gebe
  1. Misafir

Misafir Forum Okuru

Halk oyunları/ Çeçen Oyunu

Konu, 'halk oyunları' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

çeçen halk oyunları çeçen oyunları cecen halk oyunu çeçenistan dansları Güney Ankara'nın İkizce bucağında yerleşik göçmenlere münhasır oyunlardandır. Bu bir miktar aileler yarım asır kadar evvel Kafkasya'dan göçüp buralara yerleştirilmişlerdir. Çeçen oyununda oğlan ortaya çıkarak elleri sarkık olduğu halde düz ve usullü yürüyüşlü bir daire çizmeye geçer. Arkasından kız aynı yürüyüşle oyuna girer. Erkek atik hareketlerle ayak uçları üstünde geri dönüp kızla karşılaşır. İki oyuncu yüz yüze birkaç adım uzaklaşıp yakınlaşarak oynarlar. Erkeğin her geri dönüş hareketi musikinin "çabukça" yerinde olur. Bazen sağ kolunu kızın tepesinden aşırtır. Bu figürler tekerrür eder. Diğer oyuncular da sahada oyunu aynı şekilde yürütürler. Çoğu zaman armonik çalarak oynarlar ki bu çalgının Kafkasya için de en fazla yüz yıllık kıdemde olduğu unutulmamalıdır.

2. tuqqce

tuqqce Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    394
    Ödül Puanları:
    83
    Cevap: Halk oyunları/ Çeçen Oyunu
    paylaşım için tşkler..

Halk oyunları/ Çeçen Oyunu konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Halk oyunları/ Balıkesir Oyunları

Halk oyunları/ Balıkesir Oyunları

Başlıcaları Güvende, Balıkesir Zeybeği, Doğru Hava, Köroğlu ve Bengi'dir. Balıkesir Bengisi'ne Tetik Oyunu da denir: (Aman da yallah) Dağlar dağladı beni (sürmeli gözlüm yallah) Gören ağladı beni, (aman da yallah,) Eller ne derse desin, (sürmeli gözlüm yallah) Efk'r bağladı beni (Aman yallah) Zeytin yaprağın dökmez (sürmeli gelin yallah) Muhabbet bizden gitmez, (haydi yallah) Bu gözler seni...
  2. Çeçen Oyunu

Çeçen Oyunu

Güney Ankara'nın İkizce bucağında yerleşik göçmenlere münhasır oyunlardandır. Bu bir miktar aileler yarım asır kadar evvel Kafkasya'dan göçüp buralara yerleştirilmişlerdir. Çeçen oyununda oğlan ortaya çıkarak elleri sarkık olduğu halde düz ve usullü yürüyüşlü bir daire çizmeye geçer. Arkasından kız aynı yürüyüşle oyuna girer. Erkek atik hareketlerle ayak uçları üstünde geri dönüp kızla...
  3. Halk oyunları/ Diyarbakır Oyunları

Halk oyunları/ Diyarbakır Oyunları

diyarbakır düğünleri dbakır halk oyunları diyarbakıroyunları diyarbakır oyun halayları esmer oyunu Başlıca çeşitleri şunlardır: 1. Neni: 4-6 kişiden 15 kişiye kadar toplulukla oynanır. Pek özellikli geçen Diyarbakır düğünleri bu Halaysız olmaz. Düğün evinde sıra sıra kadınlı erkekli Halay çeker, maya söylerler. 2. Delibe: Buna Üç Ayak da denir. Ayak seyir ve vuruşları oyun boyunca öyle...
  4. Halk oyunları/ Cirit Oyunu

Halk oyunları/ Cirit Oyunu

Cirit,bir diğer deyimle Çavgan,Türklerin yüzyıllardan beri oynadıkları bir ata oyunudur.Türkler,Orta Asya'dan Anadolu'ya bu atlı oyunu da dolu dizgin beraberlerinde getirmişlerdir.Türkler için at,mukaddes ve vazgeçilmez bir unsurdur.At sırtında doğar,at sırtında büyür,at sırtında savaşır,at sırtında ölürlerdi.At sütü kımız Türklerin yegâne içkisi idi. Cirit Oyunu, Türklerin en büyük tören ve...
  5. Halk Oyunlarımız

Halk Oyunlarımız

Türk Halk Oyunları İnsanların iç içe yaşadığı, yardımlaşma ve birlikteliğin tertemiz duygularla ortaya koyulduğu, insana yaradılışından ötürü saygı duyulduğu, Batı Karadeniz bölgesinin şirin bir köyünde büyüdüm ben. Ailemin memur olması nedeniyle, belli zamanlarda çok fazla yer değişikliği yaptık. En çok etkilendiğim, içimde derin hatıralar bırakan bu yerde yaşayan köy halkı, çoğunluğu...

Sayfayı Paylaş