gebe
  1. BEYZA21

BEYZA21 ♥ سن بنيم جننتيم نفسيمسين ♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    1.517
    Ödül Puanları:
    113

Hamileliğin başlangıcı son adet tarihimidir?

Konu, 'Gebelik' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

hamilelik haftam son adet tarihiylemi hesaplanıyor,hamilelik haftası hesaplama,gebelik haftası nasıl hesaplanır,gebelik haftası hesaplama hakkında bilgiler g.jpg

Ne kadar ilginç görünse de doktorunuzun size bebeğin geliş tarihini hesaplaması, sizin en son adet tarihiniz ile doğrudan ilişkilidir. Yumurtanın ne zaman parçalandığı veya spermle ne zaman birleştiği kesin olarak belli olmadığından dolayı uzmanlar son adet tarihini hamileliğin başlangıcı olarak alırlar. Bu sebepledir ki hamileliğinizin ilk haftası sizin en son periyodunuzun ilk günüdür. Bunun sonucu olarak bebeğinizin yaşı doğduğu günden iki hafta sonrasına dayanır.

Tekrar belirtmekte fayda var ki hangi ay bitti hangi aya girdim gibi sorularla kafa karışıklığı yaşamanıza gerek yoktur, önemli olan ay hesabı değil hafta hesabıdır çünkü gebelikte herşey haftalara göre yapılır ve haftalara göre hesaplanır. Gebelik toplam 40 haftadır. Doğumların çoğu 38-40 hafta arasında gerçekleşir. Bazen günü geçenlerde 41 haftada doğum gerçekleşir. Bunlar hesaplanırken de son adetinizin başladığı ilk güne göre hesaplanır.

Hamile kadınların genellikle büyük bir kısmı, hamilelik haftaları hesapladığı halde ya da doktoru kaç haftalık hamile olduğunu söylediği halde “kaç aylık” olduğunu kendi hesaplamak istemektedir. Hamileliğimin kaçıncı haftasındayım? Hamileliğimin kaçıncı ayı bitti? Hamileliğimde kaçıncı aya girdim? Esasında ay ve haftalar arasındaki karışıklı ve uyumsuzluk 1 ayın tam 4 haftalık süreci kapmasamamasından dolayı kaynaklanıyor. 1 ay 4 hafta 3 gün olarak hesaplanır. Burada mühimmatı olan ay hesabı değil, hafta hesabı yapmaktır. Hamilelik süreci genellikle 40 hafta sürer. Bu konuda kafa karışıklığına mahal vermemek adına doktorların yaklaşık olarak kabul ettiği ay ve haftalar şöyledir:

4-5 haftalık gebeliklere 1 aylık denilir
    8-9 hafta bittiğinde 2 ay bitmiştir
    12-13 hafta bittiğinde 3 ay bitmiştir
    16-17 haftalar bittiğinde 4 ay bitmiştir
    20-21 haftalar bittiğinde 5 ay bitmiştir
    24-25 haftalar bittiğinde 6 ay bitmiştir
    28-29 haftalar bittiğinde 7 ay bitmiştir
    32-33 haftalar bittiğinde 8 ay bitmiştir
    36 hafta bittiğinde 9 ay bitmiştir ve son aya girilmiştir. (Doğum 9 ay değil 10 ay gibi oluyor bu durumda)
    40 hafta bittiğinde –> 9 ay 10 gün denilen yani toplam 280 gün tamamlanmıştır bu da 40 hafta eder.

Akıldan çıkarılmaması gereken, hangi ayın bittiğini hesaplamak değil, haftaların hesabını yapmanın önemli olmasıdır. Bunun sebebi hamilelikte tüm şeyler hafta hesabına göre gerçekleştirilir. Hamilelik toplamda 40 hafta sürer. Doğumların bir çoğu ise 38-40 hafta arasında gerçekleşir. Kimi zaman ise günü geçen anne adaylarında 41 haftada doğum olabilmektedir. Tüm bu haftalar hesaplanırken de kişinin son adetinin başladığı ilk güne göre hesap yapılır.

Hamileliğin başlangıcı son adet tarihimidir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. bitişin başlangıcı ACI SON

bitişin başlangıcı ACI SON

daha Hayatinin En Basinda 21 YaŞinda Piril ;piril Bİ Ünİversİte ÖĞrencİsİ Bİr Delİkanli İÇİ Sicacik ;gÖzlerİnİn İÇİ GÜlen ;karamsarlik Kalp Kirmak Nedİr Bİlmeyen Ve Sevİlen ;herkese ;herseye Saygi Duyan Bİr GenÇ Okuyan ;eglenen Hayatini YaŞayan Ama Dozunda YaŞayan Bİr GenÇ Şİmdİ Sİze Soruyorum Sİz Bu İnsana ÖlÜmÜ Hemde KÖtÜ Çok KÖtÜ Bİ ÖlÜmÜ YakiŞtirirmisiniz .daha 10 Saat Önce GÖrmÜŞtÜm...
  2. **Her son, yeni bir başlangıç**

**Her son, yeni bir başlangıç**

Hani böyle; o çok sevdiğin insandan aslında beklenen ama olmasını istemediğin bir ayrılık teklifi gelir ya… Hani böyle; o an boğazına bir şey düğümlenir de konuşmakla konuşmamak arasında büyük bir mücadele verirsin ya… Hani böyle; derler ya “başımdan kaynar sular döküldü” diye… Hani böyle; ellerin ayakların titrer de bir yer ararsın ya tutunmak için kendine… Hani böyle; “seni...
  3. bende hamileyim dogum tarihim 27.02.1979 son adet tarihi haziran 13.  2010 da gördüm

bende hamileyim dogum tarihim 27.02.1979 son adet tarihi haziran 13. 2010 da gördüm

son adet tarihi son adet tarihi nedir tarihine göre doğum :pirto:bende hamileyim ve cinsiyetini çok merak ediyorum çünkü eşim hamileligi sonnandırmak istiyor ben istemiyorum bana yardımcı olursanız çok sevinirim dogum tarihim 27.02.1979 son adet tarihim haziranın 13 çü 2010 hemen cevap verirseniz sevinirim
  4. 2012 Aşure Ayı Başlangıç Ve Bitiş Tarihi

2012 Aşure Ayı Başlangıç Ve Bitiş Tarihi

2012 Aşure Ayı Başlangıç Ve Bitiş Tarihi ne zaman? Arkadaşlar 2012 Aşure Ayı Başlangıç Ve Bitiş Tarihini unuttum ben:S
  5. adetin son günü hamilelik riski

adetin son günü hamilelik riski

Adet döneminin son günü korumasiz ilişkiye girdik çok az kanamam vardi gün icinde akşamında ise ilişki gerçekleşti ve spermler içime gitti hamile kalma olasılığım yüzde kaç . Şimdiden teşekkürler

Sayfayı Paylaş