gebe
  1. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0

Hamilelikte egzersiz yapmak erken doğumu önlüyor

Konu, 'Gebelik' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

Hamileliğin ilk altı aylık döneminde yapılacak sıkı egzersizin erken doğum riskini azaltabileceği bildirildi. Kuzey Carolina-Capel Hill Üniversitesi’nden Dr. Kelly R. Evenson, hamileliğin 37. haftasından önce yapılan doğumların erken doğum olduğunu belirterek, bu tür doğumların Kuzey Amerika ve Avrupa’da yenidoğan ölümlerinin önde gelen nedenleri arasında yer aldığını söyledi. Nedeni bilinmiyor Erken doğumun nedenlerini tam olarak bilmediklerini ve ‘erken doğuma yol açabilecek biyolojik değişikliklere neden olabileceği için, hamilelerin sıkı egzersiz yapıp yapmaması’ konusunda kuşkular bulunduğunu kaydeden Evenson, araştırmalarını tek bebeğe hamile olan 1699 kadınla yaptıklarını belirtti. Kadınlarla telefonla yapılan görüşmelerde, kadınların, hamilelikten önceki 3 ay, hamileliğin ilk üç aylık dönemi ve ikinci üç aylık döneminde yaptıkları düzenli egzersizler belirlendi.
    Çeşitli egzersizler
    Görüşmeler sonunda araştırmacılar, kadınların yüzde 22’sinin hamilelikten önce, yüzde 14′ünün ilk üç ayda, yüzde 8′inin de ikinci üç aylık dönemde egzersiz yaptığını, yüzde 22′lik bölümün haftada 4 saat, hamilelik döneminde spor yapanların ise haftada 3 saat bu faaliyetlere zaman ayırdığını saptadı. Kadınların yaptığı egzersizler arasında jogging, bisiklete binme, yüzme, aerobik ve diğer hızlı dans türleri bulunduğu kaydedildi.

Etki nedeni meçhul
    Araştırma sonunda, hamilelik öncesi sporun erken doğum riskine etkisi bulunmadığı, ancak hamileliğin ilk iki dönemindeki egzersizin, erken doğum riskini, ilk dönemdekilerde yüzde 20, ikinci dönemdekilerde yüzde 48 oranında azalttığı ortaya çıktı.
    Bu sonuçlara rağmen, araştırmacılar, sıkı egzersizin erken doğum riskini neden azalttığını henüz bilmiyor. Evenson, araştırma sonuçlarının daha sağlam temellere oturtulması için, kadınların bu tür faaliyetlerinin kontrol edileceği klinik deneylere ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Hamilelikte egzersiz yapmak erken doğumu önlüyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. hamilelikte egzersiz..

hamilelikte egzersiz..

Hamilelikte Egzersiz Kadının yaşamında en çok stres yaratan durumların başında gebelik gelir. Gebelik hem psikolojik hem de fiziksel olarak kadında çok büyük değişikliklere neden olur. Bu 280 günlük dönemde yapılacak egzersizler hem genelsağlık açısından hem de doğuma hazırlık açısından oldukça önemlidir.Gebelikte egzersize başlamak için genelde yapılanın aksine son 3 ayı beklemek...
  2. erken hamilelik

erken hamilelik

merhabalar ben siteye yeni üye oldum. henüz 3 aylık evliyim.bu ay adetime 10 gün kala korunmadık.adetlerim her ayın 15 inde düzenli olarak gelirdi.fakat bu ay 8 gün erken geldi.ama lekelenme olarak.yani her ay olduu gibi değildi.bugün dr a gittim.Dr hamile olabilirsin dedi.ultrasonda baktı bişey yok dedi.Bi de kan testi yaptıralım emin olalım dedi.Kan testindede çıkmadı.bu kadar kısa sürede...
  3. Ağrı çekmeden rahat bir doğum için egzersiz yapmak gerekli

Ağrı çekmeden rahat bir doğum için egzersiz yapmak gerekli

Egzersiz ve ağrısız doğum,ağrısız doğum yapmak, dogru egzersiz ve rahat doğum Doğru yapılan egzersizin faydaları nelerdir? Gebelikte oluşabilecek bel ağrısı, kabızlık, bacaklarda şişlik (lenfatik ve venöz dolaşımı arttırarak) problemlerini en aza indirir, Gebelikte gelişebilecek şeker hastalığından ( gestasyonel diabet) korur veya tedavi eder, Hamilenin duruşunu geliştirir, Moral...
  4. Egzersiz ve Beslenme- Hamilelikte egzersiz

Egzersiz ve Beslenme- Hamilelikte egzersiz

Merhaba, Bu benim abimin çok yakın bir kız arkadaşının sitesi. Spor eğitmenliği ve beslenme üzerine eğitim almış galiba. Egzersiz ve Beslenme ile ilgili akademik çalışmalara yer veriyor sitesinde. Ben çok sık giriyorum bişeyler öğrenmek için. Bu aralar hamile olduğum için hamilelikte egzersizler ile ilgili yazılara bakıyordum...
  5. erken hamilelik

erken hamilelik

merhabalar kızlar Yazdıklarınız okuduktan sonra bende yazmaya karar verdim. son regli dönemim 10.11.2015 de geçirdim son günlerinde kahverengi lekelenmeler oldu ama fazla üstünde durmamıştım. Şimdi ise göğüslerimde hafif hassasiyet ve kasık ve bel ağrısı çekmekteyim sanki regli olacakmış gibi... Soğuklardan olabilir mi ? Yoksa erken hamilelik olabil mi? Yorumlarınızı bekliyorum Kızlarrrr

Sayfayı Paylaş