Hamilelikte Soluk Alma Gücü

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Hamilelikte Soluk Alma Gücü
hamilelikte nabız yükselmesi
hamile-soluk-alma-2478.jpg

Hamilelik ayları boyunca, rahim sürekli büyümekte ve diyafaram kaslarına basınç yapmaktadır. Bu basınç da akciğerleri sıkıştırmakta ve genişlemesine engel olmaktadır. Bu normal bir olaydır ve annenin oksijen alamadığı anlamına gelmez.

Genellikle dördüncü aydan sonra yaşanan bu tür nefes alamama güçlükleri her anne adayının yaşadığı bir durumdur. İlerleyen aylarda bebeğin leğen kemiğine oturmasıyla birlikte de bu sorun biraz daha hafifler. Nefes darlığı ya da hemen nefes nefese kalma, çoğu zaman hafif bir fiziksel aktivite ile bile ortaya çıkabilir. Birkaç basamak merdivenle bile nefes nefese kalınabilir. Bu durum zararsızdır ve bebeğiniz üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur.

Ancak nefes alma konusunda, normal yaşantıyı etkileyecek kadar zorlanma varsa, öncelikle bir başka sorun olup olmadığının kontrolü yapılmalıdır. Hızlı soluk alırken göğüste ağrı ve nabız yükselmesi gibi durumlarla karşılaşılırsa doktora başvurulması gerekmektedir. Ciddi soluk alma güçlükleri, özellikle hızlı soluk alındığında dudaklarda ve parmak uçlarında morarma, düzensiz kalp atışları, baş ağrısı ve göğüste sıkışma durumlarında da acil olarak doktora gidilmelidir.

Bebek büyüdükçe anne karnında gittikçe daha çok yer kaplar ve akciğerler genişlemek için yeterince yer bulamazlar. Aynı zamanda hamilelik ilerledikçe anne ve bebeğin oksijen ihtiyacı da daha da artar. Bir de bunlara annenin zamanla aldığı kilolar eklenince, nefes almakta zorluk çekmek kaçınılmazdır.

Soluk almada güçlük yaşayan anneler, soluk alma tekniğini geliştirmezler ise hem kendisi hem de bebek oksijen sıkıntısı çekebilir. Bu ise annede çabuk yorulmaya, bebekte de gelişim bozukluklarına yol açar.

Solunum çalışmalarında ilk öğrenilmesi gereken ağız kapalıyken soluk alıp açıkken soluk vermektir. Soluk alıp verme karından değil akciğerden yapılmalıdır. Aynı zamanda gevşemenin sağlanabilmesi için kontrollü bir solunum şarttır. Ayrıca, sürekli uygulanan doğru soluk alıp verme tekniği doğum sancıları esnasında da kramplardan koruyacaktır.

Sorunu hafifletmek için yapılması gerekenler:

-Otururken dik durulmalıdır.
-Ayakta iş yaparken kambur durulmamalıdır.
-Yatakta destekli yatılmalıdır.
-Soluk alma egzersizleri uygulanmalıdır.
-Ağır yemeklerden kaçınılmalıdır.
-Yaşanılan ortam havalandırılmalıdır.
-Düzenli, kısa süreli ve yavaş yürüyüşler yapılmalıdır.
-Dar giyisilerden kaçınılmalıdır.
-İç çamaşırları gevşek ve pamuklu olmalıdır.
-Sürekli hareket halinden kaçınılmalıdır.
-Ağır sporlardan uzak durulmalıdır.
-Kilo kontollü bir şekilde alınmalıdır.
-Stresli ortamlardan uzak durulmalıdır.
-Kalabalık ortamlara girilmemelidir.
-Sigara içen kişilerin yanında durulmamalıdır.
-Yatarken aşırı yemek yenmemelidir.
-Susuz kalınmamalıdır.

Valla bende son zamanlarda hani derler ya hamilelik tıslamaları o olay epey bir çoğaldı.İki metrede yürüsem nefes nefese kalıyorum çok çabuk yoruluyorum.

ya nefes alamamak ne kötü geceleri sık sık bu sebepten uyanıyorum agzım kurumuş vs .. bu böyle devam ederse işimiz var vallahi.. cok sıkıntı çekiyorum kızlar yaaa.. önerisi olan var mı?

Geri