gebe
  1. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0

Hamileler balık tüketmiyor

Konu, 'Gebelik' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

hamileyim balık yiyemiyorum [​IMG]

İzmir’de 250 hamile kadın üzerinde yapılan bir araştırmada, gebelerin yüzde 41′inin haftada bir kez, yüzde 20’sinin bazen balık tükettiği, yüzde 4′ünün ise balığı hiç tüketmediği sonucu ortaya çıktı.
    Kent Hastanesi Kadın Sağlığı Merkezi Başkanı Prof. Dr. Namık Demir, yaptığı açıklamada, kıyı kenti olan İzmir’de özellikle hamile kadınların balık tüketim davranışını belirlemek amacıyla hastanelerinin kadın doğum bölümünde çalışma yaptıklarını söyledi. Deniz ürünlerinin beyin gelişimi için önemine dikkati çeken Prof. Dr. Demir, balığın vücut tarafından üretilemeyen ve dışarıdan alınması gerekli olan Omega 3 yağ asitlerinin de ana kaynağı olduğunu belirtti.
    “Balık tüketimi fazla değil
    Yapılan çalışmaların gebelik sırasında haftada 340 gram ve üzeri balık tüketiminin doğum sonrası bebeğin motor-mental gelişim, IQ skorları ve sosyal gelişimde daha iyi sonuçlar sağladığı sonucunu ortaya koyduğunu kaydeden Prof. Dr. Demir, şöyle dedi:
    ”Bizim yaptığımız çalışmaya katılan gebelerin çoğu Omega 3 yağ asitleri ve beyin gelişimi üzerine olan etkilerini bilmekle birlikte, çalışmaya katılanların ancak yarısı haftada bir kez balık tüketmektedir. Bu durum balık bulmanın kolay olduğu İzmir gibi deniz kenarı bir şehir için yüksek bir oran değildir.”
    Araştırma
    Takipleri yapılan 12 ile 40. gebelik haftası arasında olan 250 gebenin balık tüketim davranışlarıyla yapılan ankete katılanların yaş ortalamasının 30 olduğunu bildiren Prof. Dr. Demir, hamile kadınların yüzde 41′inin haftada bir kez, yüzde 20’sinin bazen, yüzde 12’sinin haftada iki kez, yüzde 12’sinin nadiren balık tükettiğinin belirlendiğini ifade etti.
    Ankete katılanların yüzde 4′ünün hiç balık tüketmediği yüzde 3′ünün ise haftada 3 kez balık yediğini belirten Prof. Dr. Demir şöyle konuştu:
    ”Gebelerin yüzde 78′i beyaz etli balıkları, yüzde 19′u siyah etli balıkları, yüzde 3′ü ise kabuklu deniz canlılarını tüketmekte. Gebelerin yüzde 46’sı balığı ızgara olarak tüketirken, yüzde 32’si kızartılmış olarak yemeği fırında veya buğulama olarak yemeğe tercih etmekte. Balık tüketmeyen yüzde 46′lık grup bunun nedenini balık yemeği sevmemek olarak belirtmiştir. Katılımcıların yüzde 91′i Omega 3 yağ asitleri hakkında bilgi sahibi olduğunu belirtmiş, yüzde 86’sı Omega 3′ün beyin gelişimine etkisini bildiklerini belirtmişler ve yine yüzde 85′lik bir kesim Omega 3 için ana besin kaynağının balık olduğunu bildiklerini doğrulamışlardır.”

alıntı

2. esra

esra Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Hamileler balık tüketmiyor
    yaww bende yiyemiyorum karadenizli olmama rağmen sevmiyorumm:cry: napalım bebeğimiz için çiğ tavukda yeriz

Hamileler balık tüketmiyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Hamileler hangi balığı yemeli?

Hamileler hangi balığı yemeli?

hamilelikte hangi balık hamilelikte hangi balık yenmeli gebelikte balıklar yenmeli balıklar hamileler balıkları yemeli Hamileyken haftada bir yenilen balık bebeğin sağlığına olumlu etki yapıyor... Anne ve çocuk sağlığı konusunda Amerikanın en yetkili kurumu Center for Disease Control uzmanları özellikle Omega-3 asidi yönünden zengin olduğu bilinen uskumru, sardalye, ton ve somon balığı...
  2. Hamilemiyim

Hamilemiyim

Slm arkadaşlar aranıza yeni katıldım.. 16 yasinda bir kızım var bu ay hamile kalmak icin spiralimi cikarttirdim 4 eylülde reglimbasladi bitiminde düzenli olarak eşimle iliski yaşadık bugün evde test yaptım negatif cikti adetime 5 gün var ..midem 4 gündür çok bulanıyor hamilelik oluşmamış midir?
  3. hamilemiyim

hamilemiyim

merhaba beyza hanım, sizden yanıt alamadım bir türlü ve çok huzursuzum geçen pazar günü sevgilimle ilişkiye girdim ama sürtünme ilişkisiydi vajen içerisine veya üzerine boşalma olmadı ve içeriye girmedi ama tek korktuğum şey zevk suyu ve adet haftamdı geçen hafta çarşamba günü oldum cumartesi günü bitti sizce hamile kalmam mümkün mü ? çok stres yapıyorum bu yüzden karın bölgemde ve belimde...
  4. Hamilemiyim

Hamilemiyim

Merhaba sevgilimle 15 ekim tarihinde birlikte olduk ancak o tarihlerde adetimin 5 günündeydim ve cok az bi akıntısı üzerime geldi daha sonra diğer adet dongüm bir hafta erkene geldi ve ilk gün akıntım yok denecek kadar azdı ve zamanla artma oldu ve yaklaşık iki gündür adetim bitti sizcw üstüne mi görüyorumdür ve test yaptırsam sonuç çıkarmı tekrardan teşekkürler..
  5. Hamilemiyim

Hamilemiyim

Selam kizlar. Lutfen yardimci olun. Adetime 5 gun var test yapdim neqativ cikdi. Hamile olma sansim ne kadar?

Sayfayı Paylaş