Hamileyim nefes alamıyorum nedeni nedir?

Uzman SühaN

Administrator
Hamileyim nefes alamıyorum nedeni nedir?
Gebelikte vücudun oksijen ihtiyacı artar. Buna karşın ilerleyen aylarda rahmin yukarı doğru büyümesi ve göğsü sıkıştırmasından dolayı nefes alma zorlaşır. Gebelikte artan hormonlardan özellikle progesteron hormonu beyindeki solunum merkezini uyarır ve daha sık soluk alıp vermeyi tetikler. Bu nedenle gebelikte bir dakikada yapılan solunum sayısı hafif artar ve akciğerler daha fazla oksijen alır.

Gebeliğin son haftalarında bebek doğum kanalına doğru girdiği için rahim aşağıya doğru iner ve göğüsü sıkıştırma etkisi azalır. Anne adayı bu haftalarda nefes almakta rahatlama hisseder.

01.jpg

GEBELİKLE İLGİLİ TÜM KONULAR BU LİNKTE

Hangi durumlarda acilen doktora başvurmak gerekir:
  • Nefes almada zorluk şikayetine çarpıntı eşlik ediyorsa
  • Nefes alırken veya sürekli göğüs ağrısı olması
  • Dudaklarda, ellerde ve parmaklarda soluk görüntü
  • Şiddetli öksürük
  • Ateş yüksekliği,üşüme, titreme
  • Boğazdan kan gelmesi

Gebelik sırasında nefes darlığı en sık rastlanan şikayetlerden birisidir. Gebelik ilerledikçe rahmin büyümesine bağlı olarak karın ve göğüs boşluklarını ayıran diyafram kası yukarıya doğru itilir ve güğüs boşluğu sıkışmış olur. İkiz gebeliklerde nefes darlığına daha sık rastlanır. Gebeliğe bağlı nefes darlığı geçici ve hafif bir durumdur, bebeğe oksijen gitmesini engellemez ve bir zarar vermez. Gebelikte oksijen ihtiyacı arttığı için hızlı ve sık nefes almak fizyolojik bir durumdur.

Eğer gebelikten önce astım veya kalp hastalıkları gibi nefes darlığına sebep olan bir hastalığınız varsa gebe kalmadan önce mutlaka doktorunuza başvurmalısınız ve gebelik konusunda öneriler almalısınız. Gebe kaldığınız için normalde kullandığınız ilaçları doktorunuza danışmadan bırakmamalısınız, doktorunuz gerekirse gebelik sırasında kullanabileceğiniz ilaçlar önerecektir. Gebelik sırasında da doktor kontrollerinize devam etmelisiniz. Altta yatan bu tür hastalıklar gebelikte takip edilmezse daha da kötüleşebilir ve ciddi rahatsızlıklar verebilir.

Nefes darlığına astım atakları, göğüs ağrısı, öksürük, ateş, çarpıntı, ellerde morarma gibi şikayetler eşlik ederse hemen doktorunuza başvurmalısınız.

Gebeliğin son aylarında bebeğin doğum kanalına inmesinden dolayı göğüsteki sıkışma azalır ve nefes darlığı şikayetleri hafifler. Gebelikte sırasında egzersiz yapan anne adaylarında nefes darlığı şikayetine daha az rastlanır.

Geri