Hamilelikde ilk 3 aydaki ağrılar

Konu, 'Gebelik' kısmında nisan tarafından paylaşıldı.

 1. hamileliğin ilk aylarında sancı gebelikte karın ağrısı normalmi gebeliğin ilk aylarında sancı hamilelikte karın ağrısı normalmi hamilelikde agrilar
  Hamilelik sürecinin başlaması ile beraber kendimizi dinlemeye başlarız. Hissettiğimiz her belirtide doktorumuzu arasak mı diye aklımızdan geçirip, çevremize "bu normal mi?" diye sorular sorarız. Sitemizin Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Murat Keskin'e erken genelik ağrılarını sorduk. İşte 3 ana başlık altında uzmanımızın yaptığı açıklamalar.

  Fizyolojik Ağrılar

  Erken gebelikte ağrı sıklıkla bildirilen bir şikayettir. En sık sebep fizyolojik yumurtlama kistlerinin yarattığı gerginlik ağrısıdır. Gebelik ilk 3 ayında işlev yapan bu kistlerin salgıladığı progesteron hormonu gebeliğin devamını temin eder. Gebeliğin erken devrelerinde büyüme eğilimi olan bu kist 10 haftadan itibaren işlevi sona ermesiyle küçülür ve ağrı şikayeti de azalır. Bu kistin sapı etrafında dönüp torsyon denen duruma sebep olabileceğinden doktora danışmanızda fayda vardır. Ayrıca diğer karın ağrısı sebepleri ile ayırıcı tanısı gerekebilir. Ayrıca hafif adet sancısı tarzındaki ağrılar ara sıra hissedilebilir. Bunların sık olarak hissedilmesi bir problemin işareti olabilir. İlk 3 aydaki yeterli beslenememe nedeniyle barsakların tembelleşmesi ve gaz birikimi ile kabızlık da karın ve kasık ağrılarına sebep olabilir. Bu durumda da çözüm barskları düzenleyici diyet uygulamak veya bitkisel ilaçlarla gaz ve kabızlığın tedavisidir.

  Düşük Ağrısı

  Düşük öncesi veya kanama ile beraber olan ağrı genelde kramp tarzındadır ve belirli aralıklarla gelir. Adet ağrısı ile benzerlik gösterir. Genellikle önerilen yatak istrahati ve bazı ilaçların kullanımıdır. Uzun sürdüğü durumlarda kanama da meydana gelebilir.

  Anormal Karın Ağrıları

  Gebelik ile beraber olan karın ağrılarının bir bölümü normal gebelikle ilgili olmayan fakat ciddiyet taşıyan durumlar da olabilir. Erken gebelikte özellikle dikkatli olunması gereken dış gebeliktir. Dış gebelikte gebelik testi müspet olmasına rağmen rahim içinde gebelik saptanmaz ve karın içine kanamaya sebep olarak cerrahi müdahale için sebep oluşturabilir. Diğer sebepler apandisit, mide kanaması ve diğer barsak hastalıkları olabilir. Belirtiler gebe olmayan kişilerle benzerdir
 2. Cevap: Hamilelikde ilk 3 aydaki ağrılar

  tekrar teşekkürler ablcım
 3. Cevap: Hamilelikde ilk 3 aydaki ağrılar

  rica ederim canim,sevgiler

Sayfayı Paylaş

Meleklermekani.Com misafirleri bu sayfayı şunları arayarak geldiler :

 1. hamilelikde agrilar

  ,
 2. hamilelikte sancı

  ,
 3. hamilelikde sancilar

  ,
 4. gebelikte sancı,
 5. gebelikte sancılanma,
 6. gebelikte karinda sanci,
 7. hamilelik zamani qarin agrisi,
 8. hamilelikte sancilar,
 9. hamilelikde,
 10. hamileliyde agrilar,
 11. hamilelikte sancı neden olur,
 12. hamilelik zamani agrilar,
 13. hamileyken ara sira sancilanmak,
 14. gebelikte kanama sanci,
 15. hamileliginin ilk haftalarinda karinda gerginlik