Hamilelikle ilgili tüm merak edilen sorular ve cevaplar

Uzman SühaN

Administrator
Hamilelikle ilgili tüm merak edilen sorular ve cevaplar
hamilelik belirtileri nelerdir,hamilelikte kabızlık,hamilelikte kanama,hamilelikte hangi testler mutlaka yapılmalı,hamilelikte baş ağrısı,hamilelikte bebeğin kalp atışı,gebelik sorunları hakkında bilgiler

ge.jpg

Hangi testler mutlaka yapılmalı?
İdrar testi kan gurubu kan sayımı hepatit b ve bazı enfeksiyon araştıran testler yapılmalıdır.

1- Hamileliğin belirtileri nelerdir?
En önemli belirtiler den biri adet gecikmesidir.

Bulantı yorgunluk duygusal gerginlik
Göğüslerde hassasiyet
sık idrara çıkma hamilelik belirtileri arasındadır

2 Sigara içmek gebeliği etkiler mi?

Elbette evet. Sigara bebeğinize giden oksijeni azaltır ve gelişim bozukluğuna yol açar. Erken doğumu tetikler.

3- Adetim üç hafta gecikti fakat doktor sekiz haftalık hamile olduğu mu söyledi olabilir mi?

Doktor son adet dönemini göz önüne alarak hamilelik tarihini hesaplar yaklaşık doğum tarihini belirler. Döllenme ve gebelik son adet tarihinizden 2 hafta sonrasına denk gelen günlerdeki yumurtlama döneminde gerçekleşir.

4- Hamileliğim çok yeni ve sık sık başım ağrıyor ne yapacağım?

İlk haftalarda damarlarda genişleme ve buna bağlı baş ağrısı meydana gelir. Genellikle dinlenme ile geçer.

5- 3–4. ayda yok olur. Doğum tarihi nasıl hesaplanır?

Tahmini doğum tarihi son adet tarihinden itibaren 280 gün veya 40 haftadır. Son adet tarihine yedi gün ekleyip üç ay geri gittiğinizde doğum tarihini bulursunuz.

6- Adetlerim düzensizdi. Doğum tarihini nasıl hesaplarım?

Bunu belirlemek çok zordur. Ancak ultrasonagrafi ile mümkün olabilir.

7- Bebeğimin kalp atışlarını ilk ne zaman duyarım?

Bebeğin kalp atışları 10–12 hafta arasında duyulmaya başlanır. Dopler ultrasound ile duyulabilir.

8- Mide bulantım çok fazla bu nezaman geçer?

Gebeliğin 8.haftasında başlayan bulantılar yaklaşık 16. haftada kaybolur. Yediklerinize dikkat ederek bunu biraz önleye bilirsiniz.

9- Kabız oluyorum bunu nasıl önleyebilirim?

Bol bol sıvı alarak ve lifli besinler tüketerek bunu önleyebilirsiniz. (kepek ekmeği gibi)

10- Nasıl Sağlıklı bir gebelik geçiririm?

Sağlıklı ve dengeli beslenerek sigara ve alkolden uzak durarak doktor kontrolünü aksatmayarak sağlıklı bir gebelik geçirirsiniz.

11- Bebeğin anormal olacağı hissine kapılıyorum?

Gebelerin çoğu doğuma dek zaman zaman bu endişeye kapılır. Oysa bu ihtimal sadece %3 tür.

12- Hamile olduğumu fark etmeden alkol almıştım ne olacak?

Bu alkol bebeğe zarar vermez ancak gebelik süresince alkolden uzak durmalısınız.

13- Bebeğin hareketlerini ne zaman duyarım?

20. hafta civarında hissedebilirsiniz. 24. haftaya dek duymassanız doktorunuza haber verin.

14- Bebeğin cinsiyeti ne zaman ultrasonda belli olur?

Deneyimli doktorlar 12. haftadan sonra belirleyebilir. 20. haftadan sonra kesinleşir. Hamileyken bilgisayar kullanmak zarar verirmi? Bilgisayar yayılan ışınlardan etkilenmemek için 50.cm uzakta olun.

15- AFP testi nedir?

AFP bebeğin karaciğerinden salgılanan ve annenin dolaşım sistemine geçen bir proteindir. Bu düzeyin normalin altında veya üstünde olması bebekteki anormali göstergesi olabilir. Bu test 16. hafta ile 18. haftada yapılmalıdır.

16- Hamilelikte çatlaklar nasıl önlenir?

Cilt yapınıza göre gerilme ile çatlaklar meydana gelebilir. Bu çatlakları engellemek için herhangi bir ürün yoktur.Cilt nemlendiriciler bunu engellemeye yararlı olabilir.

17- Karnımın ortasında oluşan koyu çizgi kalıcı mı?

Açık tenli kadınlarda bu koyulaşma ve memelerde koyulaşma oluşabilir. Bunun engellenmesi olası değildir ama gebelikten sonra kaybolur.

