gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

Hamilelikte örnek beslenme listesi

Konu, 'Hamilemiyim Sorular Cevaplar' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

Hamilelikte örnek beslenme listesi - örnek menü listesi var mı kızlar ben çk fazla kilo almak istemiyorum. İstiyorum ki tam güzel bir gebelik dönemi olsun ama yemem ve yememem gerekenleri bilmem gerekiyor teşekkür ediyorum.

2. Editör

Editör Administrator

Beğenilen Mesajlar:
    45
    Ödül Puanları:
    0
    Örnek yemek listesi

SABAH:

1 bardak süt,
    1 yumurta,
    1 dilim peynir,
    1 orta dilim ekmek,
    1 domates, 1 salatalık, maydanoz, yeşil biber, dereotu v.b

KUŞLUK:
    1 meyve + 1 bardak ayran + 1 ince dilim ekmek

ÖĞLE:
    1 Porsiyon etli kurubaklagil yemeği
    1 porsiyon pilav veya makarna
    1 bardak ayran
    1 porsiyon salata
    1 orta dilim ekmek ,1 adet meyve

İKİNDİ:
    1 dilim ekmek+ 1 dilim peynir + domates , salatalık + 1meyve

AKŞAM:
    1 porsiyon et, balık, tavuk (sebzeli)
    1 porsiyon zeytinyağlı sebze yemeği
    1 bardak ayran,
    1 porsiyon salata , 1orta dilim ekmek

GECE:
    1 su bardağı süt veya 1 porsiyon sütlü tatlı + 1 porsiyon meyve Kahvaltıda veya ara öğünlerde 5 zeytin, 1tatlı kaşığı bal, pekmez, reçel tüketilebilir. 1 porsiyon meyve 1orta boy elma, portakal veya küçük bir salkım üzüm, ince bir dilim karpuz veya kavun, yarım muz veya greyfrut olabilir. Gebelikte Beslenmede Dikkat Edilecek Noktalar

Çay, kahve gibi içeceklerin yemekle birlikte tüketiminizi azaltıp, yerine ayran, süt, meyve sularını tercih ediniz. Her öğünde mutlaka C vitamini kaynakları tüketiniz.

Sebze, meyve, kuru baklagilleri iyice yıkamadan tüketmeyiniz. Sebzelerin ,makarnanın haşlama sularını dökmeyiniz, ya suyunu çektirerek pişiriniz ya da sularını çorbalarda kullanınız. Sigara, alkol kullanmayınız, sigara dumanına maruz kalmayınız.

Yemeklerde iyotlu tuz kullanınız. Tansiyon yüksekliklerinde yemekleri tuzsuz pişiriniz. Hazır gıdalardan kaçınıp doğal besinler tüketiniz. Hazır içecekler, hazır çorbalar, ve mevsimi olmayan sebze ve meyveleri tüketmeyiniz. Et, balık, tavuk, kuru baklagil tüketimini birer gün ara ile yaparak tek düzelikten kurtulup bıkkınlık yaratmadan doğru besleniniz.

Süt içemiyorsanız yoğurt veya ayran tüketiniz. Peynir yerine çökelek tüketebilirsiniz. Yağda kızarmış hamur tatlıları yerine, meyve veya sütlü tatlıları tercih ediniz.

UNUTMAYINIZ! Annenin ve bebeğin sağlıklı olmaları; annelerin gebelik öncesi sağlığı, besin yedeklerinin durumu ve gebelik boyunca kendileri ve bebekleri için yeterli ve dengeli beslenmelerine doğrudan bağlıdır. BEBEĞİNİZ SİZİN YEDİKLERİNİZDİR.

Hazırlayan : Prof.Dr. Hakan Şatıroğlu
    Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi
    kadın Hastalıkları ve doğum Ana Bilim Dalı

3. ece tan

ece tan Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    14
    Ödül Puanları:
    3
    maydanozu söktürücü ozelligindn düşege ndn olur die duymuştum dogru bi bilgimi

Hamilelikte örnek beslenme listesi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Örnek Beslenme Tablosu

Örnek Beslenme Tablosu

7 aylık bebek beslenme tablosu 4 aylık bebek beslenme tablosu 5 ÖRNEK BESLENME TABLOSU AYLIK Her 3-4 satte bir anne sütü. Anne sütü azaldıysa 1-2 öğün formül mama. 4-5 AYLIK 4-5 öğün anne sütü + 1 öğün yoğurt + 1 öğün 150-200 gram kadar sebze püresi + 1 öğün meyve püresi. 6-9 AYLIK Sabah 8.00 de Anne sütü ( ya da 1 bardak devam formulü veya inek sütü) + 1-2 bisküvi + 1 yumurta sarısı veya...
  2. hamilelik döneminde sağlıklı beslenme

hamilelik döneminde sağlıklı beslenme

Hepimiz sağlıklı beslenme deyince bir iç çekeriz ve “keşke imkanım olsa da yapabilsem” veya “elimde değil bazı besinleri sevemiyorum“ gibi sözlerle sağlıklı beslenmek isteyip de, bir türlü bunu yaşama geçiremediğimizi dile getiririz. Ne var ki çoğu kadın böyle düşünse de, bir gün bebek beklediğini öğrendiğinde, büyük bir telaş içinde geçmişteki açıklarını kapamaya çalışır. O telaş ve panikle,...
  3. Gebelikte beslenme listesi...

Gebelikte beslenme listesi...

gebelikte beslenme listesi gebelik beslenme listesi hamilelikte hamilelikte diyet gebelikte diyet GEBELİKTE BESLENME Gebelikte beslenme diğer zamanlardaki beslenmeden çok önemlidir.Çünkü bebeğin tek besin kaynağı annesidir.Gebelik süresince beslenme alışkanlıklarının tamamen değiştirilmesi gerekmez.Tek yapılacak dengeli ve çeşitli beslenme tarzına önem vermektir. Tüm gebelik süresince...
  4. Günlük Beslenme Listesi

Günlük Beslenme Listesi

Günlük Beslenme Listesi nasıl olmalı? Arkadaşalr sağlıklı beslenmek için Günlük Beslenme Listesi önerilerinizi bekliyorum
  5. Hamileliğin zararlılar Listesi

Hamileliğin zararlılar Listesi

gebelikte nasıl beslenmeli,gebelikte zararlı besinler,hamilelikte beslenme,hamilelikte beslenme nasıl olmalı,hamilelikte zararlı olan yiyecekler ,gebelikte beslenme listesi hakkında bilgiler Uzmanlar; anne adaylarını az pişmiş yumurtadan, deniz ürünlerine kadar pek çok besinden uzak durmaları için uyarıyor. Anne adayları bebeklerini korumak amacıyla hamilelikte nelerin zararlı olup...

Sayfayı Paylaş