gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.213
    Ödül Puanları:
    113

Hamilelikte en rahat yatış şekli nedir?

Konu, 'Gebelik' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

hamileyken hangi tarafa yatmalı hamilelikte uyuma şekilleri hamilelikte yatış şekilleri hamileyken ne tarafa yatmalı gebelikte uyuma Hamilelik geçirenler iyi bilirlerki bebek doğana kadar anne kolay bir şekilde uyuyamaz ve yatış tarzı da kendisini rahatsız edeSon aylarda artık sağa sola bile dönmekte zorluk çeken anne için uyku bir kabusa dönüşor çünkü rahat yatamayan anne uyumakta da haliyle güçlük çeker
    Ben kendimden örnek vermek istiyorum arkadaşlar.Yüz üstü yatmayı çok severim ve geneldede öyle yatarım ama hamileyken maalesef bebeğin sağlığı ve koca göbeğinizden yatamıyorsunuz o pozisyonda:D

Bir evdeki koltuğun minderlerini yere koyup ortasını boş bıraktıp yani büyümüş göbeğimin gireceği şekilde:D ve yüz üstü biraz uzanıp en azından özlemiş olduğu o yatış pozisyondaki özlemimi az da olsa gidermiş oldum.)

Şimdi tüm hamileler için sağlıklı yatış pozisyonlarından bahsetmek istiyorum bakalım en rahat en sağlıklı yatış şekilleri nelermiş

Sırt ve yüz üstü yatış
    Sırt üstü yatış Inferior Vena Cava adlı ana toplar damar sistemine baskı yapacağından önerilmez. Bu durum nefes almada sıkıntı yaratır; sırt ağrılarını ve basurları arttırabilir, sindirim işlemini engelleyebilir, solunumu ve dolaşımı bozabilir ve kan basıncınızın düşmesine neden olabilir.

Yüz üstü yatış da bebeğe baskı yapacağından önerilmez. Ayrıca tahmin edersiniz ki karnınızdan dolayı bu pozisyonda uyumak pek de mümkün değildir.

Sol yan yatış
    Hamilelikte sol yan yatış bebeğe maksimum kan akışı sağlamasından ve annenin böbrek fonksiyonlarını artırmasından dolayı önerilen uyku pozisyonudur. Çünkü böbrek fonksiyon artışı su tutulmasını da azaltır. Ayrıca karaciğerimizin vücudumuzun sağ yanında olmasından dolayı da sola yan yatış karaciğer baskısını da azaltacaktır.

En rahat uyku pozisyonu sol yana yatıp dizlerin karına çekilmesi şeklindedir. Dizlerin arasında yumuşak ve ince bir yastık koyulması da iyi olacaktır. Aynı zamanda sırtın yumuşak bir yastık veya battaniye ile desteklenmesi de önerilmektedir.

Eğer gece uyandığınızda kendinizi sırt üstü yatıyor bulursanız endişelenmeyin. Uyku esnasında pozisyon değiştirmeniz çok normal bir harekettir ve kontrol edilemez. Zaten son trimesterde sırtüstü yatarken rahatsızlık duyacağınızdan bu pozisyona geçiyor da olmayacaksınız; rahatsızlık duyup uyanacaksınız.

İlk 3 ay
    İlk üç ayda istediğiniz herhangi bir pozisyonda yatmanız mümkündür. Sonrasında sol tarafa doğru yatmanız gerecektir. Ama yine de alışkanlığı geliştirmek açısından erken gebelik döneminde yana doğru yatış gerçekleştirebilirsiniz.

2. :osqe:

:osqe: Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    teşekkürler

NİLDA bunu beğendi.
Hamilelikte en rahat yatış şekli nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. hamileyim ve rahat bir gece için hangi yatış biçimini uygulamalıyım

hamileyim ve rahat bir gece için hangi yatış biçimini uygulamalıyım

GEBELİKTE YATIŞ BİÇİMİ Alışık olduğunuz yatış biçiminizden gebelik sırasında vazgeçmeniz, altı yaşındayken oyuncak ayınızdan vazgeçmek kadar zordur. Bu nedenle bir süre uykunuzdan olursunuz, fakat bu durum yalnızca yeni yatış biçimine alışıncaya kadar sürer....
  2. hamieikikte rahat yatış pozisyonu

hamieikikte rahat yatış pozisyonu

hamilelikte rahat yatış pozisyonu ikiz gebelikte yatış pozisyonları selam kızlar...9 aylık yolculugun yarısını tamamladık allaha çok şukur....ama bır sıkıntım var benım.....anne olmus meleklerım yada anne adayları meleklerım yardımınızı beklıyorum..... gecen hafta kalp agrıısyla doktora gıtmıstım kal grafıgı ve ultrasonda sorun cıkmadı....doktor gebelkte bu tur agrılar olabılır dedı...sonra...
  3. Hamilelik en erken ne zaman anlaşılır ?

Hamilelik en erken ne zaman anlaşılır ?

Eveet bebiş bekleyen meleklerim bizler her türlü sorunlarınızı Gebelik bölümümüzden yazarken birşey atladığımızı farkettik. Hamileliğin kaç gün içinde başlayacağı ile ilgili gelen sorulardan dolayı bu konuyu açmaya karar verdik. Buradan sizlere doktor dili ile uzun uzadıya cümleler yazmayacağız arkadaşlarım. Eğer sizin regl tarihinizin üzerinden 10 ila 15 gün geçmişse, sizde göğüslerde...
  4. Norveç'in Yönetim Şekli nedir?

Norveç'in Yönetim Şekli nedir?

Norveç'in Yönetim Şekli nedir bilenleri buraya cevap için bekliyorum.
  5. Sizi en çok ne rahatlatır

Sizi en çok ne rahatlatır

Melekler öfkeli olduğumuz anda istemediğimiz birşeyde ve bunun gibi hayatta karşılaştığımız birçok olaylarda kendimizi kontrol edemeyiz peki neler bizi kontrol edebilir,rahatlatabilir.çoğumuzun cevabı belki aynı olabilir bence yalnız kalmak ve koyu bir türk kahvesi bütün sinirlerimi alır götürür.

Sayfayı Paylaş