18- Karnım ne zaman büyüyecek?

İlk gebelikte 16. haftada karnın altında şişlik belli olur. İkinci gebelikte daha önce belli olabilir.

19- Kedilerim var bunlar bebeğe zararlımı?

Kediler toksopşazma olarak bilinen bir parazit taşırlar. hamilelikte bu parazit alınır ve bebekte enfeksiyon oluşursa zeka geriliği körlük ve bazı anormalliklere yol açabilir.

20- Suni tatlandırıcı kullanmak zararlımıdır?

Düşük dozda alındığında zararlı olmayabilir.

21- Sıcak banyo zaralı mıdır?

Bu vücut ısısını arttırdığı için zararlı olabilir ama ılık banyonun hiç zararı yoktur.

22- Hamileliğim sırasında güneşlenebilir miyim?

Dikkatli olarak ve kısa süreli ve koruyucu kremler kullanarak güneşlenebilirsiniz. Güneşin deride lekelenmelere yol açacağını unutmayın.

23- Doktor kontrolüne sık sık gitmeye nezaman başlayacağım?

28. haftadan sonra kontrolleri sıklaştırın. 36. haftadan sonra her hafta doktora gitmelisiniz.

24- Nefes darlığı ve çarpıntı hissediyorum normal mi?

Büyüyen rahim derin nefes almayı güçleştirir. Kalp atılımı da gebelik döneminde artar. Yorgunluk çarpıntıya yol açar. Bu şikâyetler dinlenince azalır. Bacaklarımda mor çizgiler oluşuyor. Bu mor lekeler varistir. Artan östrojen düzeyleri ve damar içi basınca bağlıdır. Şişlik ve ağrı oluşturabilir.

25- Geceleri çok sık rüya ve kâbuslar görüyorum doğal mı?

Artan hormonlara ve bebekle ilgili kaygılar buna neden olur. Çok normaldir.

26- Son üç aylık dönemde uyumakta güçlük çekiyorum ne yapmalıyım?

Çoğunlukla gebeliğin 36. haftasında rahat uyku uyumak çok zorlaşır. Gündüz uyumamanız akşam yemeğini hafif yemeniz ılık banyo ve ılık süt uyumayı kolaylaştırır.

27- 28. haftadayım ve lekelenmem oluyor bu normal mi?

Hayır, bu normal değildir. Hemen doktora haber vermeniz gereken bir durumdur.

28- Doğum derslerine katılmalı mıyım?

Bu iyi bir fikir olabilir. Bu derslerde bilgi ve deneyimler paylaşılır. Doğuma daha kolay hazır olursunuz.

29- Kaç haftadan sonra doğan bebekler yaşayabilir?

Gebeliklerin % 10 u erken doğumla sonuçlanır. Yeni doğan bebekler için yoğun bakım ünitesi olan hastanelerde 26 haftalık doğan bebekler yaşayabilir. 28. haftadan sonra doğan bebeklerin yaşama şansı çok yüksektir.

30- Erken doğumun başladığını nasıl anlarım?

Bir saatte dörtten fazla kasılmanız oluyorsa ve bu durum bir saatten fazla sürüyorsa erken doğum eğilimi anlaşılır. vajinal akıntıda artışta bunu gösterebilir. Hemen doktoru nuzu arayın.

31- Aniden bebeğin aşağı indiğini fark ettim ama kasıklarımda basınç var normal mi?

36. haftada çok gebelikte görülen bir durumdur. Bebeğin aşağı inmesi nefes almanızı rahatlaştırır ama daha sık idrara çıkma ihtiyacı duyabilirsiniz. İkinci gebeliklerde bebeğin inmesi doğuma kadar gecikebilir.

32- Nişanenin geldiğini nasıl fark ederim?

Hamilelik boyunca rahim ağzında biriken salgılardan oluşan nişan rahim ağzı yumuşamaya başlayınca atılır.

Midem bulaniyor onun yanısıra başım da dönmede eşlik ediyor eşimle 27 mart beraber olduk bundan bir hafta önce gebelik testi yaptım negatif çıktı göğsümde ağrı ve hassasiyet var belim çok fena ağrıyor kasığında batma gibi sancılar oluyor tansiyonum düşük sizce hamilemiyim

Midem bulaniyor onun yanısıra başım da dönmede eşlik ediyor eşimle 27 mart beraber olduk bundan bir hafta önce gebelik testi yaptım negatif çıktı göğsümde ağrı ve hassasiyet var belim çok fena ağrıyor kasığında batma gibi sancılar oluyor tansiyonum düşük sizce hamilemiyim

Merhaba, belirtilerden yola çıkarak gebelik teşhisi yapılmaz. Bu yanlış ve yanıltıcı olur. 1 hafta önce gebelik testini yapmışsınız. Şayet gecikme olmadan test yaptıysanız negatif sonuç almanız muhtemel. Adetinizde gecikme varsa tekrar gebelik testi yapın.

Geri