellikli geçen Diyarbakır düğünleri bu Halaysız olmaz. Düğün evinde sıra sıra kadınlı erkekli Halay çeker, maya söylerler. 2. Delibe: Buna Üç Ayak da denir. Ayak seyir ve vuruşları oyun boyunca öyle...
  4. Kafkas Halk Dansları

Kafkas Halk Dansları

kafkas dansı öğreniyorum kafkas nasıl oynanır oyunu nasıl oynanır oyunları oyunu nedir Maral Oyunu : Bu oyun ormanda ava çıkan avcılar ile Maral(geyik)'ler arasında geçen olaydan esinlenmiştir. Avcılar tüfeklerini gizleyerek arka arkaya marallara doğru yaklaşmaya çalışırlar (yaklaşma çeşitli figürlerle anlatılmaya çalışılmaktadır. Avcılar bir masal (geyik) sürüsüne yaklaşırlar:Avlarını...
  5. Halk Oyunlarımız

Halk Oyunlarımız

Türk Halk Oyunları İnsanların iç içe yaşadığı, yardımlaşma ve birlikteliğin tertemiz duygularla ortaya koyulduğu, insana yaradılışından ötürü saygı duyulduğu, Batı Karadeniz bölgesinin şirin bir köyünde büyüdüm ben. Ailemin memur olması nedeniyle, belli zamanlarda çok fazla yer değişikliği yaptık. En çok etkilendiğim, içimde derin hatıralar bırakan bu yerde yaşayan köy halkı, çoğunluğu...

Sayfayı Paylaş