gebe
  1. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

Hamilelikte Kilo Alımı Nasıl Olmalı ?

Konu, 'Gebelik' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

Gebelikte Kilo Kontrolü Kilo Alımı Gebelikte Kilo Kontrolü Nasıl Sağlanır

Sevgili melekler, gebeliğin herhalde en hoş olmayan tarafı alınan kilolar. Ama şu da var ki ne yazık ki anne adayları nasılsa bebeğe yarayacak diyerek ellerine ne geçerse yiyorlar, bu çok yanlış. Bu yazımızda gebelikte kilo kontrolü nasıl sağlanır, bilgiler vereceğiz sizlere :)

Hamilelikte genel olarak 11- 16 kg arasında kilo alımı önerilmektedir. Ancak bu, annenin hamilelik öncesi kilo suna bağlı olarak değişiklik gösterebilir...

Hamilelikte kilo alımı doğal bir süreçtir. Ancak bu sürecin dengeli bir şekilde gelişmesi anne ve bebek açısından oldukça önemlidir. Hamilelikte sağlıklı kilo alımı sayesinde sorunsuz bir hamilelik devresi, sağlıklı doğum ve rahat lohusalık dönemi geçirilebilir. Hamilelikte genel olarak 11- 16 kg arasında kilo alımı önerilmektedir.

Ancak bu, annenin hamilelik öncesi kilosuna bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Vücut kitle indeksine bağlı olarak kilo alımı 7 ile 18 kg arasında değişebilir. Obez kadınlarda 7 kilodan daha az kilo alımı yeterli olabilmektedir. Hamilelik sırasında ortalama olarak 12.5 kg alındığında, bunun 9 kg .ını bebek, plasenta, artan kan hacmi ve sıvı birikimi oluşturmakta; diğer 3.5 kg . ise vücutta yağ olarak depolanmaktadır.

1 ay içinde 3 kg .dan fazla ağırlık artışı olan anne adayında beslenme alışkanlıkları gözden geçirilmeli, gerekiyorsa bir diyetisyene başvurulmalıdır.

Tüm anne adaylarına gebelik öncesinde kilo kontrolü öneriliyor olsa da özellikle gebelik dönemlerinde kilo almamaları gerektiği söylenir. Fazla kilolar gebelik döneminde annede bir takım sorunlara sebep olduğu gibi doğumu da zorlaştırabilir aynı zamanda bebek için de risklidir.

Uzmanlar, vücut kütle endeksinin bir ya da iki birim yüksek olduğu durumlarda anne adaylarının gebelik dönemlerinde diyabet ve yüksek tansiyon hastalıkları ile karşılaşma olasılığını göz ardı etmemeleri, yine vücut kütle endeksinin üç ya da daha yüksek birimlerde olan kadınlarda ise düşük ihtimalinin arttığının unutulmaması gerektiği önemle belirtiliyor.

Hamilelikte Kilo Alımı Nasıl Olmalı ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Hamilelikte kaç kilo aldınız??

Hamilelikte kaç kilo aldınız??

Slm hamişler ve hamiş kalmak isteyenler..Ben 5.ay'ı mı doldurmak üzereyim 21.haftamzdayz (hamd olsun) 49 kilo hamile kaldım şuan 53, 53.5 arasnda gidip geliyorum.Merak ettiğim diğer hamişlerin kilo durumu..Şuan kaçncı haftadasnz kaç kilo aldnz ya da bnm hafta'mda kaç kiloydunuz??Yemekten asla ksmıyorum canım ne istiyosa yiyorum çukulata istiyosam hiç affetmen götürrüm.2 günde 1 lt süt biter...
  2. Kızlar Hamilelikte kilo alım hesabı nasıl yapılıyor bilen var mı

Kızlar Hamilelikte kilo alım hesabı nasıl yapılıyor bilen var mı

Kızlar 8 aylık hamileyim ve ben hamiş kalmadan önce 49 kilo idim. Bu hamilelikteki kilo alma şeysi nasıl yapılıyor ki misal ben şimdi toplamda 17 kilo almışım kızlar düşününsene onnnyedi kilooo peki şunu merak ediyorum. Toplamda kaç ile kaç kilo arasında kilo alınıyor. Bunun bir hesap cetveli vs varmı hani boya ve eskiloya göre orantısını arıyorum. Cevap verirseniz sevinirim.
  3. Hamilelikte Kilo Artışı Nasıl Olmalı Kaç Kilo Alınmalı ?

Hamilelikte Kilo Artışı Nasıl Olmalı Kaç Kilo Alınmalı ?

hamilelikte kilo artışı hamilelikte kilo alımı Eğer daha önce gebelik yaşamadıysanız, etrafınızda ki gebelerden kilo alımı ile ilgili şikayetler duymuşsunuzdur melekler. Hamilelikte nasılsa bebeğe yarıyor diyerek önüne geleni, canın çektiğini yemek doğru değildir. Elbette ki nefsi körlemek gerekir, eskiler hep bunu der ama abartmamak lazım. Sonra 25-30 kga çıkan artışlar yaşanabilir ve de...
  4. Hamileliğinizde kaç kilo aldınız melekler ?

Hamileliğinizde kaç kilo aldınız melekler ?

Melekler, gebeliğiniz boyunca aldığınız kilolar çok önemli. Hepsi çocuğa gider düşüncesiylşe bulduğunuzu yutmanız ne kadar yanlışsa, aman dikkat edeyim diye az kilo almanız da bir o kadar yanlış. Önemli olan sağlıklı beslenmek. Eee gebeliğinizde kaç kilo aldınız. Ben ikinci oğlumu net hatırlıyorum, 61 kiloyla başlamış tam 12 kilo alarak 73 ile doğuma girmiştim. Ya siz ?
  5. Hamilelikte önerilen kilo alımı

Hamilelikte önerilen kilo alımı

gebelikte kilo,hamilelikte kilo,hamilelikte kaç kilo alınmalı,gebelikte kaç kilo alınmalı,hamilelik süresince kaç kilo almalıyım,gebelik süresince kaç kilo almalıyım,hamilelikte sağlıklı kilo alımı hakkında bilgiler Hamile kalmadan önceki kilonuza bağlı olarak gebelikte alacağınız kilo belirlenir. Ne kadar kilolu olursanız olun, hamilelik döneminde diyet yapmayı düşünmeyin. Şeker ve yağ...

Sayfayı Paylaş