gebe
  1. hatiss

hatiss Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    87
    Ödül Puanları:
    0

Hamileyim Anne Olmaya Hazırlanıyorum Ama Psikolojim Çok Bozuldu Diyenler..

Konu, 'Gebelik' kısmında hatiss tarafından paylaşıldı.

gebelikte psikoloji,gebelikte psikolojik durum, Annelik duygusu ve gebe kalmak bir kadının başına gelebilcek en güzel olaylardan bir tanesidir.Bir kadın gebe olduğunu öğrendiğin ilk andan itibaren kendisinde psikolojık değişimler yaşanmaya başlar..Stres,sıkıntı ve ilk heyecan hepsi bir arada ruhsal durumumuzu etkiler.
    Öncelikle kendini bu duruma yani yaşadığı heycana hazırlamaya çalışır.Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde ise bir takım ruhsal sorunlar ortaya çıkabilir.Şimdi biraz bunlardan bahsedelim..

Gebelikte yaşanan ruhsal tepkilerden bazıları şunlardır:
    1.Aşırı hassasiyet
    2.Sebebsiz ağlamak
    3.kötümserlik
    4.yanlış algılama
    5.stres ve sıkıntı
    ve bunlara benzeyen daha bir çok psikolojik tepkiler gözlenebilir.

Genellikle kadın ve erkek için zor geçirilen bu dönem anne adayı için kalıcı bir psikolojik hasar bırakmasa da zorlayıcı bir dönem olabilir. Elbette ki her hamile kadın hamilelikte psikolojik olarak yıpranmaz fakat hamile kadınların %80’lik bölümünde aşırı hassasiyet görülen bir durumdur.
    Hamilelik kadınlar için hassas bir dönemdir. Özellikle eşlerin tutumu hamile kadınlarca çok yargılanır. Yeterince ilgilenilmemek, destek görmemek, bir nevi bu süreçte onları ortak görmek isterler ve bu son derece doğal bir istektir. Bu yüzden eşler anlayışlı olmalı ve sabır göstermeli. Sonuçta bu geçici bir durumdur.
    İleri derece sorunlar varsa ve aşılmakta zorluk çekiliyorsa mutlaka uzman desteği alınmalıdır çünkü psikolojik etkiler anne karnındaki bebeği etkilemeye kadar gidebilir.

Hamilelikte yaşanan psikolojik(ruhsal) sorunlara basit çözümler:

• Sakinleştirici bitki çayları

• Bebekle konuşma

• Eşle diyalog kurmak

• Hafif tempolu sakin yürüyüşler

• Ilık banyo gibi,
    basit çözümlerle hamilelikte ortaya çıkan psikolojik sorunlar önlenebilir ya da azaltılabilir.
    Hamilelik (gebelik) psikolojisi konusunda bilinçli olmak hamilelik döneminin daha rahat geçirilmesini sağlayacaktır.

Hamileyim Anne Olmaya Hazırlanıyorum Ama Psikolojim Çok Bozuldu Diyenler.. konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Kızlar kimler hamile kimler hamile olmaya hazırlanıyor..Anne adayları buraya:)

Kızlar kimler hamile kimler hamile olmaya hazırlanıyor..Anne adayları buraya:)

hani nerdeymiş cici anne adayları bakayım..:bebem:bebeğiniz kızmı yoksa erkekmi..olcak..bu sene bana sanki kız bebek senesi gibi geliyor kime sorsam kızım olcak diyor...sizde durum nasıl..
  2. Hamile Kalmayı Çok İstiyorum Ama Olmuyor Diyenler Buyrun Buraya Dertleşelim..

Hamile Kalmayı Çok İstiyorum Ama Olmuyor Diyenler Buyrun Buraya Dertleşelim..

anne olmak,anne olmak istiyorum :nazar: Sevgili melekler biliyorumki aranızda bir çok kişi var anne olmak isteyıpte olamayan yıllarca uğraşan çabalayan..Bazen üzülen bazen yeniden umutlanan yılmadan uğraşan..Buraya gelin dertleşelim dertlerimizi anlatalım birbirimize bir umut ışığı olalım yol gösterelim..İçimizi dökelim burada içiniz çok dolu belkide ama anlatcak dertleşek sizi anlıyacak...
  3. Yaşım Çok İlerledi Ama Ben Anne Olmak İstiyorum İdeal Yaş Nedir Diyenler Buraya

Yaşım Çok İlerledi Ama Ben Anne Olmak İstiyorum İdeal Yaş Nedir Diyenler Buraya

ileri anne yaşı,ileri anne yaşı ve gebelik, Sevgili melekler bazen yaşımız ilerlemesine rağmen anne olmak o duyguyu yaşamak isteriz.Çünkü bazen ilerleyen yaşlarda evlenen evlenmekte geç kalmış bir çok arkadaşımız var.Ve merak edebilir siniz anne olmak istiyorum yaşım bunun için ideal mi ben anne olabilir miyim diyebilirsiniz.Şimdi konumuzda buna yer verelim..Unutmayalım ki anne olmak her...
  4. hamileyim ama çok terliyorum diyenler buraya

hamileyim ama çok terliyorum diyenler buraya

terlemeye karşı kürler ter kokusu nasıl önlenir Selam kızlar hemen hemen tüm hamileler terlemeden şikayet ediyor vucut hamilelik sırsında daha fala kan ve vucut sıvısı üretiyor ve bu duurumda terleme ortaya çıkabiliyor rahatsız ve bunaltıcı birşey olamkla beraber ,katlanmaktan başkada çaremiz yok anneliğin zorlukları :)
  5. Psikolojim bozuldu :(

Psikolojim bozuldu :(

merhaba ben 20 yaşındayım. Üniversitede okuyorum ve cinselliği tanıyorum. Ancak anne ve babamı küçüklüğümden beri her cinsel birleşmelerine şahit oluyorum yani hep seslerini duyuyorum. Gizli yapma konusunda biraz özensiz davranıyolar ama daha çok benim ani uyanmalarım etkili oluyo.Ama bu son olay beni gerçekten sarstı ailemin yanına tatile geldim ve gece henüz kardeşim ve ben uyumadan...

Sayfayı Paylaş