gebe
  1. BEYZA21

BEYZA21 ♥ سن بنيم جننتيم نفسيمسين ♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    1.524
    Ödül Puanları:
    113

Hamilelikte Listerya enfeksiyonu

Konu, 'Gebelik' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

listerya enfeksiyonu nedir,gebelikte listerya enfeksiyonunun belirtileri,hamilelikte listerya enfeksiyonunun nedenleri,hamilelikte listerya enfeksiyonunun tedavisi,hamilelikte listerya enfeksiyonu hakkında bilgiler l.jpg

VKV Amerikan Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanlarından ve www.tupbebek.com sitesi medikal direktörü Dr. Senai AKSOY hamilelikte Listerya enfeksiyonu konusunda en çok merak edilen soruları yanıtladı.
    ABD'de 13 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan Listerya enfeksiyonu hamileler için ciddi bir tehdit oluşturuyor. Bakterilerden bulaşan bu hastalık anne adaylarında ve bebeklerde tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Listerya enfeksiyonu ateş, erken doğum, bebekte çeşitli anomaliler gibi etkileri olabileceği gibi düşük veya ölü doğumla da sonuçlanabilir.

Listerya enfeksiyonu nedir?
    Listerya enfeksiyonuna (Listeriozis) neden olan bakteriye Listeria monocytogenes adı verilir. Normal şartlarda bakteri yetişkin bir insan bulaştığında genellikle herhangi bir şikayet ortaya çıkmadan veya hafif grip gibi belirtiler geçer. Ancak bakteri anne adaylarında düşük, erken doğum, ölü doğum ve çeşitli anomaliler gibi bebekle ilgili ciddi problemlere neden olabilir. Listerya enfeksiyonu özellikle hamileler ve bağışıklık sistemi çeşitli hastalıklar nedeniyle baskılanmış kişiler için daha büyük risk oluşturur.

Listerya enfeksiyonu nasıl bulaşır?
    Bir çok bakteride olduğu gibi Listerya enfeksiyonu da çiğ et, deniz ürünleri ve yumurta, pastörize edilmemiş süt ve bu süt ile üretilen besinler ile bulaşabilir. Ayrıca iyi yıkanmamış sebze ve meyveler, hazır gıdalar gibi ürünlerde Listerya enfeksiyonuna neden olabilir.Listerya enfeksiyonunun bebek üzerinde etkileri nelerdir?
    Hamilelik sırasında enfeksiyon bebeğe plasenta yoluyla ya da doğum sırasında geçebilir. Enfeksiyon düşük, erken doğum, ölü doğum ve çeşitli anomalilere sebep olabilir. Bunun dışında fetusta hepatit, pnömoni, nörolojik hasarlar da oluşabilir.

Enfeksiyondan korunmak için ne yapılmalı?

* Sebze ve meyveleri bol su ile yıkayın
    * Pastörize olmayan süt ve süt ürünlerini tüketmeyin
    * Çiğ veya iyi pişmemiş balık, et, yumurta yemeyin
    * Sosis, salam, sucuk gibi besinler pişirmeden yenmemeli
    * Önceden hazırlanmış ve beklemiş soslu salataları yemekten kaçının
    * Son kullanma tarihi geçmiş ürünleri tüketmeyin
    * Dondurulmuş ve çözdürülmüş besinleri tekrar dondurmayın

Hamilelikte Listerya enfeksiyonu konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Hamilelik döneminde mantar enfeksiyonu oldum yardım lütfen.

Hamilelik döneminde mantar enfeksiyonu oldum yardım lütfen.

Kızlar selam gebelik süreci içindeyim. Ve hiç olmayan birşey oldu ben mantar oldum :S bu mantar enfeksiyonu için e yapılması gerekiyor. Neler mantarı arttırıyor. Bu hususta bana yardımcı olun lütfen. Sizleri seviyorum. Kızım olursa adını Melek koymayı düşünüyorum. Saygılar.
  2. Hamilelik ve listeria enfeksiyonu

Hamilelik ve listeria enfeksiyonu

listeria enfeksiyonu nedir,listeria enfeksiyonu belirtileri,listeria enfeksiyonu tedavisi,gebelikte listeria enfeksiyonu hakkında bilgiler Genellikle bağışıklık sistemi zayıf olan bebekler ve yaşlılarda görülen listeria enfeksiyonu ölümcül bir bakteri türüdür. Sağlıksız koşullarda ve kirli ortamlarda hazırlanan yiyeceklerin yenmesiyle bulaşan bu enfeksiyon bulaşıcıdır. Özellikle...
  3. Hamilelikte Genital Mantar Enfeksiyonu

Hamilelikte Genital Mantar Enfeksiyonu

hamilelikte vajinal enfeksiyonlar,gebelikte mantar enfeksiyonu,gebelikte mantar neden olur,gebelikte mantar tedavisi,hamilelikte mantar enfeksiyonu ve tedavisi hakkında bilgiler Mantar enfeksiyonu hamile kadınlarda , hamile olmayan kadınlara göre daha sık görülür.Gebeliğe önemli bir olumsuzlukları yoktur ama rahatsız olmanıza ve endişelenmenize neden olabilirler. Hamileyken bazen...
  4. Hamilelik Sırasında HPV Enfeksiyonu

Hamilelik Sırasında HPV Enfeksiyonu

HPV virüsü genital bölgede ve mukozalarda enfeksiyon yapan ve "kondilom" adı verilenet beni- siğil şeklinde kitlelerin oluşumuna neden olan bir virüstür. Doğurganlık yaşındaki kadınlarda çok sık görülür ve genellikle cinsel yolla bulaşır. Diğer viral hastalıklarda olduğu gibi, HPV de vücuda girdiği anda hücreler içine yerleşir ve kesin tedavisi olmayan sinsi bir hastalık olarak kabul...
  5. Hamilelik te  listeria enfeksiyonuna dikkat

Hamilelik te listeria enfeksiyonuna dikkat

Genellikle bağışıklık sistemi zayıf olan bebekler ve yaşlılarda görülen listeria enfeksiyonu ölümcül bir bakteri türüdür. Sağlıksız koşullarda ve kirli ortamlarda hazırlanan yiyeceklerin yenmesiyle bulaşan bu enfeksiyon bulaşıcıdır. Özellikle gebelikte bulaşan listeria enfeksiyonu bebeğin düşmesine ya da erken doğuma neden olabilmektedir. Kirli su toprak ya da kanalizasyonda yaşayan bu...

Sayfayı Paylaş