gebe
  1. UzakMavi

UzakMavi Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    8
    Ödül Puanları:
    0

Hamilelikte Radyasyona Dikkat.!

Konu, 'Gebelik' kısmında UzakMavi tarafından paylaşıldı.

Hamilelikte radyasyona dikkat GAZİANTEP - Hamilelerin, yaydığı radyasyon düşük de olsa bilgisayar karşısında fazla durmamaları, cep telefonunu vücutlarından olabildiğince uzak tutmaları gerektiği bildirildi.

Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğun Anabilim Dalı'ından yapılan açıklamada hamileliğin ilk 7 haftasında radyasyona maruz kalınmasının bebeğin hücrelerinin mutasyona uğramasına neden olabildiğini kaydetti.

Gebeliğin ilk 7 haftasında bebeğin kromozomlarının ve organlarının geliştiğini, bu safhada radyasyona maruz kalınması durumunda bebeğin hücrelerinin DNA'larında kırılma ve kopmalar olacağını ifade edilen açıklamada, ''Böyle bir durumda hücreleri zarar gören organda anormallikler oluşur. Bu anormallikleri özellikle kendisini yenileyemeyen organlarda görürüz. Bunların başında beyin ve omurilik yani santral sinir sistemigelir. Santral sinir sistemi radyasyon nedeniyle zarar gören bir bebeğin zeka seviyesi düşük olabilir'' denildi.

Hamilelikte Radyasyona Dikkat.! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Hamilelik Öncesinde Bunlara Dikkat!

Hamilelik Öncesinde Bunlara Dikkat!

Hamile kalmayı planlayan bir bayanın genel sağlık durumu son derece önemlidir. Hamile adayları için mümkün olduğunca ideal yaşam koşulları istenir. Düzenli alışma ve dinlenme saatleri, uyku saatlerinin yeterli ve uygun koşullarda olması, sigara ve alkol tüketiminin olmaması ve yoğun sigara dumanı olan yerlerde zaman geçirilmemesi önemlidir. Sigara bilindiği gibi hemen tüm olumsuz etkilerini...
  2. Hamilelikte depresyona dikkat

Hamilelikte depresyona dikkat

Hamilelik sırasında ortaya çıkan uyku bozukluklarını, kendine bakamamayı, anksiyete ve depresif durumları ciddiye almak gerekir. Hamilelik dönemi aileler için önemli bir dönem. Bu sırada evlerde bazı olağanüstülüklere tanık olunur. Heyecanla birlikte giden telaş ve bazı kaygılara da rastlanır. Zihinlerde cevabını arayan onlarca soru uçuşup durur. Bu soruları Memory Center Nöropsikiyatri...
  3. hamilelikte nelere dikkat etmeliyiz ?

hamilelikte nelere dikkat etmeliyiz ?

Hamilelikte dikkat edilmesi gerekenler nelerdir, neler yenilip içilmeli ? ARkadaşlarım 5 sene sonunda çok şükür hamile kalabilmeyi başardım. Aslında sorunda yoktu ama bir türlü kalamıyordum şu anda 20 günlük hamişim. Allahıma binlerce şükürler olsun. Şimdi sizlere şunu sormak istiyorum. Ben gebelik hususunda çok tecrübesizim. Sizlerden hamilelikte nelere dikkat etmem gerekli konusunda yardım...
  4. Hamilelikte Gribe Dikkat!

Hamilelikte Gribe Dikkat!

Halk arasında ‘hamilelikte ilaç kullanılmaz!’ hurafesi istenmeyen durumların yaşanmasına neden olabilir. Bu yanlış bir inanıştır. Hamilelik döneminde gribe dikkat etmek gerekir. Uzman doktorun gerekli gördüğü durumlarda verdiği ilaç kullanılmalıdır. Aksi takdirde daha tehlikeli hastalıkların gelişme riski artar. Peki hangi durumlarda bu özel dönemde ilaç kullanılabilir? Op.Dr.Süleyman Tosun...
  5. Hamilelikte Röntgen Ve Radyasyon Sonrası Öneriler

Hamilelikte Röntgen Ve Radyasyon Sonrası Öneriler

gebelikten radyason almanın zararları,hamilelikte radyasyon almanın zararları,hamilelikte röntgen çektirmenin zararları,hamilelikte röntgen sonrası ne yapmalı,gebelikte röntgen sonrası yapılması gerekenler hakkında bilgiler Radyasyon kelimesini duymak bile çoğu insanın içinde endişe uyandırır. Bu endişede kuşkusuz radyasyonun insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri ile ilgili yayınlar,...

Sayfayı Paylaş