gebe
  1. BEYZA21

BEYZA21 ♥ سن بنيم جننتيم نفسيمسين ♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    1.521
    Ödül Puanları:
    113

Hamileyim karnımda sertlik var

Konu, 'Gebelik' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

hamilelikte karnın sertleşmesi,gebelikte karında sertleşme neden olur,hamilelikte karında kasılmalar,gebelikte karında kasılmalar,gebelikte karın sertleşmesi hakkında bilgiler se.jpg

Karında sertleşme ve kasılma benzeri şikayetler hamileliğin son aylarında sıklıkla rastlanan şikayetlerdir. Bunlara kasık ağrısı da eşlik edebilir. Özellikle 6. aydan sonra doğuma kadar olan dönemde anne adayı karnında zaman zaman sertleşme hissedebilir, elleniğinde karnının tahta gibi sertleştiğini görebilir. Bu durumun nadiren olması sakıncalı değildir ancak gün içerisinde sık sık tekrarlaması erken doğum belirtisi olabilir. Bu nedenle karnında gün içerisinde sık sık sertleşme varlığında mutlaka doktora başvurulması gerekir. Eğer kasılmalar nadir bile olsa bunlara eşlik eden lekelenme, kanama, su gelmesi, bulantı, kusma, baş dönmesi, baş ağrısı, göz kararması, ishal, idrar yaparken yanma, ateş gibi şikayetler varsa yine de mutlaka acilen doktoraa başvurulması gerekir.

Doktor muayenesinde elle muayene ve gerekirse NST aleti ile yapılan kontraksiyon (kasılma) ölçümünde bu kasılmaların gerçek bir erken doğum kasılması mı yoksa yalancı doğum sancıları mı olduğu anlaşılır.

Yalancı doğum sancıları hakkında detaylı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Bunlar sakıncalı olmayan her hamileliğin son aylarında yaşanabilen düzelsiz kasılmalardır. Herhangi bir tedavi gerektirmezler. Eğer kasılmaların gerçek kontraksiyonlar yani erken doğum tehtidine bağlı olduğu düşünülürse buna yönelik tedavi verilebilir.

Hamileyim karnımda sertlik var konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. riya ile korunuyordum ama karnımda hareket var hamile miyim?

riya ile korunuyordum ama karnımda hareket var hamile miyim?

sizinle birşey paylaşmak isteiyorum 2 aya yaklasık karnımda hareketler hissediyorm yeni yeni bebek canlanır gibi işin gerçegi riya ile korunuyorum ve düzenli regl görüyorum ayriyetden 17 aylık birde kızım var böyle bir durumla karşılasan var mı
  2. Hamileyken Karnın Çatlamasının sebepleri

Hamileyken Karnın Çatlamasının sebepleri

gebelikte karın neden çatlar,gebelik çatlağına ne iyi gelir,gebelik çatlağını önlemek mümkünmü,gebelikte karın çatlağı hakkında bilgiler Gebelikte artan hormonlara bağlı olarak cilt yapısında değişmeler de çatlak oluşmasında etkili olabilir. Cilt yapısı esnek olan gebelerde çatlaklar az olur veya hiç olmaz, cilt yapısı esnek olmayan gebelerde çatlaklar fazla olur. Cildin esnekliği esas...
  3. Hamileyim kasıklarımda ve karnımda ağrı var

Hamileyim kasıklarımda ve karnımda ağrı var

hamilelikte kasık ağrısı,hamilelikte karın ağrısı,hamilelikte kasık ağrısı nedenleri,hamilelikte kasık ağrısı neden olur,gebelikte karın ve kasık ağrısı hakkında bilgiler Gebeliğin ilk günlerinde hatta adetin geciktiğininin farkedildiği ilk günlerde karın ve kasık bölgelerinde hafif rahatsızlık hissi genellikle bir çok kadın tarafından hissedilir. Hamileliğin 3. ve 4. aylarından kasık...
  4. Hamileyim karnım çok sert nedeni nedir?

Hamileyim karnım çok sert nedeni nedir?

Hamilelikte genellikle son aylarda görülen karın sertleşmelerine Braxton Hhicks kasılmaları adı verilir. Bu kasılmaları ilk kez 1872 yılında Dr. John Braxton Hicks tanımlamış ve bunların gerçek doğum kasılmaları ile arasındaki farklara dikkati çekmiştir. Daha çok 3. trimestrede başladığı gibi bazı hamilelerde 2. trimestrede de başlayabilir. Ağrısız olan bu sertleşmeler 30 sn -2 dk arasında...
  5. Hamileyim karnım çok sert

Hamileyim karnım çok sert

merhaba ben 4 aylık hamileyim iki gündür karnım çok sert kabızlık çekiyorum bebeğime bir şey olurmu

Sayfayı Paylaş