gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.224
    Ödül Puanları:
    113

Hamilelikte bol çeşit, zengin mönü

Konu, 'Gebelikte beslenme' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

Anne adaylarına et, tavuk gibi proteinden zengin besinleri tüketmelerini, bol taze sebze ve meyve yemelerini, boya ve koruma maddesi içeren hazır yiyeceklerden ve gazlı içeceklerden kaçınmalarını önerilir. Bu dönemde enerji ihtiyacının karşılanabilmesi için, tüm besin gruplarından 8 süt grubu; et, sebze-meyve, ekmek-tahıl ve yağ grubu kişiye özel bir şekilde tüketilmelidir. Alınan proteinin % 60’ı biyolojik değeri yüksek besinlerden karşılanmalıdır. Protein değeri yüksek besinler hayvansal kaynaklı et, süt, peynir, yumurta gibi besinlerdir. Süt ve süt ürünlerinin tüketilmesi, hamilelik ve emzirme döneminde protein ve kalsiyum açısından idealdir. Hamilelikte artan kalsiyum ihtiyacını giderebilmek için, 500 mg ek yapılması gerekir. Hamile bir kadın güçlü kemikler ve dişler için bebeğe gerekli olan kalsiyum ve diğer elementleri sağlamak amacıyla günde en az 1-2 bardak süt içmelidir.
    D vitamini takviyeli sütler varsa bu çok daha iyi olur. Gaz ve hazımsızlık nedeniyle (laktoz intoleransı) süt içilemeyen durumlarda bunun yerine, peynir ya da yoğurt yenebilir. Kalsiyum alımının yetersiz olması durumunda dışarıdan verilecek ilaçlarla da destek sağlanabilir. Süt, yoğurt, peynir, pekmez, fındık ve kuru baklagiller gibi kalsiyumdan zengin besinler, gebenin yemek listesinde yer almalıdır. Bu dönemde gebenin kalsiyumun etkinliğini artırmak hamile bayanların 400 mikrogram D vitamini almaları gerekir. D vitamini beslenmenin yanı sıra; en çok güneş ışınları ile sağlanır.

Gebelik süresince antioksidan etki gösteren, bebeği besleyen kan damarlarında olumlu etkileri olan omega yağ asitleri (balık) haftada 2-3 kere tüketilmelidir. Bunun yanında bebeğe zararlı olabilecek bir takım bakterilerden dolayı midye, karides gibi kabuklu deniz mahsulleri, hamilelik boyunca önerilmez. Bunların yanında pastörize olmayan süt ve süt ürünlerini kullanmaları da tavsiye edilmez. Burada genelde köylerden gelen ev yapımı peynirler sorun olabilir. İlave olarak özellikle bebeğin organlarının gelişim dönemi olarak değerlendirdiğimiz ilk 3 ay, hamilelerin fazla kahve ve çay içmemeleri gerekir. Günde 1-2 adet çok koyu olmayan çay içilebilir, yine anne adayı isterse tercihen günde 1 tane kafeinsiz kahve içebilir. Üçüncü aydan sonra biraz daha fazla miktarlara izin verilebilir. Fast-food olarak tabir edilen yemek şekli genel olarak besin değeri fazla olmayan ancak kalorisi yüksek bir tarzıdır. Yüksek oranda yağ ve katkı maddesi içerdiği için hamilelikte önerilmez.

Hamilelikte bol çeşit, zengin mönü konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Bolu

Bolu

BOLU GENEL BİLGİLER Yüzölçümü: 11.051 km² Nüfus: 380.543 (1990) İl Trafik No: 14 Yeşil ve mavinin kucaklaştığı, birlikte uyuyup uyandığı, rüzg226;rın başı dumanlı dağlarda efsanelerin en dramatiklerinden birini h226;l226; fısıldadığı, binlerce yıldır bir çok uygarlığın filizlenip boy attığı ve meyvelerini bıraktığı şehirdir Bolu. Bolu'nun, tabiat, insan ve tarihin el ele verip...
  2. zengin

zengin

Paralı kimse görmek hayra delalet eden şeyler de görülürse ticarette para kazanmaya, hayra delalet eden şeyler görünmes ise iflas etmeye, Kişinin kendisine 'paralı adam' dendiğini görmesi, salih biri ise sermayesiz kar ve kazanç elde etmesine, fasık birii ise sözüne güvenilmez biri olduğuna; Zengin biri olduğunu görmek yoksulluğa, kanaat sahibi olmaya delalet eder.Rüyada zengin birini görmek...
  3. Hamilelikte bol balık yemek bebeğin uzun olmasını sağlıyor

Hamilelikte bol balık yemek bebeğin uzun olmasını sağlıyor

hamilelikte ton balığı yemek gebelikte balık yemek hamilelikte beslenme balık çeşitleri en faydalı 12 bin kadın üzerinde yapılan araştırmaya göre hamileliğin son aylarında bol bol balık tüketen kadınların bebekleri, diğerlerinden daha uzun boylu ve kilolu olarak doğuyor. Hamileliğin son aylarında anneleri bol bol balık tüketen bebekler, diğerlerinden daha iyi gelişiyor. Britanya'da Bristol...
  4. Hamilelik sonlandırılması (Kürtaj):ve çeşitleri

Hamilelik sonlandırılması (Kürtaj):ve çeşitleri

istenmeyen gebelik nasıl sonlandırılır gebelik sonlandırma yöntemleri hamileliği sonlandırma yöntemleri 1 aylık nasıl sonlandırılır kürtaj çeşitleri Hamilelik sonlandırılması (Kürtaj): İstenmeyen hamileliklere son verilmesi amacı ile yapılır. Ülkemizde 10 haftalık gebeliğe kadar hamile kadının rızası ile yapılmaktadır. Hamile kadın reşit ise ve bekar ise kendi onayı yeterli olmaktadır, evli...
  5. Menü mü Mönü mü ?

Menü mü Mönü mü ?

menümü mönümü mönü mü menü mü menü mönü Merak ediyorum melişler Menü mü mönü mü ? Googleyede yazdım sözlüktende baktım ikiside oluyor anlamadım ki ben hangisi doğru bir yardım ediverin melişler.

Sayfayı Paylaş