Hamilelikde ilk 3 aydaki ağrılar

Konu, 'Gebelik' kısmında nisan tarafından paylaşıldı.

1. nisan

nisan Yeni Üye

hamileliğin ilk aylarında sancı gebelikte karın ağrısı normalmi gebeliğin ilk aylarında sancı hamilelikte karın ağrısı normalmi hamilelikde agrilar Hamilelik sürecinin başlaması ile beraber kendimizi dinlemeye başlarız. Hissettiğimiz her belirtide doktorumuzu arasak mı diye aklımızdan geçirip, çevremize "bu normal mi?" diye sorular sorarız. Sitemizin Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Murat Keskin'e erken genelik ağrılarını sorduk. İşte 3 ana başlık altında uzmanımızın yaptığı açıklamalar.

Fizyolojik Ağrılar

Erken gebelikte ağrı sıklıkla bildirilen bir şikayettir. En sık sebep fizyolojik yumurtlama kistlerinin yarattığı gerginlik ağrısıdır. Gebelik ilk 3 ayında işlev yapan bu kistlerin salgıladığı progesteron hormonu gebeliğin devamını temin eder. Gebeliğin erken devrelerinde büyüme eğilimi olan bu kist 10 haftadan itibaren işlevi sona ermesiyle küçülür ve ağrı şikayeti de azalır. Bu kistin sapı etrafında dönüp torsyon denen duruma sebep olabileceğinden doktora danışmanızda fayda vardır. Ayrıca diğer karın ağrısı sebepleri ile ayırıcı tanısı gerekebilir. Ayrıca hafif adet sancısı tarzındaki ağrılar ara sıra hissedilebilir. Bunların sık olarak hissedilmesi bir problemin işareti olabilir. İlk 3 aydaki yeterli beslenememe nedeniyle barsakların tembelleşmesi ve gaz birikimi ile kabızlık da karın ve kasık ağrılarına sebep olabilir. Bu durumda da çözüm barskları düzenleyici diyet uygulamak veya bitkisel ilaçlarla gaz ve kabızlığın tedavisidir.

Düşük Ağrısı

Düşük öncesi veya kanama ile beraber olan ağrı genelde kramp tarzındadır ve belirli aralıklarla gelir. Adet ağrısı ile benzerlik gösterir. Genellikle önerilen yatak istrahati ve bazı ilaçların kullanımıdır. Uzun sürdüğü durumlarda kanama da meydana gelebilir.
    Anormal Karın Ağrıları

Gebelik ile beraber olan karın ağrılarının bir bölümü normal gebelikle ilgili olmayan fakat ciddiyet taşıyan durumlar da olabilir. Erken gebelikte özellikle dikkatli olunması gereken dış gebeliktir. Dış gebelikte gebelik testi müspet olmasına rağmen rahim içinde gebelik saptanmaz ve karın içine kanamaya sebep olarak cerrahi müdahale için sebep oluşturabilir. Diğer sebepler apandisit, mide kanaması ve diğer barsak hastalıkları olabilir. Belirtiler gebe olmayan kişilerle benzerdir

2. Cevap: Hamilelikde ilk 3 aydaki ağrılar
    tekrar teşekkürler ablcım

3. nisan

nisan Yeni Üye

Cevap: Hamilelikde ilk 3 aydaki ağrılar
    rica ederim canim,sevgiler

Hamilelikde ilk 3 aydaki ağrılar konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Hamilelikde doğal vitaminler

Hamilelikte folik asit ve demir dışındaki diğer vitaminlerin doğal yollardan alınmasının daha yararlı olduğu belirtiliyor.Hamilelikte alınan vitaminlerin, bebeğin gelişimi üzerindeki önemini vurgulayan uzmanlar bu vitaminlerin doğal yollardan alınmasının daha yararlı olduğunu söylüyorlar. Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi...
  2. hamilelikde kaşıntı normalmidir

hamilelikte ayak kaşıntısı gebelikte ayak kaşıntısı hamilelikte el ve el ve ayaklarda kaşıntı Gebelikte kaşıntı nispeten sık rastlanan belirtilerden biridir. Bu kaşıntı gebeliğin kendisinden kaynaklanan bir durum olabilir veya gebe olunmayan dönemlerde kaşıntı yapan durumlar gebelik dönemine rastlamış olabilir....
  3. hamilelikde fazla kilo almamak için suni tatlandırıcı kullanabilirmiyim

