Hamile Eğitim Merkezleri

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Hamile Eğitim Merkezleri
ayşe öner hamile eğitim merkezi hamilelik eğitim merkezleri hamile merkezi
Daha önce yabancı ülke filmlerinde gördüğümüz bir uygulama artık ülkemizde de hizmet veriyor
Bebek bekleyen çiftler için eğitim merkezleri özellikle büyük şehirlerde hızla yayılmaya başlıyor bu kuruluşlarda anne ve babaya hamilelik süresince bir takım bilgiler ve doğumla ilgili egzersiz çalışmaları yaptırılıyor haberle ilgili şimdi detaylı bilgilere geçiyorum
gebelikde-cinsellik4-7849.jpg

Hamilelik belki de bir insanın hayatındaki en önemli dönüm noktası. İnsan, Öğrendiği ilk andan itibaren şimdiye kadar hiç hissetmediği duygular içine giriyor. Bu durum hiç kuşku yok ki sadece anneler için geçerli değil. Baba olacağını öğrenen erkek de bir anda kendini yepyeni bir sorumluluğun altında hisseder. Özellikle anne adayları daha bebekleri dünyaya gelmeden hayatını ona göre programlamak zorunda kalır. Yediğine, içtiğine ve hatta nasıl hareket etmesi gerektiğine o andan sonra daha çok önem verir. Ve tabii ki en önemli süreç bebeğin dünyaya gelmesinden sonra başlar. Bebek hayata merhaba dedikten sonra anne ve babaları bir sürü ilk bekler. İlk kucağa alma, İlk emzirme, ilk banyo bunlardan sadece birkaçı. Yaşınız kaç olursa olsun böyle bir heyecanı yeni tadan anne ve baba olarak bocalamanız normal. Üstelik daha hamilelik ve doğum gibi bir duyguyu anlayamadan devreye anneler, kayınvalideler, komşular ve arkadaşlar girer değil mi? `Öyle tutma, böyle tut'''', Banyonun suyu yeterince sıcak değil'''', `Altına pudra sürme '''' gibi uyarıların ardı arkası kesilmez. Ne yazık ki bu uyarıların biri diğerini tutmaz. Oysa Amerikan filmlerinde görmeye alışkın olduğumuz anne ve baba adaylarının beraberce gittikleri hamile eğitim merkezleri Türkiye''de de var. Bu merkezlerde gerek hamilelik sırasında gerekse sonrasında çiftlere yardımcı olacak bilgiler anne ve baba adaylarına aktarılır. Pek çok kişi bu merkezlerde sadece doğuma yönelik egzersizler gösterildiğini zanneder. Hamilelik ve doğum sonrasında akıllara takılan bütün soruların yanıtlarını burada bulmak mümkün.

Türkiye''de hamile eğitim merkezlerin geçmişinin çok eskiye dayandığı söylenemez. Şu an için sayıları yeterli olmamakla birlikte her geçen gün talebin arttığı bir gerçek. Bu tip kursların açılmasındaki ana etken anne ve baba adaylarına en doğru ve yararlı bilgileri uzman kişilerden aktarmak. Ayrıca verilen dersler dışında bu merkezlerin bir yararı daha var. Aynı heyecanı paylaşan, aynı sorunları yaşayan kişiler bir araya geliyor ve yalnız olmadıklarını anlıyorlar. Bunun gebenin psikolojisi açısından son derece yararlı olduğunu düşünüyorum.'''' Böylece fizyolojik ve psikolojik olarak pek çok değişim yaşayan anne adayları bir yandan kendileri gibi birilerinin daha olmasının mutluluğunu tadarken diğer yandan gördükleri derslerle hissettikleri korkuları azaltıyorlar. Peki bu merkezlere daha çok kimler gidiyor? Genellikle ilk bebeğine hamile, üniversite mezunu, çalışan anne adayları bu kursları tercih ediyor. Baba adayları kurslara anneler kadar ilgili değiller. Bu nedenle her ikisi için de yararlı olacağına inanılan derslere girmek zorunlu.

Bu merkezlerde verilen dersler

Genellikle haftada iki gün birer saat olarak verilen bu dersler hem pratik hem de teorik olarak gösteriliyor. Uzmanlar 4. aydan itibaren kurslara katılmanın yararlı olduğu görüşünde birleşiyorlar. Ancak 8. ayda bile merkeze başvuran gebeler var. Peki bu merkezlerde hangi dersler veriliyor? İşte derslerden birkaçı...

- Nefes alma ve kas egzersizleri
Hamilelikte kas ve iskelet sisteminde birtakım değişiklikler oluyor. Bu merkezlere gelen hamilelere bu değişiklikler anlatılıyor. Buna yönelik egzersizler yaptırılıyor. Merkezlerde normal doğum esnasında nasıl nefes alınması gerektiğini ve tam doğum anında doğumun kolaylaşması için neler yapabileceklerini anlatılıyor ve ona uygun egzersizler yaptırılıyor. Ancak, yapılan bu çalışmalar sadece normal doğum düşünen anne adayları için değil! Tercih ne olursa olsun bu egzersizlerin yararı çok.

- Gebelikte beslenme
Hamilelik döneminde beslenme anne ve çocuk sağlığı açısından oldukça önemli. Bu nedenle bir diyet uzmanının sunduğu programla gebelik sırasında nasıl bir beslenme programı izlenmesi gerektiği anne adaylarına anlatılıyor.

- Doğum öncesi ve sonrası psikoloji
Gebelik, doğum ve doğum sonrası anne psikolojisi açısından oldukça önemli devreler. Bu merkezlerde psikologların verdiği dersler hem anne açısından, hem de baba açısından oldukça yararlı sonuçlar veriyor.

- Emzirme ve bebek bakımı
Emzirmek anneler için problem olabiliyor. Böyle bir sorunun yaşanmaması için bu merkezlerde göğüs bakımı ve bebeği tutma ile ilgili bilgiler veriliyor.

- Yeni doğan hastalıkları
Anne ve babanın erken tanıyı fark edip bir an önce doktora gitmesi için hastalıkların belirtileri anlatılıyor.

- Bebek banyosu
Bir maket bebek ve banyo küveti ile anne ve baba adaylarına bu ders gösteriliyor.

- İlk yardım
Bebeğin ilk aylarında ortaya çıkabilecek olası acil durumlar için verilen ilk yardım dersleri anne ve baba adaylarına çok yardımcı oluyor.

Hamile Eğitim Merkezleri Listesi
İstanbul

Oya Exercise Club ( Fizyomed ): Tel: 478 37 27
Natal Fizik Tedavi Rehabilitasyon Merkezi Tel: 0212 270 37 53
Ayşe Öner hamile Eğitim Merkezi Tel: 0212 265 05 82
Kanguru hamile Eğitim Merkezi Tel: 0212 264 10 96
İstanbul Tıp Fakültesi Kadın ve Çocuk Sağlığı Eğitim ve Araştırma Birimi Tel: 0212 533 12 04 0212 631 98 31
International Hospital 0212 663 30 00 ( Dahili: 1165 - 1280 )

Ankara
Hamile Eğitim Merkezi 0312 467 75 73

İzmir
İrenbe Tıp Merkezi 0232 464 56 64
Hilton Best Club 0232 441 60 60

Geri