gebe
  1. TİTAN

TİTAN *Melekler Mekanı*

Beğenilen Mesajlar:
    2.685
    Ödül Puanları:
    113

Hamilelikte Depresyon ve Antidepresan Kullanımı Hakkında Bilgiler

Konu, 'Gebelik' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

Bu konu; gebelikte depresyon ve antidepresan kullanımı hakkında bilgiler vermektedir.

Sevgili melekler, günlük hayatın koşturmacası ve karşılaşılan sıkıntı ve de üzüntüler karşısında bzen bünye yenik düşer ve kendi kendine aşabildiğiniz sorunlarınızı artık aşamadığınızı farketmeye başlarsınız. Bu gibi durumlarda profesyonel destek almak en doğrusudur. Depresyon tedavisi alan ve antidepresan kullanan kadınlar eğer gebe kaldıklarını öğrenirlerse ne olur ? Kullandıkları ilacın ve gördükleri tedavinin gebeliğe zararı olur mu? Cevaplar makalemizde..

Depresyon üreme çağındaki kadınlarda sık olarak rastlanır. Gebelerin de
    %10-20’sinde depresyon görülür. Destek gruplarına katılım, psikoterapi ve ilaç kullanımı tedavi seçenekleridir. Gebelik öncesi depresyon tanısı ile tedavi alan hastalarda kısmi cevap olur olmaz veya gebelik tespit edilir edilmez antidepresanların erken kesilmesi durumunda depresyonun tekrarlama olasılığı yüksektir. Fakat gebelik öncesi paroksetin ve venlafaksin grubu antidepresan başlanan hastalarda gebelik tespit edildiğinde bu ilaçlar kalp anomalisi riskini arttırdığı ve yenidoğanda yoksunluk sendromuna (bebekte titreme, mide -bağırsak problemleri, uyku bozuklukları ve tiz sesle ağlama) neden olabileceğinden kesilmeleri önerilir. Serotonin gerialım inhibitörlerinden fluoksetin (prozac, depreks, depset,florac, fulsac) gebelikte kullanımının bebek üzerine etkisi en fazla araştırılan depresyon ilacıdır. İlk trimesterde bile kullanımının bebek üzerine olumsuz etkilerinin olmadığı çalışmalarla kanıtlanmıştır. Sertralin, sitalopram, essitalopram gibi diğer serotonin gerialım inhibitörleri yeni kuşak ilaçlardır. Doğumsal anomalilerle ilişkili bulunmamışlardır fakat bu ilaçlar daha küçük ölçekli çalışmalarda incelenmişlerdir ve güvenirliliklerinin
    kanıtlanması için daha geniş çaplı araştırmalara ihtiyaç vardır.

Hamilelikte Depresyon ve Antidepresan Kullanımı Hakkında Bilgiler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Hamilelik ve Toksoplazma hakkında bilgiler

Hamilelik ve Toksoplazma hakkında bilgiler

Hamilelik ve Toksoplazma Gebelik ve Toksoplazma Pek çok kişi etraflarında bir kadının kediden bulaşan bir hastalık yüzünden düşük ya da ölü doğum yaptığı öykülerini duymuştur. Bu öyküler nedeni ile hamile kadınlar genelde kedi köpek gibi evcil hayvanlardan uzak durmaya çalışırlar. Hatta hamilelik öncesinde evlerinde bu tür evcil hayvan besleyenler ya bu dostlarını ebediyen terk ederler ya da...
  2. Fartual kullanımı ve hamilelik ihtimali hakkında

Fartual kullanımı ve hamilelik ihtimali hakkında

Merhaba kızlar hepiniz meleksiniz takip ediyorum sizleri. Ben en son 08 Temmuzda adet oldum ve Ağustos ayındada adet olmadığım için doktora gittim betahck baktı doktor ve negatip dedi. Farlutal verdi kullanımı bitti şu anda. Ama ben hala adet olmadım ve şişliğim var. Böyle saplanıyor gibi oluyor ve 3-5 saniye sürüyor. Birde pko hastasıyım bu konu hakkında bilgileriniz var mı paylaşın ya...
  3. depresyon ve belirtileri hakkında bilgi var mı

depresyon ve belirtileri hakkında bilgi var mı

Kızlar ben heralde depresyona giriyorum. Bu depresyon ve belirtileri hakkında bana bilgiler vermeniz mümkün müdür ?
  4. Kafuru Özellikleri ve Kullanımı Hakkında Bilgiler

Kafuru Özellikleri ve Kullanımı Hakkında Bilgiler

Kafurun özellikleri Kafur ağacının Faydaları Kafurun yararları Alternatif tıp tedavilerinde kullanılan kafuru, özellikleri ve kullanımı hakkında bilgiler veriyoruz sizlere :) Kafuru renksiz, şeffaf, billuri yapılı, gevrek parçalarıdır. Kokusu hususi ve keskin, lezzeti sonradan serinlik veren acı ve yakıcıdır. 204 santigrat derecede kaynar. Adi sıcaklıkta uçar. Suda çok az erir. Alkolde,...
  5. Antidepresan ilaçların zararları nelerdir ?

Antidepresan ilaçların zararları nelerdir ?

Antidepresanlar , stres, kaygı bozuklukları ,uykusuzluk ve depresyo nun medikal tedavisin de kullanılır.Günümüz de antidepresan kullanmayan nerdeyse yoktur diyebiliriz.Depresyon yineliyici bir hastalıktır.Daha önce depresyon geçirmiş olmanız bu riski yükseltir.Depresyon bana göre kanser den veremden daha tehlikeli bir rahatsızlıktır.Yaşamayan bilmez diyerek ,depresyo nun nedenleri ni...

Sayfayı Paylaş