gebe
  1. sılam_nisa

sılam_nisa Hamiş Melek

Beğenilen Mesajlar:
    1.024
    Ödül Puanları:
    113

Hamilelerin Güvenlik Kapılarından Geçişi !

Konu, 'Anne-Cocuk Sağlığı' kısmında sılam_nisa tarafından paylaşıldı.

Her gün yeni bir şey öğreniyoruz.Bu başlıktaki konuda dikkatimi çekti hamişler meleklerden bu konuda merakı olan varsa bilgilensin istedim. [​IMG]

Hamilelerin Güvenlik Kapılarından Geçişi
    PROF. DR. FARUK BUYRU: -''VALİZLERİN VE ÇANTALARIN KONTROLÜNÜ YAPAN CİHAZLAR X-RAY CİHAZLARIDIR. HALBUKİ KAPILARDA İNSANLARIN GEÇTİĞİ CİHAZLAR SADECE MANYETİK ALANIN KAPANMASINA DAYANAN YÖNTEMLE ÇALIŞIYOR'' -''GÜVENLİK KAPILARI RADYASYON İÇERMEDİĞİ İÇİN ERİŞKİN, BEBEK YA DA RAHİM İÇİNDEKİ FETUSLARA ZARARI YOKTUR''
    İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Faruk Buyru, binaların girişindeki güvenlik kapılarının radyasyon içermediğini savunarak, bu sebeple erişkin, bebek ya da rahim içindeki fetuslara zararı olmadığını bildirdi.
    Prof. Dr. Buyru, konuyla ilgili AA muhabirine yaptığı açıklamada, yanlış bilindiği için anne adaylarının bebeklerine bir zarar geleceği endişesiyle alışveriş merkezleri, hastaneler gibi artık hemen hemen her kurum ve kuruluşta bulunan güvenlik noktalarından geçmediklerini belirtti.
    Buyru, oysa bu girişlerin sanıldığı gibi bir zararı olmadığını, hamilelerin alışveriş merkezi, hastane gibi binaların girişindeki güvenlik noktalarından rahatlıkla geçebileceklerini dile getirerek, binaların güvenliği için konulan bu cihazların aslında x-ray cihazı olmadığını kaydetti.
    Buyru, şunları kaydetti:
    ''Güvenlik kapıları radyasyon içermediği için erişkin, bebek ya da rahim içindeki fetuslara zararı yoktur. Bazı yanlış bilgi ve inanışlar var. Güvenlik noktalarının zararlı olduğu ve hamilelerin geçmemesi gerektiği şeklindeki bilgi, bu yanlışa bir örnek. Valizlerin ve çantaların kontrolünü yapan cihazlar x-ray cihazlarıdır. Halbuki kapılarda insanların geçtiği cihazlar sadece manyetik alanın kapanmasına dayanan yöntemle çalışıyor. Yani radyasyon içermiyor. Üzerinizde metal bir cisim varsa manyetik alanı kapatıp ötmeye başlıyor.''
    Buyru, cep telefonu, bilgisayar monitörü ve televizyon gibi, çok düşük düzeyde radyasyon içeren cihazların zararlı olduğu bilgisinin de yanlış olduğunu anlattı.
    Cep telefonu, bilgisayar ve normal monitörlerin çok düşük düzeyde radyasyon içerdiklerini, bebek açısından ortaya konulmuş zararları bulunmadığını dile getiren Prof. Dr. Buyru, anne adaylarının röntgen ve tomografiden uzak durması gerektiğinin altını çizdi. (AA)

Hamilelerin Güvenlik Kapılarından Geçişi ! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. güvenlik

güvenlik

yolda veya ilçede güvenlik sorunu var mı?terör olayları görülüyor mu?halkın öğretmenlere bakış açısı nasıl?
  2. Hamilemiyim

Hamilemiyim

Slm arkadaşlar aranıza yeni katıldım.. 16 yasinda bir kızım var bu ay hamile kalmak icin spiralimi cikarttirdim 4 eylülde reglimbasladi bitiminde düzenli olarak eşimle iliski yaşadık bugün evde test yaptım negatif cikti adetime 5 gün var ..midem 4 gündür çok bulanıyor hamilelik oluşmamış midir?
  3. hamilemiyim

hamilemiyim

merhaba beyza hanım, sizden yanıt alamadım bir türlü ve çok huzursuzum geçen pazar günü sevgilimle ilişkiye girdim ama sürtünme ilişkisiydi vajen içerisine veya üzerine boşalma olmadı ve içeriye girmedi ama tek korktuğum şey zevk suyu ve adet haftamdı geçen hafta çarşamba günü oldum cumartesi günü bitti sizce hamile kalmam mümkün mü ? çok stres yapıyorum bu yüzden karın bölgemde ve belimde...
  4. Hamilemiyim

Hamilemiyim

Merhaba sevgilimle 15 ekim tarihinde birlikte olduk ancak o tarihlerde adetimin 5 günündeydim ve cok az bi akıntısı üzerime geldi daha sonra diğer adet dongüm bir hafta erkene geldi ve ilk gün akıntım yok denecek kadar azdı ve zamanla artma oldu ve yaklaşık iki gündür adetim bitti sizcw üstüne mi görüyorumdür ve test yaptırsam sonuç çıkarmı tekrardan teşekkürler..
  5. Hamilemiyim

Hamilemiyim

Selam kizlar. Lutfen yardimci olun. Adetime 5 gun var test yapdim neqativ cikdi. Hamile olma sansim ne kadar?

Sayfayı Paylaş