gebelikte fazla kilo almamak için gebelikte kilo almamak için Günümüzde Nutrasweet (aspartam) veya diğer suni tatlandırıcı maddeleri içeren birçok diyet gıda maddesi yaygın olarak tüketilmektedir. Bu ürünlerin kullanımı gebe olmayan kişilerde güvenlidir. Gebelik sırasında suni tatlandırıcıların kullanımı ile ilgili çok fazla...
  4. hamilelikde süt içmem bebeğime ne kadar faydalıdır

ne kadarlik hamileyim ne kadarlık hamileyim hamilelikde bebeğim kadarlık Hamile olduğunu çevresine söyleyen bir kadın bir anda büyük bir bilgi ve öneri bombardımanına maruz kalır. Aile büyükleri başta olmak üzere daha önce bir hamilelik deneyimi geçiren çevredeki herkes kendi bildiği doğruları yeni hamileye empoze etmeye...
  5. hamilelikde Preeklampsi nedir tedavisi mümkünmüdür

preeklampsi tedavisi hamilelikte idrarda protein çıkması preeklampsi nedir gebelikte idrarda protein çıkması hamilelikte kaçağı Preeklampsi nedir? Preeklampsi hamilelik döneminde beliren, hamileliğin anormal seyrettiği bir durumdur. Nedeni bilinmeyen tansiyon yükselmesine neden olur, idrarla protein kaybı başlar ve normalde damarlar içinde tutulması gereken sıvının büyük kısmı vücut...
  6. Aydaki arsalar satışa çıkarıldı

Arkadaşalr garip ama Aydaki arsalar satışa çıkarıldı diye bir haber aldım sizde duydunuz mu
  7. Ayda arsa almak isteyenler aydaki arsalar satılıyor!

aydaki arsalar satışa çıkarıldı ayda arsa Evet evet yanlış okumadınız Melek'ler:) Ayda ki arsalar satışa çıkarılmış ve en çok arsa alanlar ise Çek Cumhuriyeti vatandaşlarıymış Melek'lerim:) Şimdi gelin bu ilginç haberin tüm detaylarını okuyalım arkadaşlarım:) 3 bin Çek Cumhuriyeti vatandaşı Ayda arsa satın aldı.Macar Haber Ajansı tarafından yayımlanan haberde; Galaktik Ajansı isimli Çek...
  8. son 3 aydaki kasılmalar normal mi?

kasılmaların şekli nasıldır Kasılma süresi ne kadar olur Merhaba Zaman ilerledikçe kasılmalarda artıyor Tabi bu her gebelikte olacak diye birşey yok Benim hamileliğimde pek olmadı mesela kasılmalar genellikle30’uncu haftada başlayan, düzensiz aralıklarla gelen ve anne adayını fazla rahatsız etmeyen kasılmalar. Ağrı kesiciler içildiğinde genellikle geçer, tabii bunlar doktorun önerdiği...
  9. ağrılar

slm kızlar ben yenı katılşdım benım 2.5 yasında bır kızım var ve 2 cıyı de ıstıyoruz ben 15 gun once sogan kurunu yaptım bır hafta ve sımdı 2 gundur kasıklarımda agrı var ayakta olunca belıme vuruyor göğüslerımdede arav sıra ani sızı hıssedıyorum adetıme de 8 gun var acaba nedendır bır bılgınız varmı :melek:
  10. agrılar

slm kızlar ben yenı katılşdım benım 2.5 yasında bır kızım var ve 2 cıyı de ıstıyoruz ben 15 gun once sogan kurunu yaptım bır hafta ve sımdı 2 gundur kasıklarımda agrı var ayakta olunca belıme vuruyor göğüslerımdede arav sıra ani sızı hıssedıyorum adetıme de 8 gun var acaba nedendır bır bılgınız varmı

Sayfayı Paylaş

Meleklermekani.Com misafirleri bu sayfayı şunları arayarak geldiler :

1. hamilelikde sancilar

,
  2. hamilelikde qarin altinda agrilar

,
  3. hamilelikde qarin agrisi

,
  4. hamilelikde sanci,
  5. hamilelikde qarinda sancilar,
  6. hamilelikte yanlarda sancı,
  7. hamilelikte sanci olmasi normal mi,