gebe
  1. BEYZA21

BEYZA21 ♥ سن بنيم جننتيم نفسيمسين ♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    1.521
    Ödül Puanları:
    113

Hamilelik ve Nefes Darlığı

Konu, 'Gebelik' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

hamilelikte nefes darlığı nedenleri,hamilelikte nefes darlığı neden olur,hamilelikte nefes darlığı sebepleri,hamilelikte nefes darlığı tedavisi hakkında bilgiler
    n.jpg

Hamile kadınların yaklaşık dörtte üçünde nefes darlığı ortaya çıkar. Nefes darlığı nefes nefese kalma veya nefes almakta zorlanma durumlarıdır. Evinizin bahçesinde attığınız birkaç adım bazen sizi 100 metre koşmuş bir Olimpiyat oyuncusu gibi hissettirebilir.

Hamilelikte oksijen ihtiyacınız normalden %20 fazladır. Elbette plasenta ve rahimde büyüyen bebeğinizin de oksijene ihtiyacı olduğunu düşünürseniz bu oldukça normaldir.

Hamilelik hormonu olan progesteron bu nefes darlığının sebeplerinden biridir. Bu hormon hamilelikte derin nefes almanızı sağlamak için akciğer kapasitesini arttırır. İlk bakışta bu durum nefes almanın kolaylaşması gibi görünebilir. Ancak birinci üç aylık dönem boyunca vücudunuz meydana gelen değişikliklere adapte oldukça nefes almanız zorlaşabilir.

Üçüncü 3 aylık dönem boyunca rahminiz sürekli büyümeye devam eder. Organlarınızın sıkıştığını bile hissedebilirsiniz. Bu dönemde iç organlarınız ve rahminiz deyim yerindeyse bir yer kavgası içindedir. Bu da nefessiz kalmanıza neden olabilir. Ayrıca rahim büyüdükçe diyaframa baskı yapar. Bu durum akciğerlerinizdeki oda sayısını sınırlar. Böylece nefes almanız zorlaşır.

İlk hamileliğiniz ise bu durum 36. Hafta civarında ortaya çıkar. Bebeğiniz doğuma yaklaştıkça aşağı indiğinden göğüs kafesinde daha fazla alan açılır. Akciğerleriniz tekrar genişlemeye başlar ve böylece nefes almak kolaylaşır. Eğer bu ikinci hamileliğiniz ise bebek hamileliğin son günlerine kadar aşağı inmeyebilir.

Hamilelikte nefes alma zorluğu tıbben endişe verici bir durum olmasa da hamile kadınlar için zorluk oluşturan bir durumdur. Nefes darlığını azaltmak için aşağıdaki ipuçlarından yararlanabilirsiniz:

Sağlıklı beslenin. Aşırı kilo nefes darlığını arttırır. Özellikle yeşil yapraklı sebze ve sıvı tüketiminizi arttırın. Su genel sağlığınız ile konsantrasyon düzeyi ve enerjiniz açısından çok önemlidir.
    Sağlıklı postür alışkanlığı edinin. Sırtınızı ve omuzlarınızı dik tutarsanız akciğerleriniz için daha fazla yer açılacaktır.
    Yavaşlayın. Aşırı hareketli olmayın. Genel işlerinizi yaparken temponuzu düşürün.
    Solunuza dönerek yatın.
    Nefes tekniklerini uygulayın. Özellikle yoga sınıflarında öğretilen nefes teknikleri hamilelikte yararlıdır.
    Ara sıra kollarınızı havaya kaldırın. Böylece göğüs kafesindeki baskı azalır. Nefes almak kolaylaşır.
    Hamilelikte mümkün mertebe sol tarafınıza yatın. Bunun nedeni, anatomik olarak sağ tarafta Vena Cava isimli ana toplar damarların bulunmasıdır. Sırt üstü veya sağ tarafa yatmak bu toplar damarlara bası yapacak, kalbe gelen kan azalacak ve buna bağlı olarak da yorgunluk belirtlileri meydana gelecektir. Bu durumun temel nedeni dokulardaki pis kanın kalbe gelip temizlenmesinde aksamalar olmasıdır. Bu nedenle hamilelikte yatış pozisyonu önemlidir bir konudur.
    Nefes darlığı normal koşullarda bebeğiniz için zararlı değildir. Bebeğiniz plasenta yoluyla oksijen almaya devam edecektir. Ancak bazı durumlarda nefes darlığı ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. Aşağıdaki durumlarda mutlaka doktora gidiniz:

Parmaklarda, ayaklarda veya dudaklarda morarma,
    Mide ekşimesi
    Bayılma veya baygınlık
    Sürekli öksürük
    Kanlı öksürük
    Kötüleşen astım
    Oksijen alamama hissi
    Nefes alırken ağrı veya acı hissetme

Hamilelik ve Nefes Darlığı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. KİREÇLENME NEFES DARLIĞI ve ÖKSÜRÜK

KİREÇLENME NEFES DARLIĞI ve ÖKSÜRÜK

öksürük nefes darlığı nefes darlığı ve öksürük KİREÇLENME 400g. Ardıç tohumu, 1kg bal ile karıştırılır ve bu karışımdan, günde 3 öğün, aç karnına, 1 tatlı kaşığı yenir. NEFES DARLIĞI Bir miktar Deniz kadayıfı, toz haline getirilir. Ihlamur içine 1 çay kaşığı oranında katılarak kaynatılıp içilir. ÖKSÜRÜK Günde 20g.'dan fazla olmamak kaydıyla, Defne tohumu bal ile karıştırılıp yenir....
  2. Nefes darlığı

Nefes darlığı

Yeni bir yere tasinacaginiza, bir rivayete göre sikintili günlerin atlatilacagina isarettir. Bazilarina göre, rüyada nefes darligi çektiginizi görmek, sermayenizin azligi yüzünden bazi ticari islerinizi geregi gibi çeviremediginize ve bu yüzden baskalarindan yardim isteyerek, onlari da ticaretinize ortak etmek durumunda ve zorunda kaldiginiza, bu da kazancinizin bölündügüne isarettir. Bir...
  3. Nefes Darlığı Çekenler Ve Astımlılar İçin Macun

Nefes Darlığı Çekenler Ve Astımlılar İçin Macun

Üç tutam gül yaprağı, iki tutam papatya, birer tutam misk otu ve tarçın yarım tutam karanfille birlikte dövülerek ezilir. Hazırlanan karışıma iki adet yumurta sarısı ilâve edilerek yirmi dakika süre ile suda pişirilir. Süzülerek elde edilen karışıma, dövülmüş üç adet incir ilâve edilerek macun kıvamına gelinceye kadar bal ile yoğrulur. Hazırlanan macun bir kavanoza konarak serin bir yerde...
  4. Hamilelikte Nefes darlığı

Hamilelikte Nefes darlığı

Kızlar hamileliğimin 7. ayına girdik acayip şekilde nefes darlığı sorunu yaşıyorum. Bunu atlatmam lazım ama nasıl Bu durumda sizler neler yaptınız bu durumu nasıl atlattınız. Allahım sabır ver bana yaaa. Böyle nefes bile alamıyorum daralıyorum. Acaba hamilelikten mi gerçekten nefesim mi daralıyor lütfen bana bir akıl verin kızla :S
  5. Nefes Darlığı ve Burun Estetiği

Nefes Darlığı ve Burun Estetiği

burun tıkanıklığı nefes darlığı,burun estetiği sonrası nefes darlığı,burun ameliyatı sonrası nefes darlığı sebebi,nefes darlığı ameliyatı hakkında tüm bilgiler,valv darlığı burun estetiği,burun estetiği ameliyatı sonrası nefes alma güçlüğü nedeni, Burunun orta bölmesi olan septumun eğri olması nefes alıp vermeyi zorlaştırır. Septumun eğri olması bazen doğuştan bazen de travmatik meydana...

Sayfayı Paylaş